Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní software do "nového" počítače

Znáte to. Známý si pořídí počítač a chce jej dát "ko kondice", aby jeho nový stroj uměl vše.
Co tam tak dáváte? Uděláme si tu jakýsi seznámek co vy na to?
Takže já:
Upřednostňuji free licence. Dejme tomu, že jde o typický domácí počítač a je žádáno co nejvíce česky.
Nějakou kancelář - Open Office
archivy - 7-Zip
breberky - Ad-Aware
antivir - Avast
obrázky - Irfan View
PDF - Fofit Reader
video - kodeky a přehrávač (nedávám vždy stejné, zatím stále experimentuji)
šetření tiskárny/atd PDFCreator
v poslední době Regino - změna systémových cest
Starter

A asi spoustu dalšího, píšu to z hlavy. Také dle požadavků majitele a toho, jestli bude počítač připojen k internetu

CDex - grabování hudby
Miranda - instant messaging
Burn4Free - vypalování
PhotoFiltre - grafický editor
PSPad - ruším Notepad :-)
XP antispy - ruším lecos... Já jim to povypínám a oni si to zase zapínají. :-)
Zone Alarm - firewall
Avant Browser - prohlížeč
Absolute uninstaler - lepší než ten z Windows
Everest nebo SIW - diagnostika PC
Krteček - posílání SMS přes internet

Toz "na breberky" jsem presel na SUPERAntiSpyware free - oproti AAW se mi jevi takovy nejaky lepsi ;-). Avast nezavrhuju, ale spis bych tam dal Noda (i za cenu mesicnich reinstallu). Video kodeky zcela jiste CCCP (plus "nezavisly" canis lupus /VLC/:-)). Asi by neuskodil DVD Shrink. Everest me uz parkrat vysplouch, takze radeji SIW. Na registry RegSeeker.

Co nechybí na žádném PC, které mám na svědomí:
Avast
zapnutý Windows SP2 (Vista) Firewall + omezený účet ;-)
skoro všechny záplaty Windows...;-)
FireFox
Java Runtime Enviroment
Open Ofice nebo MS Office
QIP
Ifran View
PhotoFiltre
Exact Audio Copy
K-Lite Codec Pack
cFosSpeed (je-li nutný)
7-Zip
Foobar
MediaCoder
Foxit Reader
CCleaner

Jsi si vedom, ze Avant bezi na Internet Exploreru vcetne vsech pozitiv a negativ? Jen aby nedochazelo k zamene...

Jen tak ze srandy doporucuji pridat i produkt treti strany ktery neni prilis provazan ze systemem... Z bezpecnostniho hledisky je dobra Opera, pro mnozstvi doplnku zase Firefox. To vsak zalezi na tobe.

Ten Foxit vypada dobra volba. Me se vsak nelibilo zobrazeni nekterych fontu (hlavne ceskych). Skoncil jsem u Readeru 6.0 a jsem spokojen. Zalezi na uzivateli.

Na vypalovani pouzivam CDBurnerXP.

Co je na notepadu spatneho? ;)

XP antispy - diky za tip, ten neznam.

Na odinstalaci pouzivam Total Uninstall. Pusti se pred instalaci, proskenuje system a po instalaci zachyti zmeny. Odebere tudiz vse vznikle pri instalaci.

Kdyz jsme u cisteni, take Spybot SaD.

Jsi si vedom, ze Avant bezi na Internet Exploreru vcetne vsech pozitiv a negativ? Jen aby nedochazelo k zamene...

Ano, sám jej používám několik let a je 100x lepší, než IE. Nejde o to, jestli je bezpečnější to, či ono járdro prohlížeše, ale to "nad jádrem" (FF, AB, Maxthon...)

Foxit zkus českou verzi, nikdy jsem problémy neměl
http://download.bonusweb.cz/882ee5eed42e2369bb1f894 53ae9b3c3/cedic/f/Foxit_PDF_Reader_1_3_build_1621_C Z.zip

Na notepadu špatného není nic. Jeden čas to byl dokonce můj nejpoužívanější program. Nemá však třeba kontrolu překlepů a PSPad ano.

Taky to tak vidím-jedna věc je jádro, druhá to co je nad tím.

Ale neupřesnil jsi pro koho se systém bude dělat.Úplný začátečník neocení PSPad, také Exact audio copy mu zůstane velkou neznámou.Hádky ohledně prohlížeče jsou mu fuk páč je netem nepolíbenej- snažím se minimalizovat možné konflikty(nejde video-filtry,nevypaluje-nero) a hodně využívat systém a jeho nástroje.Ať si potom vybere co mu vyhovuje, vím že i pro Maxthon je potřeba trošinku zkušeností- je to neuvěřitelný, ale je to fakt.

Ten PSPad tam dávám víceméně pro sebe, jelikož tam občas potřebuji něco dělat. Začátečník stejně píše "ve wordu".
CDex a spol, zase jak kde a komu. Jsou lidi, co si pořídí lepší počítač, ale i když jej mají třeba tři roky, stále dělají jednu věc a tu víceméně ovládají. Jinou, která je jednodušší (dávková konverze obrázků) neumí.

