Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OT-fyzikální hádanka

Ahojte, narazil jsem na zajímavou hádanku, osobně myslím že v tom mám jasno. Pokud se to někomu zdá příliš triviální tak ať to nečte :-p :

Zadání
Představte si ranvej, která má podobu masivního běžícího pásu. Na ní stojí letadlo, které chce, jak jinak, vzlétnout.

Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu. Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemí pohybuje.

Podaří se letadlu vzlétnout? Nebo zůstane na zemi?

Zdroj a celé zadání: http://technet.idnes.cz/vzletne-letadlo-z-beziciho- pasu-hadanka-kterou-resi-cely-svet-puq-/tec_technik a.asp?c=A080328_141822_tec_technika_pka

loading...

Neco tezsiho by nebylo?

To JR Ewing - námět na těžší úkol:
1) Zkus pochopit ženské myšlení
2) Následně to zkus vysvětlit ostatním normálním chlapům :-p
Přeju hodně úspěchů :-D

To vysvětloval již pan Horníček v Dobře utajených houslích (pro přátelé z Brna: Betálně zašitý gajgle). Ženské myšlení nelze v žádném případě pochopit. Chvíli se podobá dráze meteoritu, který se právě dává do pohybu, s vrtochy leoparda a právě nakopnutého míče.

Rce, to je krásná definice :-D

Ženské myšlení ... se chvíli podobá dráze meteoritu, který se právě dává do pohybu, s vrtochy leoparda a právě nakopnutého míče.

:beer:

Přidávám větu, která mě taky "dostala":
"Jsem podrážděnej jako homosexuální ředitel Finančního úřadu."
Četla jsem to v blogu Rudolfa Havlíka v tomto článku
Smireni.html

BTW - Rudolf Havlík moc pěkně píše; odkazovaný článek je z "domova", ale na jeho blogu najdete hodně zážitků z jeho toulek světem, vše psáno čtivě a bezprostředně. Až budete mít chvíli času, zkuste číst tady:
havlik.blog.idnes.cz

Aby ale zase nemusel diky protipohybu pasu pouzivat mensi brzdnou silu na brzdach kol. Precijen plati zachovani energie a on by tutez energii musel odevzdat behem kratsi vzdalenosti, takze by byly vice zatezovane brzdy.

Ono to totiz pak vychazi, jako by letadlo pristavalo vyssi rychlosti, protoze se obe rychlosti sectou. Tim je vetsi napor na brzdy.

Nie je to celkom ideálne na pristávanie, pretože stačí, aby sa trošku zdvihlo a už ho pás pri pristávaní nebrzdrí. Rieši sa to inak. Lietadlové lode používajú natiahnuté gumené laná alebo čo to je.

preboha to nie je guma, ale poriadne silna ocel, spojena so specialnymi hydraulickymi alebo akymi brzdami v trupe lode.

Pasovy dopravnik je nezmysel ci uz pri vzlietnuti alebo pristavani nema ziaden zmysel, ani by sa s jeho pouzitim nic nezmenilo. Ani pri pristavani (problem je pri brzdeni to ze aka moze byt max. trecia sila pneumatik oproti podlozke, rychlost podlozky je nepodstatna. A lietadla s tryskovymi motormi brzdia aj tzv spetnym tahom motorov (su to take obracace prudu vzduchu umiestenne za turbinou), a klapkami na kridlach a co ja viem este cim...

Poslyš. Přemýšlím o USB zvukové kartě do notebooku, jak je to teoreticky s kvalitou zvuku ?

http://us.creative.com/products/product.asp?categor y=209&subcategory=668&product=15913

Čím kvalitnější je zesilovač, tím potřebuje větší a stabilnější napájení.
To je základ kvality zvukových vlastností zesilovače že.

No a USB napájení je naprd, ne ? Takže taková zvukovka je dopředu (na této technologii) paskvil.

Co myslíš ?

