Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OT-fyzikální hádanka

Ahojte, narazil jsem na zajímavou hádanku, osobně myslím že v tom mám jasno. Pokud se to někomu zdá příliš triviální tak ať to nečte :-p :

Zadání
Představte si ranvej, která má podobu masivního běžícího pásu. Na ní stojí letadlo, které chce, jak jinak, vzlétnout.

Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu. Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemí pohybuje.

Podaří se letadlu vzlétnout? Nebo zůstane na zemi?

Zdroj a celé zadání: http://technet.idnes.cz/vzletne-letadlo-z-beziciho- pasu-hadanka-kterou-resi-cely-svet-puq-/tec_technik a.asp?c=A080328_141822_tec_technika_pka

Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu // celé je to založeno na této větě, která vubec nic neřiká - hlavně to jaká je výsledná rychlost letadla vuči stojící ženě s kočárkem. Imho je to celé postavené na zmatečném zadání.

Ne. Záleží do jaké míry je to idealizované.
Žádné letadlo nevzlétne bez motoru a ani se neudrží ve vzduchu když se motory porouchají.

O letadla jsem se nikdy nezajímal.
Takže nemám dostatek vstupních udajů pro jasnou odpověď.

Nicméně odpovím absolutně jasně a nepochybně.

KLÍČEM JE VZDUCHOVÝ VZTLAK. V tomto bodě se shodnou normální lidé s pitomci.
Jenomže záleží jak velký vztlak jsou schopny dodat motory letadla.
Jestliže je neomezený, pak vzlétne*.

Jestliže je však při návrhu letadla počítáno se vztlakem okolního vzduchu (jinými slovy, nezbytný je součet vztlaku motorů a proudícího vzduchu, tak vzlétnout nedokáže, protože je "příliš těžké".

Typy tlaků rozepisuje WIKIPEDIE TADY.

*pojmem vzlétne se rozumí pohyb vzhledem k zemi ^ .

Nezmysly pises zatial len ty. Motor posuva lietadlo dopredu, nie hore, to znamena ze motor nevytvara vztlak. Vztlak (sila smerom nahor) vznika len na kridlach, preto ze sa posuvaju oproti vzduchu. Bavime sa o beznych dopravnych lietadlach, a nie o harrieroch ani o stihackach s odklananym prudom vzduchu z motorov, u tych stihaciek to ma skor iny vyznam (vyssia manevrovatelnost) a nie je to na vztlak.

A ak by si pred lietadlo postavil dostatocne silny ventilator a lietadlo pripevnil lanom o zem, tak sa lietadlo bude vznasat aj bez motorov :)

P.S. a v tejto debate je nutne slovickarit, ptz vztlak a tlak su dve rozne veci, asi ako motorka a jablko, tak ked pouzivas nespravne slova tak pises vety typu jazdil som vcera na jablku apod.
Vztlak

...nemám dostatek vstupních udajů pro jasnou odpověď.

Nicméně odpovím absolutně jasně a nepochybně.

Hm. :-p

S veškerou úctou, MM.. to vysvětluje rozumně a ty ne. Aby křídla vyvíjela vztlak, musí kolem jejich povrchu proudit vzduch alespoň určitou minimální rychlostí, záleží na parametrech křídla. Každé letadlo má takzvanou pádovou rychlost. Pokud rychlost proudění poklesne pod tuto hodnotu, dojde k odtržení proudnic a bác.
Nehybný vrtulový letoun by mohl teoreticky vzlétnout, pokud by jeho vrtule dokázaly dostatečně "ofukovat" křídlo po celém rozpětí. Jenže taková letadla se prostě nedělají, bylo by to příliš nevýhodné. To není slovíčkaření, tady je doufám řeč o "normálních" letadlech.

Záleží o jaké letadlo jde. Obecně a to nejen teoreticky, ale i v praxi existují letadla, která vzlétnou "z místa".
Stejně tak existují letadla, která potřebují minimální vzletovou rychlost.
Stejně tak (video z Youtube je smazané) je možné, že to co jim fungovalo na malém modelu by nemuselo vůbec fungovat na velkém, reálném letadle.