Jinou, která je jednodušší (dávková konverze obrázků) neumí.

No ked im tam das IrfanView, ani sa necudujem. ;-) Co tak XnView, mnohonasobne intuitivnejsi, navyse nova verzia Shell Extension dokaze hromande konvertovat/zmenit velkost v akomkolvek programe - explorer, suborovy manazer - len oznacit obrazky, prave tlacidlo mysi a "Konvertovat", tam uz len nastavit format, velkost a rozlisenie.

Co tak XnView, mnohonasobne intuitivnejsi, navyse

Je to o tom, že když se na mě pak majitel obrátí, že chce hromadně zmenšit obrázky, umím mu to popsat zpaměti v IV, popřípadě zrovna na tohle jsem kdysi udělal i lamonávodík, jenž mu můžu ukázat a třeba to přes e-mail, icq, atd. vyřešit.
XnView používám pouze na PDA a nevím z hlavy jak se to v něm dělá.
A zrovna tak další software. Nebudu přeci dávat něco na počítač člověku, který se na mě s něčím obrátí, když ten software neznám. :-)

Tak to je najvyssi cas prejst na XnView. ;-) Inak v XnView je to tak intuitivne, ze ziadny navod na to netreba, da sa to aj cez ShellExtension, tam je to jednoduche, ako som pisal, priamo v programe staci:

- oznacit obrazky
- Ctrl+U, alebo prave mysitko a "Konvertovat"
- vybrat format, vedla v nastaveniach kvalitu
- ostatne veci ako postupovat pri rovnakych nazvoch, len raz
- v druhej zalozke "Zmenit velkost"

Je tam aj skript, takze staci raz nastavit urcitu velkost a potom uz len vybrat dole skript.

Ja viem ze sa tazko prechadza na iny program, ale nechapem ako je mozne ze tak vela ludi pouzivaju IrfanView, ja som sa pokusal prejst z ACDSee na Irfan, niekolkokrat, ale vzdal som to, ked som objavil XnView, bol som nadseny a nemal som ziadny problem porozumiet ako funguje, islo to samo - to je priklad intuitivneho programu, to ja vyzadujem od kazdeho programu, dokazal by som sa naucit pracovat s kazdym, ale preco? Preco s tym mam stracat cas a potom dalsi cas pri beznych cinnostiach, ktore inak mozu trvat ovela kratsie? Ako priklad - preco mam pouzivat Firefox a hladat a instalovat desiatky rozsireni, ktore ma Avant v zaklade a ktore vo Firefox-e aj tak nefunguju spravne, alebo aspon tak ako potrebujem?

Nechal som sa trosku uniest, sorry. :-D

No s tym nesuhlasim, mozno nejaky uplny zaciatocnik keby to vyskusal, tak ten by to mozno posudil objektivnejsie, ale ja som uz ani zaciatocnik nebol a Irfan som skusal viackrat, ale nejak neintuitivny, az zlozity a neprehladny sa mi zdal, uplne zakladne veci som musel hladat, v XnView som nemal ziadny problem, hned od zaciatku.

Bohužel jsi nepochopil, že jsem ti snažil naznačit, že takovéto diskuze jsou nesmyslné. Prostě co jednomu připadá snadné je pro druhého obtížné a naopak. Já třeba, odkojen DOSem, mám rád klávesové zkratky. Pro někoho jiného je naprosto vyloučené si jich, byť jenom pár, zapamatovat. A když někdo používá Irfan 10let tak jako Kráťa tak se nebude učit něco jiného, protože v něm udělá všechno co potřebuje.

Ja som sa snazil vysvetlit, ze pre BEZNEHO /NOVEHO uzivatela, ktory nie je zvyknuty na ziadny program je IMHO XnView lepsi/intuitivnejsi, ale ako som uz uviedol vyssie, mal by to vyskusat skutocne takyto "novy" uzivatel, to by bolo objektivnejsie.

Suhlasim s tym, ze ak je niekto na nieco zvyknuty, nechce sa mu prechadzat na nieco ine, aj ked mozno aj lepsie. Ja obcas nieco vyskusam, ale teraz uz mam svoje oblubene programy, takze ten program musi byt skutocne omhoho lepsi, prip. stary program musia uplne po***, ako napr. Winamp, ked potom navyse najdem program kde su dalsie skvele funkcie, ktore mi v starom programe chybali, nie je co riesit - ked vam tiez Winamp rozhadzal ikony na ploche, prip. aj velkosti a pozicie vsetkych okien, alebo by ste len chceli nieco co ma omnoho nizsiu spotrebu RAM, tak urcite vyskusajte AIMP. ;-)

Jde o to, že "nový" uživatel nebude umět udělat třeba tu dávkovou konverzi v čemkoli. Obrátí se tedy na toho, kdo mu ten software nainstaloval a bude chtít vědět, jak se to dělá. A proč by se to onen člověk měl učit s jemu neprozkoumaným programem, když to ví "z hlavy" v jiném?