Nie.
1. Zvukovka nie je zosilovac (sice tam nejaky zosilovac je, ale tych 50 mW co ti treba na sluchatka vpohode USB napajanie utiahne, USB napajanie utiahne aj 50 krat 50mW zatazenie )
2. Nie je tak celkom pravda ze "Čím kvalitnější je zesilovač, tím potřebuje větší a stabilnější napájení.", kazdy kvalitny zosilovac potrebuje dostatocne napajanie, ale kvalita zavisi od milion inych veci.
Co sa tyka zvukovky napajanie nie je problem, skor ja osobne mam odpor voci USB kvoli problematickosti USB zariadeni a ovladacov k nim (latencia, blbnutie, apod). Zvukovku by som radsej volil PCI(e) alebo Cardbus/PCMCIA apod., ale aj USB zvukovka by mala byt pouzitelna. Kvalita nezavisi od toho kam sa to strka, ale od toho ze ci to navrhoval cinan, a ze ako zrovna navrhar setril suciastkami.

No nesouhlasim uplne. Profesionalni zesilovace ti v klidu zerou 40W.
A cim mensi zkresleni ma zesilovac mit, tim vetsi zere klidovy proud.

Nakonec kvalitni zvukovky do PCI maji pasivni chladice a ty topi !

Takový výkon z USB nedostaneš tak se chci zeptat tebe a nebo Pytlíka jak to vlastně je, jestli se tomu dá věřit.
Nemyslím z hlediska funkčnosti, ale z hlediska věrnosti zvuku.

Ja neviem co vlastne chces. Zvukovka je zvukovka, nie je v nej ziaden vykonovy zosilovac ani nic co by bolo treba chladit. Ak to chces pripojit na vacsie reproduktory tak musis mat externy zosilovac (zosilovac je bud v aktivnych reproduktoroch alebo u kvalitnejsich zostav je zosilovac extra bedna pol metra krat pol metra).

Este k tomu chladicu - neviem presne aka je dnes podpora zvukoviek pre hry, ale chladic sa vyskytuje predpokladam na zvukovkach ktore podporuju nejake nove specialne HW efekty napr. pre hry apod, kde sa asi vyzaduje vyssi vypoctovy vykon (na tej zvukovke je asi nejaky vykonny procesor podobny ako CPU apod). Chladic nema nic spolocne so zosilovacom, v zvukovke vykonovy zosilovac nie je.

U zvukovky ktora ma podavat kvalitny zvuk, a nie je potreba nejake specialne zlozite dodatocne vypocty pre efekty pre hry ziaden chladic netreba. Zvukovka do USB asi nebude obsahovat vykonny procesor (predpokladam nebude obsahovat nejaku vykonnu HW podporu pre hry), na kvalitne prehravanie zvuku ale nepotrebujes ziaden vykonny procesor na zvukovke. Tak si najprv rozmysli ze co vlastne od tej zvukovky chces, vypoctovy vykon alebo kvalitny zvuk alebo co.

Priklad:
ziaden chladic ale predpokladam ze vysoka kvalita zvuku:
http://images.europe.creative.com/iss/images/artwor k/A6_RGB/X-Fi_ElitePro_b.jpg (ale neviem mozno ma aj tato chladic, kedze tam ma tiez ten ich extreme procesor, a len na obrazku je bez chladica, ja hry nehram na zvukovke mi CPU fakt netreba, moja zvukovka ma rozmery asi tak 1cm x 1cm, je na zakl. doske a chladit rozhodne nepotrebuje.)
chladic lebo "gamer extreme" ale na kvalitu zvuku sa kycha:
http://images.europe.creative.com/iss/images/artwor k/A5_RGB/X-Fi_XTreme_Gamer_b.jpg

Kamarád ji má a já ji testoval u něho.
Testoval jsem moji interní SoundBlaster128 PCI (už se nevyrábí) a tu USB.

A výsledky asi takovéto: Hrála v notebooku lépe než integrovaná (menší šum, méně plechový zvuk),
ale na ten starý SB128 PCI se mi osobně zdálo, že ta karta nemá (horší zesílení, dynamika, méně živý zvuk).

Tak sem se chtěl zeptat, jestli je to vyloženě technologií USB.

Tak si si mal pridat hlasitost ked mala "horsi zesileni" (slabsi vystupny signal), sila vyst.signalu nie je znamka kvality, hlasitost si nastavis aku chces na zosilovaci.
Dynamika vpodstate od zvukovky nezavisi (16bit urobi 96dB dynamicky rozsah), kvalita zvuku zavisi od navrhu konkretnej zvukovky (ake skreslenie maju pouzite suciastky, ci zvukovka robi aj nejake upravy zvuku / interpolacie na viac bitov / efekty apod). Nezavisi to od rozhrania (USB/PCI).

