Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto "Zběsilá" zvukovka

Dobry den,
koupil jsem si externi zvukovou 5.1 kartu TRUST External Card SC5500p do USB k
memu noteboku ACER Aspire 3020, ale pokazde, kdyz prehravam hudbu, film, hraju
hry atd. dojde zhruba po 20-30 minutach k nahlemu zrychleni prehravani zvuku (zrychli se s nim dokonce i videoobraz u filmu!) samo od sebe na dvojnasobek zhruba, jako by pretekl nejaky buffer nebo ztrata synchronizace, nevim, vubec to nechapu. Dela to ve vsech prehravacich (Winamp, WMP...) a JEN na MEM noteboku, na jinych PC vse OK.

Kazdopadne nepomohlo:
-preinstalovani systemu (Win XP home)
-preinstalovani ovladacu karty, odebrani, nove ovladace od Trustu
-zakazani druhe zvukove karty na zakladni desce
-uplne odinstalovani ovladacu druhe zvukove karty na zakladni desce
-aktualizace BIOSu desky
-zapojeni do jineho USB slotu
-vymena zvukove karty za jiny kus stejne karty od Trustu
-preinstalovani DirectX

Vubec nechapu, v cem je problem, mozna:
-spatne alokovani zdroju pri pripojeni karty?
-spatne napajeni?
-chyba zakladni desky?

Myslite, ze by pomohlo si koupit a pripojit dodatecny USB hub s vlastnim napajenim a prepetovou ochranou?

Pokud se zrychli prehravani, tak to samo od sebe prejde do normalu tak po 1-2 minutach zrychleneho prehravani, nebo pokud chci okamzite, aby to hralo normalne, tak musim napr. softwarove prepnout z 5.1 na 4.1 a nazpet a uz to jede OK, nebo pripojit a odpojit kartu. Ale po dalsich 20 minutach je tu problem znovu...
Diky za kazdou odpoved!

No to je vpravdě dost hnusné. Máš na svém NB integrovanou zvukovku,
jak šlape, pokud si ji někdy vůbec použil? Jestli ne, tak:

USB zařízení bývají nezřídka problémová, nemám zkušenosti s USB zvukovkou.
Na fórech je problémových článků až moc na můj vkus.
Evidentně jsi zkoušel úplně všechno, co se doporučuje na fórech
a dokonce ještě něco navíc.
Asi nemáš, ale nevlastníš nějaký soft třeba i od výrobce na optimalizaci
Windows, BIOSu, nemáš cokoli v kompu přetaktováno?
Nemusíš o tom třeba ani vědět, ačkoli ve tvém případě bys to poznal.
Nepřehřívá se ti něco ze železa, třeba právě zvukovka v obalu?

USB slot pracuje určitě v režimu 2.0? Nedejbože bys měl USB 1.1.
Železo si zkontroluj free programem:

everest

Myslím že problém není ve zvukovce. Dělalo mi to také asi před rokem jen v kratších intervalech na desce Asrock K7NF2-RAID, se zvukovkou SB128PCI, a také jsem to tady řešil - třeba by si to ještě našel ve vyhledávání. Některé přehrávače tím problémem trpěly (WMP, MPClassic), jiné ne, a některé (na př. BSPlayer) jen v některých novějších verzích. Nakonec jsem našel kombinace které chodily korektně: MPUI Player, VLC Player - ty mají vlastní kodeky (zajímavé je že KM Player je má také a ten zlobil!) a BSPlayer ve v.1.37free + ffdshow. Deska nakonec po čase šla na reklamaci..

Tipujem ze sa mlatia nejake ovladace alebo aplikacie, to by si musel odsledovat (vypinat nepotrebny SW, odoberat nepotrebny HW (malo by stacit na skusku u nepotrebnych zariadeni v spravcovi zariadeni pravy klik - zakazat).
V BIOSe ak mas polozku HPET skusil by som disabled, ale pochybujem ze pomoze skusit ale treba, skor ale sa mi to zda byt problem nahouby ovladacov. V kazdom pripade by som najprv pozrel stranku vyrobcu tej zvukovky a stiahol najnovsie ovladace pre nu, plus najnovsie ovladace k doske/chipsetu, a vsetky MS zaplaty (samozrejme najprv SP2 ak nemas)

USB mám samozřejmě 2.0, procesama to asi nebude, ani jinyma HW zařízeníma/ovladačema - zkoušel jsem úplně novou instalaci windows, holou, záplat pár, ovladače jen k té zvukovce, bez zbytečných programů, antivirů a stejně to blblo. Zkusím očekovat to přehřívání a ještě nějaký jiný přehrávač co doporučujete. Ale nevím nevím...

No a SP2 mas? A najnovsie ovladace k chipsetu? A nastavenie HPET v BIOSe?

P.S. aky chipset a CPU (presne) mas v tom notebooku? Ak to podporuje speedstepping (zmenu frekvencie CPU) skusil by som to nastavit na max. Ak nemas utilitku tak skus v ovl.panely - sprava napajania nastavit profil "Desktop" a restart a skusaj. Ak to nepomoze tak to vrat tak ako to bolo.

