Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je potřeba něco speciálně nastavovat když chci instalovat XP na SATA disk?

Nazdar borci
Za chvilku půjdu instalovat na PC od kamarádky Windows XP prof. a má tam SATA disk a tak se ptám jestli se to instaluje stejně snadno jako na starý IDE disk a nebo jestli se musí někde něco nastavit v biosu? Ptám se proto abych u ní nebyl za blbce až se mě neukáže disk a já budu muset volat IT přítele na telefonu.

Pokud má PC disketovku a vy patřičný ovladač na disketě, problém není - prostě při instalaci ten ovladač nabídnete z diskety. Pokud není disketová mechanika, pak zkusit, zda jde v BIOSu navolit emulaci IDE. Pokud ano, instaluje se jako na IDE, pak přidá ovladač a v BIOSu se to přepne. Pokud ani tak ne, pak jedině asi vyrobit vlastní bootovatelné CD woknous, kde si přidáte ten ovladač 8-)

existují 2 volby:

- u starších čipsetů šlo přehodit 2 SATA porty do módu "native PATA", tj. seděly na 0x170 (a tu druhou adresu si už z hlavy nepamatuju)
- AHCI vs. std. ATA

Já jsem mluvil o první možnosti, protože libovolně přehazovat AHCI a ATA nelze, a to i přesto, že se dodatečně do windows doinstaluje driver. Důležité je totiž, aby o AHCI věděl i ntloader, který, samozřejmě, o existenci AHCI nějakým dodatečným dodáním AHCI driverů do windows nepřesvědčíš.

třeba jsou drivery již naslipstreamované v instalačce Windows nebo to taky může být proto, že když čipset "vidí", že se na něj přistupuje jako na ATA, tak se sám přepne zpět do ATA režimu (resp. běží v mixed režimu). Jsou různé řadiče, každý to má řešeno jinak. Proto tvrdím, že spoléhat na to že přepnutí proběhne bez problémů není možné.

Samo sa nic neprepne.
Po doinstalacii ovladacov by nemal byt ziaden problem. Slipstreamovanie instalacky je irelevantne, hovorime o uz nainstalenych Win, s tym nema uz instalacka nic spolocne (to co by si slipstreamoval sa da predsa doplnit aj do nainstalovanych win).

Moze to zavisiet od toho kam sa vsade nadrbu ovladace pri instalacii, takze je mozne ze s niektorymi ovladacmi to nejde, principialne to ale nie je problem.

Sorry, brachu, ale opravdu to neni tak jednoduche. Kdybych u toho osobne "nesvitil", tak to tu neprezentuju - donutit NTloader k pozdejsi detekci ovladace dle me nejde (tohle slovo se mi nelibi - rekneme "je extremne obtizne a ja to neumim" ;-)). Vez, ze jsem nad tim stravil more casu, vyzkousel osvedcene i neosvedcene postupy a rady, nicmene efekt byl nulovy.

Ntldr by nemal potrebovat ziaden ovladac, k disku by mal pristupovat este cez BIOS (extended int13h). Napr. http://www.mossywell.com/boot-sequence/#NTLDR_with_ Windows_NT
Part 1 can be the word "multi" or "scsi". multi means use the BIOS (technically INT 13 calls) to communicate with the hard disk.

Ovladac je potrebny az neskor. Neviem aky si mal problem ale problem mohol byt dvojakeho druhu, prvy problem mohol byt ak BIOS nejakym sposobom po prepnuti na enhanced inac ocisloval disky (moze nastat IMHO len ak mas viac fyzickych HDD), druhy problem by mohol byt ze ten Win ovladac sa ptri instalacii nenacpal aj do miesta z ktoreho si Win taha ovladace pri bootovani (tusim na to je specialny adresar, neviem zhlavy ako to robi XP). Ak by s tym bol problem tak da sa tam skopirovat prislusne .sys alebo .dll aj rucne. Pisem ze moze to zavisiet od ovladaca (resp. od jeho instalatora).

P.S: pisal som aj tusim davnejsie niekde nizsie ze ja by som to po instalacii uz v BIOSe neprepinal, naco si zbytocne vyrabat mozne problemy. Az tak nutne to AHCI ludia nepotrebuju :)

ntldr přistupuje ještě přes int13h, ale zavádí jádro a jádro už potřebuje ovladače aby "vidělo". A opravdu některé čipsety fungují bez ovladačů jen v ATA režimu, pro AHCI vyžadují ovladače nastrčené přes F6 jádru a pozdější doinstalace ovladačů na tom nic nemění.