Nechce sa mi vypisovať prečo nevzlietne, ale uvedomte si, že aj lietadlové lode potrebujú na krátkej palube dosiahnuť určitú vzletovú rýchlosť lietadla vzhľadom na atmosféru, pretože inak by spadlo.

Teoreticky, ak by lode mali vzletovú rýchlosť lietadla, tak pokiaľ by malo lietadlo vzlietnuť v smere jazdy lode, tak nepotrebuje ani štartovaciu dráhu, pretože prietok vzduchu okolo krídel by vytvoril dostatočný vztlak, čo pri lietadle bez pohybu nie je. Veď lietadlo by vzlietlo už pri roztočení vrtule. Kurník a nechcelo sa mi to vypisovať.

Na to víno im kašlem, keby bola lepšia cena, tak do toho idem.

Ale letadlo se neuvadi do pohybu pomoci kol, takze je uplne jedno, jakym smerem jede pas a jak rychle se toci. Energii letadlo ziskava tahem motoru a energii vydanou motory nelze kompenzovat protipohybem pasu.

to ano, ale opomněli jste jednu věc. Pro vzlet je rychlost jen prostředek. To, co umožní letadlu start je vztlak, který nastává na náběžné hraně křídla. Tento vztlak je přímo úměrný rychlosti proudění vzduchu, nikoliv rychlosti otáčení kol. A tedy je třeba sledovat inerciální soustavu letadlo-atmosféra, nikoliv letadlo-dopravník.

Ostatně letadlům se nejlépe startuje, když fouká protivítr... ;-)

Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemí pohybuje.

Takže ke vztlaku dojde a o kolečka letadla nejde, ta nejsou poháněná (lépe rečeno pohání je vrtule letadla).

Vztlak nebude, pretože vztlak nevytvára vrtula. Vrtula ťahá lietadlo dopredu, ale vztlak vytvára vzduch, ktorý stojí a "bráni" pohybu lietadla.

Odmysli si pás a koliečka. Roztočíš vrtulu a lietadlo zrazu vzlietne? Nie, až pri určitej rýchlosti vzhľadom na okolitý vzduch lietadlo vzlietne. Ak bude na bežiacom páse, tak okolitý vzduch sa vzhľadm na lietadlo nehýbe. Vrtula ti vztak nevyrobí.

Máš ešte nejaký argument?

tak jinak.
Vezmi si anglicak ( auticko ) a tlac ho prstem. Pak mu pod koleckama rozjet pas, ktery se bude tocit proti pohybu stejne rychle jako ty tlacis. Zastavi se? NE! Bude pokracovat nezmenenou rychlosti dopredu jak ty ho tlacis.

Zlý príklad, pretože koliečka lietadla sa točia konštantnou rýchlosťou v danej chvíli a tá rýchlosť pomaly narastá s určitým zrýchlením. Ak budem držať angličák a zapnem pás, tak ja pohybujem konštantne prstom, ale koliečka v istej chvíli budú mať dvojnásobnú rýchlosť. Ak budeš mať angličák na vlastný pohon, tak sa pri zapnutí pásu zastaví.

NE, je to to same. Presne jak si uvedl. Ano, kolecka letadla se budou otacet mnohem vyssi rychlosti, nez na stacionarnim povrchu ( to uz zminil StrejdaBrabenec ), ale letadlo se nezastavi, naopak bude zrychlovat a odleti

Pás ho dobehne a lietadlo cúvne, pretože pás má maximálnu rýchlosť vyššiu ako má lietadlo schopnosť dosiahnuť. Podstatná časť zadania, tú kolega zabudol v hádanke uviesť. Prečítaj si originál zadanie zo zdroja.

Tak se kola budou tocit rychlosti letadlo + rychlost pasu, ale to neni duvod k tomu, aby to letadlo zastavilo.
Vezmeme to z jine strany. Motory letadla vyrobi nejakou energii ( znacnou ), kde se podle tebe ta energie ztraci?

Je úplně jedno, jak rychle se točí ten pás, letadlo nemůže udržet nikdy... Nehledě na to, že v zadání je, že letadlo se na páse vůdči zemi pohybuje...

Máš ešte nejaký argument?