Je to o tom co se konstrukčně skrývá pod pojmem "proudové či vrtulové letadlo". ;-)

Podle typu letadla je potom možné říct ANO/NE.

připomínáme, že se nejedná o vrtulník, ale o proudové či vrtulové letadlo, nadnášené vztlakem křídel.

To je v zadání (zvýrazněno mnou). Žádný konvertoplán jako Osprey, žádný Harrier. Ze zadání podle mého vyplývá "normální" letadlo, ne nějaká futuristická nebo pokusná konstrukce.

Křídlo prostě potřebuje patřičné proudění vzduchu, jinak nenese. Není žádné klasické letadlo, schopné startu z místa. Nebo jestli o nějakém víš, davaj odkaz.

U letadel s krátkým vzletem a přistáním (STOL neboli short take-off and landing) anebo se svislým vzletem a přistáním (VTOL - vertical take-off and landing) je efektu dosaženo složitou mechanizací křídel (klapky, sloty, změna zakřivení profilu a tak dále) a často i nějakým zde nepřípustným podfukem jako vektorováním tahu nebo použitím startovacích raket.

S modelem se dá dělat ledaco. Kdysi jsem postavil pokojový model, měl desetilistou vrtuli o průměru asi dvacet centimetrů, a dokázal ofukovat celé křídlo. Vážil čtyři gramy (s normální dvoulistou pokojovou vrtulí 1 a 1/4 gramu) a byl schopen vzletu z místa :-). Jenže aerodynamika malých modelů se podstatně liší od aerodynamiky velkých letadel. V praxi něco takového nelze. U tak velké vrtule by byl problém s rozdílem rychlosti proudění okolo vrtulových listů u kořene a na konci. A rozdělení výkonu na mnoho malých překrývajících se vrtulí po celém rozpětí křídla by bylo komplikované a hlavně těžké. A vzduch by sice proudil okolo křídla, ale byl by zvířený a tedy "nekvalitní":-D.

PŘÍPOMÍNÁM, ŽE LETADLO "NA LÝŽÍCH" NA VZBOUŘENÉ "PROTIVODĚ" VZLÉTNE.
PŘIPOMÍNÁM, ŽE LETADLO NELÉTÁ KVULI RYCHLOSTI, KTEROU NABRALO (JAKO ROGALO BEZ MOTORU) A ANI MU NESTAČÍ RYCHLOST PROUDÍCÍHO VZDUCHU, KTEROU NABRALO DÍKY SVÉMU POHYBU.

PŘIPOMÍNÁM, ŽE OSTATNÍ DĚTI DO 10. LET OBČAS TAKÉ ZAMĚŇUJÍ PŘÍČINU ZA NÁSLEDEK A ŽVATLAJÍ PODOBNÉ PITOMOSTI.
PŘIPOMÍNÁM, ŽE ultraslo.com RACEK (NEBO CO TO JE) SE TAKE NEROZEBÍHÁ, ABY POSTUPNĚ VZLÉTNUL, ALE VZLÉTNE PŘÍMO.

Uz radsej nic nepis lebo PRIPOMINAS totalne nezmysly. Lietadlo lieta len preto ze ma nejaku doprednu rychlost, a uplne mu to staci, rovnako ako rogalu. Ak rychlost klesne pod kriticku hranicu tak lietadlo padne jak sekera, vie to kazdy pilot a musi na to davat pozor aby sa nezabil. Nemecky nazov na to je "strömungsabriss", anglicky "stall", cesky/slovensky nazov zhlavy neviem. Tak si najprv nastuduj zaklady avioniky, alebo nic nepis.

P.S. Bavime sa o beznych dopravnych lietadlach, nie o harrieroch.

A co ma ten clanok spolocne s tym co pises? Pisu tam ze aj napriek pasu lietadlo dosiahne potrebnu rychlost aby vzlietlo, co je spravne.
Ty pises ze lietadlo rychlost nepotrebuje alebo ze nestaci alebo co to vlastne pises, co je blbost. Lietadlu staci rychlost, a vpohode lieta (a bude letiet aj ked sa pokazia vsetky motory, az pokial nestrati rychlost do tej miery ze nastane stall). Dva priklady mas tu http://pc.poradna.net/question/view/212082-ot-fyzik alni-hadanka#re-213103