Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Casovo-tematicky plan pre vyucbu Word2003 pre zakladne skoly

Dobry den, polozim taku diskusno-experimentalnu otazku:

Ponukol som svoju pomoc pri vytvoreni casovo-tematickeho planu vyucby Word2003 pre moju byvalu zakladnu skolu. Nakolko sa zide kazda pomocna ruka, bol by som rad, keby ste, ak mozete, venovali cas a tiez prispeli do diskusie vhodnymi nametmi a podnetmi.

Takisto uvitam osobne poznatky, postupy, tipy pri (skupinovej) vyucbe a pod.

Co to c-t plan je?
Je to vlastne osnova, podla ktorej sa bude dany predmet ucit.

Dostupne info:

• vyucba by sa mala tocit okolo MS Word 2003 z balicka Microsoft Office Standard Edition 2003, ktory mame na skole kupeny, riadne aktivovany (obstarany za pomoci projektu Infovek)
• vyucba bude prebiehat na 11 ziackych a 2 ucitelskych PC (zosietovanych s pristupom na internet)
• vyucba je dotovana 33. vyucovacimi hodinami za rok, k tomu je potrebne prisposobit c-t plan
• c-t plan ma byt urceny pre rocniky 5.(6.) - 9. zakladnych skol, tomu ma zodovedat aj forma a narocnost tem
• a to je vsetko, co ma napada, samozrejme nizsie v diskusii budem postupne doplnat info

Osnova, este len velmi hruba kostra, ktoru som zostavil:

=======
OBSAH
=======
01. Uvod do prace s PC
02. Formatovanie Textu I. - Zaklady
03. Formatovanie Textu II. - Pokrocile funkcie
04. Odseky a Tabulatory
05. Vkladanie objektov a ich formatovanie, cast. I
06. Vkladanie objektov a ich formatovanie, cast. II
07. Odrazky a cislovanie
08. Stlpce a sekcie
09. Styly, zvyraznovanie nadpisov
10. Tabulky - Zaklady
11. Tabulky - Formatovanie
12. Pisanie vzorcov
13. Vytvorenie obsahu, registra, hlavicky a paty
14. Vytvorenie jednoduchej web stranky
15. Tlac dokumentov vo Worde
16. Jazykove pomocky
17. Word a vazba na ostatne programy
18. Formulare
19. Ochrana vytvorenych dokumentov

99. Zaverecny projekt
========================================== =================

Verim, ze sa najdu ochotnici. Vopred velka vdaka.

jestli bude tento předmět první z oboru co potkávají

Vezmime to tak, ze nie. Dlhodoba vizia je, ze by sa ziaci v 5. rocniku ucili Rychlopis (Strojopis), neskor Word, Excel a PowerPoint. No a prave k Strojopisu by sa zaradil Uvod do PC ako viac hodinova zalezitost.

Nakolko bude toto prvy rok vyucby, na papieri zostane 1. bod na jednu hodinu, ako opakovacia, ale v skutocnosti sa zaklady preberu na viacerych hodinach, prip. na kruzku. :-)

A ja se pridam jako tradicne s nesouhlasnou notou ]:(

Deti bych neucil WORD2003, ucil bych je jak si sestavit dokument v obecnem textovem editoru ( protoze v praxi stejne prijdou do styku pak az wordem 2007+, ktery je uplne jiny ). Stejnou praci zastane wordpad stejne jako openoffice nebo word 2007. Taktez obecne tabulkovy kalulator, nikoli EXCEL. Ucit je, jak by mel byt formular upraveny a jake funkce k tomu pouzit, nikoli vsak kde jsou umisteny ( kliknete sem, pak sem, pak sem ). Stejne jako jim vkladat naprosto spatne navyky ( webovka ve wordu, ale fuj!! ). Detsky mozek je ve vyvoji a velice rychle vstrebava informace. Naucteho neco delat ve wordu, pristi tyden ho posadte k openoffice a udela vam totez po deseti minutach seznamovani. Dospeli, kteri pracuji 10 let s wordem maji hruzu z prace v necem jinam: "jezis, ty nemas world? Ja v tomhle neumim".
Nenechme deti vybudovat si takovou zavislost a podporujme kreativni mysleni a otevrene oci.
Prosim

JR

PS: i nase asistentka si pri volbe Cesky word 2007 nebo anglicky 2003 ( umi s ceskym 2003 a anglicky na tom neni moc dobre ) vybrala radeji anglicky 2003.

Idea sice krasna. Co viac, na jednom fore som sa o tom sam podobne rozpisoval. Neucit deti pracovat s urcitym produktom - ucit ich princip.

Teraz to vsak nejde. Uloha je dana, k nej sa treba prisposobit. Avsak myslim, ze akesi porovnanie OO a MS Office nebude na skodu, ale to snad uz len pocas tej extra hodiny.

Dufam, ze sa to casom vykristalizuje a vyucbu Informatiky zacnu brat vazne aj na Ministerstve. Chce to vsak dlhodobu viziu a pevnu volu. To v nasich politickych podmienkach nehrozi. Novy pan, novy mrav. Doslova.

Preto si musime pomoct sami, avsak sme limitovani aj poctom ludi ochotnych sa naucit pracovat s tymi programami a ucit dalej deti. ;-)

O poucenych a naucenych "hotovych" pedagogoch ani nesnivame.

Neodpovím přímo, ale trochu oklikou. Já mám dobrou zkušenost s tím, že mám PDF soubor (vlastní výroba), kde je základní teorie a příslušný obrázky - nejčastěji dialogový okna.

Spustí se PDFko, najde se příslušná látka, přečte a vysvětlí se teorie a na (vhodně připravených) obrázcích se ukáže co a jak. Pod tím jsou pak srozumitelně zapsaný úkoly "Udělej tohle, udělej tamto". Výhoda: vždycky se ví, co přesně se dělá. Kdo chybí, může si to doma projít a procvičit sám. Nikdo se po návratu do školy nemůže vymnlouvat, že nevěděl, že... No a když se to doplní videonávodem (třeba ten flash přes Wink), je to paráda.

Tohle se ale nedá udělat rychle, to chce spoustu času a přemýšlení. A zase k tomu spoustu času na realizaci. Výsledek ale stojí za to.

Nemusí jít nutně o PDF, ale pokud se PDF zamkne a zabrání se kopírování textu a obrázků, má člověk (aspoň teoreticky) pocit, že mu jeho práci nikdo neukradne. Forma ale může být jiná, třeba www stránky (místo PDF)...

Pavel