Stačí, aby pás držal lietadlo v rýchlosti oproti okolitému vzchudu (keďže je bezvetrie, tak oproti Zemi), ktorá je nižšia ako vzletová, takže ak sa lietadlo oproti Zemi pohne, tak pás sa pootočí trolinku rýchlejšie a lietadlo naspäť cúvne a v istých časových intervaloch bude oproti Zemi nehybné nevzlietne. Už dávno by boli také letiská, ktoré by zaberali menej placu. Hlavne pre Boeingy. Konečne by taký Boeing mohol vzlietnuť kdekoľvek na Slovensku. Taký chyták a všetci sa naň lapíte ako voliči na predvolebné sľuby.:-D:-D:-D

Ale my se nebavime o tom, ze by vzetl na miste!! To tu nikdo netvrdi, Letadlo bude potrebovat ke vzletu stejnou drahu ( dobry, trosku delsi, kdyz vezmeme zvysene ztraty energie v loziscich ).

Jenže to letadlo stát nebude, už při minimálním tahu motorů překoná protipohyb dopravníku a při větším tahu se bez problémů rozjede a nabere rychlost potřebnou ke vztlaku=letu. Ten dopravník totiž nepřenese celou svoji energii na letadlo protože kola nejsou zabržděná a přenese se jenom to co umožní tření kol o podklad a tření v ložiskách kol. :i:

On to myslel jinak :-) jakou energii musis vydat, aby si na tom pasu zustal vuci okoli na miste v botech, a jakou energii musis na tom pasu vydat kdyz si tam stoupnes na koleckovych bruslich.

No takže som si prečítal poriadne zadanie, nakoľko je to otázka trenia, nie vztlaku a tu máš moje zistenie:

1. Ak nebude žiadne trenie, tak lietadlo vzlietne, takže beriem späť a máš pravdu.

2. Keďže v zadaní je uvedené:

Panuje bezvětří, počítáme se třením.

Trvám na tom, že nevzlietne, pretože pri trení bude brzdenie a pri zrýchlení je pás schopný dosiahnuť, aby sa lietadlo vrátilo späť. Samozrejme pás by musel dosahovať extrémne vysoké hodnoty rýchlosti, čo je v praxi asi nemožné (záleží od typu lietadla a jeho trenia). Nakoľko zadanie to nevylučuje, trvám na tom, že nevzlietne.

Edit: Malá úprava formulácie (pridané slovo asi).

Jenže to letadlo stát nebude, už při minimálním tahu motorů překoná protipohyb dopravníku a při větším tahu se bez problémů rozjede a nabere rychlost potřebnou ke vztlaku=letu. Ten dopravník totiž nepřenese celou svoji energii na letadlo protože kola nejsou zabržděná a přenese se jenom to co umožní tření kol o podklad a tření v ložiskách kol

Škoda že nečteš pozorněji.

Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu. Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemí pohybuje.

Tím se jasně naznačuje, že letadlo bude vůči svému okolí nehybné (ne vůči pásu). Takže neočekávej žádný "překoná protipohyb dopravníku", protože takto otázka nestojí.
----
Můj názor je logický -nezvlétne.EDIT// ale z jiného důvodu - motor nebude dostatečně silný na "vystřelení" éra bez vztlaku.

Viz tady:
http://pc.poradna.net/question/view/212082-ot-fyzik alni-hadanka#re-212216
nidko z nas nerekl, ze letadlo se odlepi ze zeme z mista. Bude se rozjizdet a jeho vzletova draha pravdepodobne bude o neco delsi nez pri normalnim startu.

Na vzlétnutí standartního letadla je potřeba určitý tlak na křídla který dodá proudící vzduch díky tomu že se letadlo pohybuje určitou rychlostí po ranveji dle typu řekněme u větších nad 200km /hod. Když bude stát na místě nebude tlak vzduchu a nevzlétne. Naopak stojící letadlo postavené před megavelký větřák by vzlétlo i se zablokovanými koly.
MM_tank po osmi :beer:

Ano potvrzuje nas nazor ;-)
Pust vetrak a pust motory, letadlo bude jakoby viset na miste. A ted k tomu pridame jeste nas pas :-) bude letadlo pred vetrakem, nebo ho pas odveze pryc? ;-)

Letadlo vzlétne díky proudícímu vzduchu a vhodnému nastavení křídel /vztlakové klapky/. Je jedno jestli díky větřáku případně vichřici. Jestli má puštěné motory je úplně jedno. Viz táhnutí větroně dalším letadlem.

