Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem preinstalovani celeho systemu

Potreboval abych pomoci, tedy spis poradit...
Mam notebook Acer neco pres rok. Ted mi zacal blbnout, pomalu nabiha pri zapnuti (asi 10-15 minut),a vse co chci spustit pote word ci jakykoliv jiny program nebo prehravac, jde to desne pmalu, kdyz pustim neco se zvukem,je to taovy desne tahly,pomaly zvuk...treba kdyz pustim film...obraz bezi, zvuk je desny...
Nemate s tim nekdo zkusenosti?
Vir jsem zadny nenasla...mam Avast.
Jsem z toho uz zoufala..
Musim preinstalovat cely system? Pri uplne prvnim zapnuti jsem si to zalohovala na cd vse.
Zvladnu tu instalaci pripadne sama nebo je nutn dat to do rukou odbornika? Mohu tim neco pokazit?
Dekuji moc predem za rady...

ACER nabízí tzv. Recovery CD. Takze vlozit CD, restartovat a pocitac se dostane do stavu, ve kterém jsi jej koupila. Velmi jednoduše během pár minut bez nutnosti trápit se s ovladači apod.
ALE!
Přijdeš o vše, co je na disku, takže před tím je třeba zazálohovat vše, na čem ti záleží.

jo,dekuji moc za odpoved...a jeste...kdyz to ani poté nebude fungovat tak jak má, je to možný důvod k reklamaci nebo to mám át rovnou někm do opravny? Ai blbý dotaz,ale nemám s tím žádné zkušenosti a netuším o se u p dá považovat za reklamaci nebo ne.

chceš reklamovat po ročním užívání krám, jehož instalaci jsi postupně zaneřádila tak, že ti startuje přes 10 minut.
co myslíš*, uznají ti to?

*) postacka

když chceš něco přeinstalovat, zajisti si dopředu instalační cd systému, nech si nějakým programem vypsat seznam hardware ať víš k čemu musíš sehnat aktuální ovladače (chipset, grafika, zvukovka, síťová karta, ...)
na zálohu dat se ptáš jinde...

pokud nad tím váháš, je možné uzdravit tvůj současný systém:
najít a zabít všechny viry a spyware - antivirem, antispywarem, správcem procesů...
projít všechny položky co se ti automaticky spouští po startu (nebo msconfig.exe), a nesmysly a trojské viry zrušit
nechej účet správce jen pro instalace a nastavení, svůj účet pro lození po netu změň na omezený
(i tak k tomu budeš někoho potřebovat)

kromě virů existuje i spyware - a proti němu jsou antispywarové programy. v poslední době se tu hojně cituje superantispyware - odkaz na stažení 6mb .exe souboru z originálního zdroje

(já tyto věci nepoužívám, havěť na cizích pc hledám a ničím různými správci procesů, ale to není postup pro běžného domácího uživatele)

pokud bych potkal windows startující 10 minut:
- podíval bych se co běží v paměti a nemá tam co dělat, odkud to startuje, kdo je výrobcem toho software
- podíval se třeba přes msconfig.exe co se automaticky spouští z registrů po startu (postup "najít a zabít")
- jaké spyware lišty se "samy" doinstalovaly do prohlížeče ve správě jeho doplňků (já mívám ie zabezpečený proti doinstalaci čehokoliv, ale 99% jeho uživatelů ne)
- pouvažoval bych zda nevypnout některé potenciálně zneužitelné nebo v konkrétním případě zbytečné síťové služby
- u sebe bych si se zájmem prohlédnul log pořádného obousměrného firewallu zda, odkud a kam mi jde nežádoucí komunikace, zda není nějaký server kandidátem na zablokování, nějaký program mi leze sám na net když nemá (normálně samozřejmě všechno zakázáno)
- když se mi ještě chce hodně mluvit, doporučím lidem co lezou na internet jako správci a pak mají co pár týdnů/měsíců zavirovaný pc, ať si svůj přihlašovací účet nastaví na omezený, a administrátora nechají jen na instalace a nastavení, bez netu.

a pro úplnost taky "hardwarové" závady:
- ucpaný chladič procesoru - přehřátý procesor nejřív sníží frekvenci, pak začne tuhnout = problém věžových pc u země
- je v pořádky swap file? není nedostatek místa na c: a stránkovací soubor se nemá kam roztáhnout? (mívám pevný swap a toto řešit nemusím)
- zda má ten počítač ramky v pořádku - dost velké, board pc je identifikuje - u tvého notebooku nebude problém

Hádám že jsi zcela laik. Doporučuji se řídit tím prvním příspěvkem. Nejprve si všechny své výtvory "vypal" třeba na DVD a potom dej do NB to DVD co jsi vytvořila po zakoupení NB ("Pri uplne prvnim zapnuti jsem si to zalohovala na cd vse.")
Vypni počítač, zapni počítač a řiď se pokyny na obrazovce. Pokud tam bude někdě volba "úplné přeinstalování systému" zvol tu.
Poté bude počítač delší dobu kopírovat, resetovat se až se nakonec objeví obrazovka jakou jsi měla při prvním puštění počítače. Vše zase vyplň a budeš mít úpně "nový" počítač. Pokud se i potom bude spouštět pomalu, dej ho klidně reklamovat. Nejrychlejší je asi pontaktovat firmu ASSUPORT která jako jediná v ČR řeší reklamace ACERu, nebo to odnes do prodejny kde jsi koupila NB. Pošlou to tam za tebe a máš to bez starostí. :)

Může to být buď zaneřáděním systému nebo odcházejícím pevným diskem. Ať to dáš do rukou odborníka nebo to doneseš tam kde jsi to koupila stejně první zkusí nainstalovat windows znovu. Poslání na reklamcí přímo do acer servisu bych nedoporučoval neoprávněná reklamace se tam počítá docela draho /tak tisíc s poštovným/.

Vše si zazálohovat stejně musíš tak to vypal pokud to jde. Pokud ti dali recovery cd/dvdčka nebo máš v manuálu že máš při startu zmáčnkout nějaký čudlík aby se spustila recovery tak to klidně zkus po vypálení dat tím nic nezkazíš.

Pokud nemáš recovery dvd ani v manuálu není návod jak ji pustit při startu a zárověn jsi dostala nějaké média s nápisem napřiklad windows vista home nebo windows xp tak se to instaluje z toho. Pak je potřeba další cdčko z ovladači, které se při vhodné konstelaci nainstaluje díky pár klikům myší. Pokud bude vše klapat mohla bys to zvládnout ale to ti nikdo nezaručí. Pokud nemáš média nemáš možnost to sama vyřešit. Pokud se ti to nepodaří donést to můžeš stejně/s napáječem a dodanýma dvd/ Běžná cena za přeinstalování windows je 500-1000kč dle rozsahu.