Tak ale vzdy si schopny po instalacii Win dodatocne na HDD na to spravne miesto nacpat ten ovladac tomu jadru, ak to neurobi instalator ovladaca. Len potom treba vediet ze co kam skopirovat a ako to pre to jadro zaregistrovat.
Ak sa to da nacpat do instalacky tak sa to musi dat nacpat aj dodatocne po instalacii na HDD.

ja neviem co si tam stvaral ale nemalo by to byt nic zlozite. Ak si napr stiahnem tu disketu pre intel (ktora sa normalne pouziva pre F6 pri instalacii) tak vidim ze obsahuje normalne ovladac vcetne .inf suborov ktore by mali urobit vsetko tak aby to fungovalo. Ak by to neurobil instalator Win-ovladacov, tak by som nainstaloval aj .inf-y z tejto diskety do beziacich Win.
Vytah z toho .inf na diskete:
ServiceType = %SERVICE_KERNEL_DRIVER%
StartType = %SERVICE_BOOT_START%
takze ten .inf to musi urobit tak aby to fungovalo.

P.S. rucne v registroch by sa mi to urcite robit nechcelo, musi to ist nainstalovat. O tych registroch som pisal len preto lebo si sa pytal ze co konkretne, kde konkretne.
P.S.2. skusat sa mi to samozrejme nechce :-) Ale ak bude mat niekto podobny problem moze to skusit a dat vediet ako uspel :-)
P.S.3. radsej by som to z diskety instaloval tak, ze by som v ovladacich paneloch u SATA radica klikol na vlastnosti - zmenit ovladac a podstrcil mu to z diskety. Priamo klikat na .inf na diskete by nemuselo byt dobre (kedze na diskete moze byt vela .inf a clovek nevie ktory je spravny)...

No konkrétně se jedná o model desky:
http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoit em&stiid=66781
Tak jestli to je na CD k základní desce tak to snad nebude pro mě problém takže tam vrazím XP nabootuju z CD mechaniky a pak budu mačkat F6 a pak teda říkáte že by to mělo být bez problémů?
A ted mě napadlo co kdyby tam byla mechanika na SATA? to bych byl v p..... ne? No ještě že sem koupil aspon mechaniku na IDE.

Ne, po startu instalacniho CD WinXP se myslim macka F6 a potom ti da nabidku, abys pridal vlastni ovladac z disketove mechaniky, strčis tam disketu a on uz si to nejak pochroupa.

(Jo myslim, ze na nektery intelovsky desky se SATA ta disketa nebyla potreba)

Myslím že všechny intelovské desky/čipsety v současnosti mají od výrobce nastavenou emulaci SATA jako IDE jako výchozí.Vycházím ze svého pozorování u desek Asus,Gigabyte a Intel s čipsety od i965 po p35.

Takže pokud někdo nepřepne disk na AHCI nebo RAID režim tak to jde bez diskety/upraveného cd.

Prepnut to moze aj potom, az nainstaluje do Win vsetky ovladace.
Inac UDMAcislo u SATA nema zmysel, sata ide tusim stale na svojej max rychlosti (dolezite je len to, ze tam nie je PIO). Ano, AHCI ma nejake dalsie featurky (ani zhlavy neviem ake) ale zas az taku vaznost by som tomu nepripisoval, aj ked necha BIOS na defaultoch tak to je ok, kopa ludi to tak robi a aspon nemusi riesit potom pripadne problemy s AHCI :)

Aha tak to sem nevěděl ale když říkáte že je to v podstatě jedno tak to tak nechám stejně to nebyl můj PC a už se k němu asi ani nedostanu tak ještě že to tak moc nevadí, už sem se lekl že budu muset ještě k ní jet a přenastavit bios ale když je to jedno tak se na to vyprdnu.

Myslím K7NF2 RAID (už nevím) tahle deska emuluje IDE přímo a nic nastavovat nebudeš muset. Respektive budeš muset na disku nastavit režim SATA 1 protože deska sata2 neumí. Doporučuji buď disky seagate které mají nastaveno jumperem sata 1 jako výchozí nebo Western ale k němu si jumper sehnat. Jiné disky .samsung -nemají jumper-problémy.

viz taky http://pc.poradna.net/flash/view/762-windows-xp-is- not-dead-instalacka-s-driverpacks

Prepnut to moze aj potom, az nainstaluje do Win vsetky ovladace.

Sorry, ted jsem si toho vsiml :-p. Nemoze. Laboroval jsem s tim docela dlouho (nekde tu mam na to dred) a nakonec jsem to vzdal. Reinstall. A cisilko v UDMA je taky nutne. Spravne pises, ze zapne ficurky, krom toho ale "povoli" plny SATA2 prenos (taktez empiricky overeno). V Native IDE to nedostanes pres SATA1 (aspon teda u AMD chipsetu).