Motory slouží pro udržení rychlosti.

Aký je rozdiel medzi vrtulníkom a lietadlom? Vrtulník vzlietne preto, lebo má veľkú vrtulu, ktorá je schopná vytiahnuť vrtulník do výšky. Lietadlová vrtula, keby bolo lietadlo namierené smerom hore, nevytiahne lietadlo do výšky, pretože je malá a na hmotnosť lietadla nestačí. Ona vie len urýchliť alebo spomaliť lietadlo oproti okolitému vzduchu. Ak by bolo lietadlo nehybne vo vzduchu, bude mať roztočenú vrtulu a zrazu ho pustíme, začne padať a nebude možné ho vyrovnať. Vyrovnať sa bude dať až vtedy, ak rýchlosť padania lietadla bude oproti okolitému vzduchu rovná vzletovej. Vtedy sa podarí lietadlo vyrovnať. Aby lietadlo dosiahlo vzletovú rýchlosť, nesmie mu v tom brániť pás, ktorého maximálna rýchlosť bude vyššia ako je rýchlosť lietadla v akejkoľvek chvíli.

Ale ten pas mu v tom nebrani. Vzdyt kola jsou odbrzdena a jedinym brzdicim efektem je treni v loziscich. To je vsak zanedbatelne, vuci hnaci sile motoru.

Necúvne. Protože se ten pás tam nemá o co "zapřít". Už to seru jdu spát...

Navíc je taky docela možné, že rychlením pásu ještě o trochu zrychlíš letadlo...

Jenomže ta síla, kterou pás tlačí letadlo, jak ty říkaš zpět (což je taky sporné), nikdy nebude větší, než ta, kterou táhnou motory letadlo kupředu. Protože jen zapomocí tření nemůžeš přenést, celou enegrii dopravníku na kola letadla.

Ja myslim, ze msx by potreboval praktickou ukazku, protoze si evidentne nedovede predstavit.

Moc se omlouvám, ale lidé jsou skutečně kreténi a magoři.
Zde je důkaz: http://diskuze.libimseti.cz/vzletneletadlo-226284/i ndex.php?o=0&a=d&x_a=tv&t_id=226284

Cituji

mokoza - 29.03.08 19:54
Chci umřít............jak jen mohl takovýhle neinteligentní druh ovládnout planetu??? CHYBA V MATRIXU

Jenomže ten "neinteligentní druh" je právě on a většina osazenstva internetu.
To je horší než planeta opic.

Nikdy jsem moc fyziku nežral, ale tady se prokazuje, že vetšina lidí absolutně nezvládá příčinu a následek.

Díky těmto pitomcům se v minulosti zabíjela inteligence nebo upalovali lidé, kteří ostatním (tupým masám) ukazovali pravdu, nicméně masy jsou extrémně tupé a tak revoluční lidi mnohdy zabíjeli.

Nejen toto, ale další fóra a skutečnosti jsou jasným důkazem.

//Edit

Neznám meze výkonů motorů u letadel (bilanci), ale jestliže jsou (teoreticky) dostatečné, tak vzlétne.
Navíc klasické letadlo může leteť rychle jak chce, ale v momentě kdy se mu porouchají motory HAVARUJE !!!

Je to presne naopak.
Vrtulnik ak sa mu porucha motor normalne pristane (vynimka je samozrejme len ak je nad morom tak ma smolu nema kde pristat :-)) a je to uplne zakladna vec ktoru sa ucia piloti vrtulnikov - pristat s vypnutym motorom (vrtula sa toci dalej tzv. autorotaciou, pilot ju od motora odpoji ak sa zastavi motor).

Lietadlo ak sa mu porucha motor tak zvycajne havaruje, dovod: nie je v blizkosti a na spravnom mieste vhodna pristavacia draha. vrtulnik drahu nepotrebuje, moze sa vznasat na mieste a pristat takmer kdekolvek, preto je v znacnej vyhode.