Hodne programu, ktery davam do PC i ja tu bylo uz zmineno, takze nebudu opakovat, jen pridam dalsi.

Irfan View vubec nemusim, takze misto nej XnView.
Navic Fastone MaxView, rychle zobrazeni obrazku na celou plochu.

Pouzivam Spyware Terminator.

Kill Docs 2.0 na cisteni poslednich dokumentu.

FreeCommander misto průzkumníka.

Restoration - na obnovení smazaných souborů - rád mažu se SHIFTem.

Notetab Light - ikdyž PSPad je taky dobrej a používám ho, kdyby JaFi dodělal nějaký drobnosti co ma jen Notetab Light, tak bych pouzival jen PSPad. :-)

XMLmind XML Editor - kdo dělá s XML, tak ten je super.

Nainstaluj nejdřív Zone Alarm. Potom Avast, a ten tě upozorní, že bys měl v ZA vypnout něco jako "ochrana soukromí" nebo tak nějak, už si to moc nepamatuju. Pokud to dodržíš, snáší se spolu dobře. Výhoda je, že ani jeden nezatěžuje moc systém, dával jsem to takhle pohromadě na hodně slabé železo.

Tak pridam nieco, aj ked takych zoznamov je vsade vela a nikde nie je uplny...

Suborovy manazer - FreeCommander (bez neho sa ani nepohnem, BTW vyvoleni uz testuju FTP)
Firewall - Kerio (ale vazne neviem aky si dam k Win Vista)
Archivy - Izarc (o nieco intuitivnejsi ako 7-Zip)
Antispyware - Spybot
ICQ, MSN, Yahoo, IRC - Trillian Basic
Kodeky - FFDShow
Video - MPC, prip. este VLC
Obrazky - XnView
MP3 - AIMP (moj novy objav, Winamp uz nechcem vidiet, po tom co mi spravil..)
(Nielen) Pre multimedialne klavesnice - HotkeyP (desiatky uzitocnych funkcii)
Vzdialena plocha - TeamViewer (to by sa mohlo hodit k tejto teme, clovek na druhej strane len stiahne maly subor, spusti ho a posle 2 cisla kore sa mu zobrazia, napr. cez ICQ)

A suhlasim s:

Avast
Foxit Reader
Open Office
Avant Browser
PhotoFiltre
PSPad (aj ked asi nie pre kazdeho)

Musím potvrdit:
- FFD Show
- Trillian
- Avast
- XnView (už tak 5 roků od verze 0.7x) a musím říct, že jsem pracoval i s Irfan a ACDSee a nenašel jsem zatím nic lepšího. Dostaly mě záložky...
- PSPad

- filmy + hudba > winamp. V kombinaci s FFD Show už rok jedu bez problému s tím, že bych cokoliv nepřehrál. A když náhodou, tak mám po ruce VLC

Tak já lidem raději nic neinstaluju, ale sám používám tuhle standardní sestavu na všech svých počítačích:

MS Office dle licence, volitelně Office Viewery /části Open Office
7Zip
antivir pro mě ne, když už tak asi Avira
IrfanView
AdobeAcrobat 7.0, uvažuju o upgrade na 8.0
"Sysinternals" pack
Windows Server 2003 Resource Kit Tools
Windows Server 2003 Admin Pak
Firewall - buď interní Windows XP SP2, nebo ISA Firewall Client
MSSQL 2000 Client Tools
Putty
WinSCP
Total Commander mám jen licenci v práci, na svých PC starý Salamander + průzkumník
SQLDeveloper
PSPad
Windows Media Player (audio)
Media Player Classics (video)
prohlížeč - IE7, BFU bych možná dal Firefox, FF také instaluju standardně na všechny svoje PC (3)
Remote Desktop Client Update
starý Terminal Services Client, instaluju tak ze zvyku
kodeky CCCP
MS LogParser
JDiskReport

to je asi všechno na co jsem si vzpoměl

Nie som z tych, ktory by davalI komplexne rady, ale z tejto otazky by sa dalo vyjst.. Co dat no noveho PC? Dobra otazka, ktera by chcela dobru odpoved, zaradenu vedla do stlpca k clankom (stlpcom). Z tejto debaty treba vytiahnutut zaklad, t.j. co mat okrem XP, (Visty) do akeho Linuxu migrovat ak je to potrebne. - aky Firewall, antivir, Ad Aware, zoznam kodekov, ci ich vobec niekto ptrebuje atd... Ja takyto clanok nie som schopny napisat, ale v tejto poradni je kopa ludi, ktori ano. A mozno sa mylim a vsetc chcu len vediet kde pri NEXT spravili chybu.

Mas pravdu, ale trochu si dovolim "rypnut" Kolkych ste odkazali na hladanie v poradni? Kolko veci sa da v hladani najst? Sami si to skuste... V Cestine ano, v Slovencine nie (cloveka, kt. ma problem nenapadne hladat riesenie v pribuznim jazyku...) A Akonahle zadas zle slova, najdes Kulo..e