SP2 mám, záplaty, vše. Je to stejné s nimi i bez nich. Speciální ovladače od čipsetu nemám, mám standardní "windowsovské". Základní deska je pro Acer Aspire 3020 - čipová sada ATI Radeon Xpress 200P, AMD Hammer, procesor Mobile AMD Sempron LV, 1800 MHz (9 x 200) 3000+ a jelikož běží můj notebook skoro vždy ze sítě, tak jede na maximální frekvenci, mám nastaven maximální výkon. Po možnosti vypnutí HPET v biosu se podívám, ale pochybuju že to tam bude - mám mizerný (odfláklý) od Phoenixu, v němž (ani v tom nejnovějším) nejde ani ta blbá integrovaná zvukovka vypnout!! Natož HPET no uvidím :-)

Display drivery mám Omega drivers. Jak tak sleduju, ten balíček ATI Catalyst 8.1 Display Driver for Windows XP Professional/Home Edition - Motherboard/IGP Drivers obsahuje:
Display Driver - tohle asi nevyřeší problém s USB :-)
Catalyst Control Center (English Only) - tohle asi taky nepomůže:-)
GART Driver - todle je taky o něčem jiném
South Bridge Driver - snad by mohlo být, pokud vím, USB sběrnice je připojena přes southbridge...
Za zkoušku nic nedám ;-)

omegy skus vyhodit a skus tam dat ovladace od aceru, presne pre tvoj typ NB. Najdi si na webe aceru. Nedavaj tam ziadne vseobecne ovladace ak je na webe aceru nejaky specialny pre ten NB.

P.S. konkretne pre Aspire 3020 http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/as_30 20.html
a tam si otvor zoznam pod XP drivers and utilities a nainstaluj uplne vsetko :-)
.. ten "VGA driver" 8.103 co tam je by mal byt kompletny ovladac aj pre chipset.

Lol ze odflaknuty, Ferrari je tiez odflaknute lebo ma maly kufor a nezmesti sa ti tam 10bedni piva ako do skodovky? :-D Phoneix BIOS je najmenej odflaknuty. Nepotrebujes nic nastavovat rucne ako u cinskych smejdov. Povolovanie HPET tam moze byt.

Integrovanu zvukovku si vypni vo Win v spravcovi zariadeni (pravy klik - disable).

Preistotu skus nastavit ten profil u nastaveni energie na "Desktop" a restart. Ze to bezi zo siete nemusi vzdy znamenat za CPU ide naplno. Ja viem ze to mas nastavene ale pisem ze preistotu skus aj ten profil desktop.

Ovladac chipsetu si stiahni zo stranok vyrobcu notebooku (www.acer.com) pre svoj konkretny notebook, a nainstaluj. Ziaden standardny windowsovsky nie je dobry.

Takže zkoušel jsem najít v biosu možnost vypnutí HPET, ale přesně jak jsem tušil - neúspěšně; jak jsem již říkal, nemůžu si pomoct, ale ten bios je fakt na Phoenix odfláklý3-[. Informace o systému skoro žádné, natož něco nastavit:?:. Vůbec, maximálně datum a čas, bootovací sekvenci, šifrování disku a heslo do biosu, nějaké nastavení frekvencí, násobičů, časování, vypnutí periferií, portů nebo jiných kusů integrovaného HW na desce to vůbec, informace o čidlech teploty/otáček taky nic, informace o disku, pamětech, desce, procesoru nic, prostě strohost sama o sobě.
Co se týče přehřívání, v tom problém nevidím - intervaly, kdy se přehrávání pokazí, jsou přesné a stačí SW přepnout z 5.1 na 4.1 a nazpět a přehrává to dalších 30 minut už normálně - to by při přehřívání těžko pomohlo, intervaly by se zkrátily nebo by to nepomohlo vůbec.
Co se týče přehrávačů, chyby přehrávání jsou u: VLC Player, WMP 10, MPClassic, Winamp, BSPlayer, KMPlayer, MPUI
Záplaty mám nejnovější, ovladače ke zvukovce (oběma zvukovkám - integrované i USB) nejnovější, zkoušel jsem i různé kombinace nové+staré.
Samostatné ovladače k mému čipsetu na adrese Aceru nejsou, max. ovladače k Wifi, LAN, zvukovce... K desce by zřejmě mohly být v rámci toho VGA Driveru ATi 8.103 - Omegy jsem tedy odinstaloval, nainstaloval tento driver a opět nic.
Ovládací panely - správa napájení - profil "Desktop" a restart provedeno, nic.

nechapem preco si kazdy mysli ze BIOS su len tie nastavenia a ked ich tam je menej tak je odflakly :-) Odflaknutost BIOSu sa neposudzuje podla mnozstva nastaveni ani podla toho co sa zobrazuje, BIOS nie je na nastavovanie ani na zobrazovanie grafickych hovadin pri boote, ale ma ine a dolezitejsie funkcie. Napr. ak tam mas sifrovanie disku tak to je uz plus oproti "beznym" PC.
Inac vseobecne nechapem co cakas od firmy Acer. Slovo Acer je synonymum k slovu smejd, a podla toho vyzera aj BIOS. To co vidis v BIOSe zavisi totiz od vyrobcu NB a nie od phoenixu.

Ok, to je fuk, chcel som napisat len to, ze aby si este skusil vo Win v ovladacich paneloch zakazat tu integrovanu zvukovku (pravy klik - disable) bude na nej potom cerveny krizik.

P.S. este ten "ovladac" fix pre athlon zo stranok vyrobcu si nainstaloval? Skusit aj dat profil v sprave energie na "desktop" a restart, ako som uz pisal...
P.S.2. directX si skusal najnovsi (posledny z webu MS) ?
P.S.3. za skusku by stalo skusit externu zvukovku od inej firmy, ak mas k dipozicii si niekde pozicat. Mozno ma ten trust ovladac nejaky principialny problem len s urcitym typom chipsetu resp. ovladacov alebo s multicore cpu apod, a ina zvukovka tam mozno pojde normalne..