No, ale ta vrtule musi nejprve nabrat otacky padem, pak se da relativne "mekce" pristat. Tedy, ze to pasazeri preziji. Smulu maji v malych vyskach, kde se ta vrtule nestaci dost roztocit

Neviem teraz zhlavy z akej vysky sa da pristat uplne makko, ale myslim si ze aj z malej vysky pristanu, mozno trochu tvrdsie ale nie ze by sa niekto zabil. Inac vrtulnik pristane uplne makko akokeby normalne motor fungoval, ak pilot vie co ma robit. Robia to bezne pri cviceni pilotov vrtulnikov ze vypnu motor a pristanu s nim, je to uplne makke pristatie na vrtulniku sa neskrivi ani vlasok. videl som to na vlastne oci.

mozno trochu tvrdsie ale nie ze by sa niekto zabil

Mno, nevím, nevím. Té minimální výšce pro autorotaci myslím říkají výška mrtvého muže :-/
Po válce se v Československu vyvíjely vrtulníky, na jednom z prototypů vysadil motor a jelikož nebyly zkušenosti tak pilot vyskočil. Bohužel v tak malé výšce že se mu neotevřel padák a zahynul. Vrtulník sám přistál autorotací téměř nepoškozen opodál.

Kupodivu neexistuje letadlová loď s běžícím pásem.

Ale existuje. Je obecně známo, že kapitán letadlové lodi Enterprise měl v kajutě křečka Wilibalda, který měl ve své klícce běhací kolo. Toto zařízení funguje na stejném principu jako běžící pás (viz nabídky prodejen se sportovním náčiním a zařízeními pro fitcentra)....

Loď se natáčí při přistávání letadel podle směru větru. Rychlost lodi je proti rychlosti stíhačky při přistání zanedbatelná a stíhačka pochopitelně klidně přistane i na stojící loď.

Jen upozrnuji, ze rychlost lodi je dvojnásobná - bud se -A (odčita od stihačky) nebo +A (přitičita). Tak ci tak se nataci i smer pluti je "dobrej", alespon to nekde rikali - me je to fuk, pravdepodobne nikdy zadnou letadlovku ani jine takto nechutne velke prirodu huntujici zarizeni...

Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu // celé je to založeno na této větě, která vubec nic neřiká - hlavně to jaká je výsledná rychlost letadla vuči stojící ženě s kočárkem. Imho je to celé postavené na zmatečném zadání.

Ne. Záleží do jaké míry je to idealizované.
Žádné letadlo nevzlétne bez motoru a ani se neudrží ve vzduchu když se motory porouchají.

O letadla jsem se nikdy nezajímal.
Takže nemám dostatek vstupních udajů pro jasnou odpověď.

Nicméně odpovím absolutně jasně a nepochybně.

KLÍČEM JE VZDUCHOVÝ VZTLAK. V tomto bodě se shodnou normální lidé s pitomci.
Jenomže záleží jak velký vztlak jsou schopny dodat motory letadla.
Jestliže je neomezený, pak vzlétne*.

Jestliže je však při návrhu letadla počítáno se vztlakem okolního vzduchu (jinými slovy, nezbytný je součet vztlaku motorů a proudícího vzduchu, tak vzlétnout nedokáže, protože je "příliš těžké".

Typy tlaků rozepisuje WIKIPEDIE TADY.

*pojmem vzlétne se rozumí pohyb vzhledem k zemi ^ .

Nezmysly pises zatial len ty. Motor posuva lietadlo dopredu, nie hore, to znamena ze motor nevytvara vztlak. Vztlak (sila smerom nahor) vznika len na kridlach, preto ze sa posuvaju oproti vzduchu. Bavime sa o beznych dopravnych lietadlach, a nie o harrieroch ani o stihackach s odklananym prudom vzduchu z motorov, u tych stihaciek to ma skor iny vyznam (vyssia manevrovatelnost) a nie je to na vztlak.

A ak by si pred lietadlo postavil dostatocne silny ventilator a lietadlo pripevnil lanom o zem, tak sa lietadlo bude vznasat aj bez motorov :)

P.S. a v tejto debate je nutne slovickarit, ptz vztlak a tlak su dve rozne veci, asi ako motorka a jablko, tak ked pouzivas nespravne slova tak pises vety typu jazdil som vcera na jablku apod.
Vztlak

...nemám dostatek vstupních udajů pro jasnou odpověď.

Nicméně odpovím absolutně jasně a nepochybně.

Hm. :-p

S veškerou úctou, MM.. to vysvětluje rozumně a ty ne. Aby křídla vyvíjela vztlak, musí kolem jejich povrchu proudit vzduch alespoň určitou minimální rychlostí, záleží na parametrech křídla. Každé letadlo má takzvanou pádovou rychlost. Pokud rychlost proudění poklesne pod tuto hodnotu, dojde k odtržení proudnic a bác.
Nehybný vrtulový letoun by mohl teoreticky vzlétnout, pokud by jeho vrtule dokázaly dostatečně "ofukovat" křídlo po celém rozpětí. Jenže taková letadla se prostě nedělají, bylo by to příliš nevýhodné. To není slovíčkaření, tady je doufám řeč o "normálních" letadlech.

Záleží o jaké letadlo jde. Obecně a to nejen teoreticky, ale i v praxi existují letadla, která vzlétnou "z místa".
Stejně tak existují letadla, která potřebují minimální vzletovou rychlost.
Stejně tak (video z Youtube je smazané) je možné, že to co jim fungovalo na malém modelu by nemuselo vůbec fungovat na velkém, reálném letadle.

Je to o tom co se konstrukčně skrývá pod pojmem "proudové či vrtulové letadlo". ;-)

Podle typu letadla je potom možné říct ANO/NE.

existují letadla, která vzlétnou "z místa".

No jasně, jenom letadla typu Harrier zapomněli zadavatelé hádanky uvést do výjimek. Takhle to určitě nemysleli.

to co jim fungovalo na malém modelu by nemuselo vůbec fungovat na velkém, reálném letadle

Mám dojem že něco takového s velkým letadlem tam na jednom z těch videí proběhlo a fungovalo, viděl jsem to jenom jednou. Navíc Mythbusters nejsou žádní blbci, všechny mýty které testují dokážou zároveň teoreticky zdůvodnit. Sice je to show ale tihle pánové jsou nezaujatí a myslím i dost seriózní na to aby se jim dalo věřit. No nic, zbývá už jen nějakých 26 hodin do uzavření soutěže a pak doufám verdikt redakce složené ze slovutných jmen bude nezpochybnitelný a nezpochybňován ať bude jakýkoli.

připomínáme, že se nejedná o vrtulník, ale o proudové či vrtulové letadlo, nadnášené vztlakem křídel.

To je v zadání (zvýrazněno mnou). Žádný konvertoplán jako Osprey, žádný Harrier. Ze zadání podle mého vyplývá "normální" letadlo, ne nějaká futuristická nebo pokusná konstrukce.

Křídlo prostě potřebuje patřičné proudění vzduchu, jinak nenese. Není žádné klasické letadlo, schopné startu z místa. Nebo jestli o nějakém víš, davaj odkaz.

U letadel s krátkým vzletem a přistáním (STOL neboli short take-off and landing) anebo se svislým vzletem a přistáním (VTOL - vertical take-off and landing) je efektu dosaženo složitou mechanizací křídel (klapky, sloty, změna zakřivení profilu a tak dále) a často i nějakým zde nepřípustným podfukem jako vektorováním tahu nebo použitím startovacích raket.

S modelem se dá dělat ledaco. Kdysi jsem postavil pokojový model, měl desetilistou vrtuli o průměru asi dvacet centimetrů, a dokázal ofukovat celé křídlo. Vážil čtyři gramy (s normální dvoulistou pokojovou vrtulí 1 a 1/4 gramu) a byl schopen vzletu z místa :-). Jenže aerodynamika malých modelů se podstatně liší od aerodynamiky velkých letadel. V praxi něco takového nelze. U tak velké vrtule by byl problém s rozdílem rychlosti proudění okolo vrtulových listů u kořene a na konci. A rozdělení výkonu na mnoho malých překrývajících se vrtulí po celém rozpětí křídla by bylo komplikované a hlavně těžké. A vzduch by sice proudil okolo křídla, ale byl by zvířený a tedy "nekvalitní":-D.

PŘÍPOMÍNÁM, ŽE LETADLO "NA LÝŽÍCH" NA VZBOUŘENÉ "PROTIVODĚ" VZLÉTNE.
PŘIPOMÍNÁM, ŽE LETADLO NELÉTÁ KVULI RYCHLOSTI, KTEROU NABRALO (JAKO ROGALO BEZ MOTORU) A ANI MU NESTAČÍ RYCHLOST PROUDÍCÍHO VZDUCHU, KTEROU NABRALO DÍKY SVÉMU POHYBU.

PŘIPOMÍNÁM, ŽE OSTATNÍ DĚTI DO 10. LET OBČAS TAKÉ ZAMĚŇUJÍ PŘÍČINU ZA NÁSLEDEK A ŽVATLAJÍ PODOBNÉ PITOMOSTI.
PŘIPOMÍNÁM, ŽE ultraslo.com RACEK (NEBO CO TO JE) SE TAKE NEROZEBÍHÁ, ABY POSTUPNĚ VZLÉTNUL, ALE VZLÉTNE PŘÍMO.

Uz radsej nic nepis lebo PRIPOMINAS totalne nezmysly. Lietadlo lieta len preto ze ma nejaku doprednu rychlost, a uplne mu to staci, rovnako ako rogalu. Ak rychlost klesne pod kriticku hranicu tak lietadlo padne jak sekera, vie to kazdy pilot a musi na to davat pozor aby sa nezabil. Nemecky nazov na to je "strömungsabriss", anglicky "stall", cesky/slovensky nazov zhlavy neviem. Tak si najprv nastuduj zaklady avioniky, alebo nic nepis.

P.S. Bavime sa o beznych dopravnych lietadlach, nie o harrieroch.

A co ma ten clanok spolocne s tym co pises? Pisu tam ze aj napriek pasu lietadlo dosiahne potrebnu rychlost aby vzlietlo, co je spravne.
Ty pises ze lietadlo rychlost nepotrebuje alebo ze nestaci alebo co to vlastne pises, co je blbost. Lietadlu staci rychlost, a vpohode lieta (a bude letiet aj ked sa pokazia vsetky motory, az pokial nestrati rychlost do tej miery ze nastane stall). Dva priklady mas tu http://pc.poradna.net/question/view/212082-ot-fyzik alni-hadanka#re-213103

Suhlas s azor-om, zadanie je zmetene resp. nepresne. Hlavne v tom bode v ktorom sa hovori o rychlosti pasu. Ked to ale zoberieme doslovne (rychlost pasu = rychlost pohybu lietadla oproti zemi tak lietadlo vpohode vzlietne). Ak by bola rychlost pasu nekonecna tak exploduju pneumatiky a zadrhnu sa loziska kolies avsetko sa tam rozbije :-)

Pokud bude rychlost letadla proti okolnímu vzduchu (nikoliv pásu) dostatečná, aby ho vztlak zvednul, potom vzlétne. Vycházím z toho, že letadlo používá pro svůj rozjezd nikoliv poháněných kol, ale proud spalin z trysek motoru. Nebo tlaku vzduchu za vrtulí. Nebo obojího. Takže ano, vzlétne a vzlétlo by i kdyby nemělo pod koly nic. Jen se mu asi budou točit kolečka 2x rychleji než obvykle. Ale to nemá vliv na to jestli se odlepí nebo ne.

"Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemí pohybuje."
To "vůči zemi" znamená vůči pásu, nebo vůči zbytku zeměkoule?

Dejme tomu, že pás může zvyšovat rychlost do nekonečna tak, aby tření v ložiskách a valivý odpor pneumatik vyrovnávaly narůstající tah motoru. Pokud letadlo bude mít klasický podvozek a dostatečně silný motor, postaví se brzy na nos. Jinak se zadřou ložiska.

Ale dejme tomu, že se ložiska nezadřou. Co nastane, až pás a obvod pneumatik překročí rychlost zvuku? :-p

No nescem tu polemizovať, ale nevšimol som si ale jaké lietadlo je myslené. Pokiaľ klasické prúdové (nákladné alebo osobné) tak nevzlietne, to je vskutku jasné. Ale čo napr. také MIGY ?? Sú predsa pri štarte a pristávaní pohánané pomocnými tryskami, ktoré vyžarujú nápor smerom do zeme. či mýlim sa ?? Síce by to na bežiacom páse pri odlete s ním troška "pomykalo" ale vzlietnuť by sa podarilo. ;-)

Podivej se na postnuta videa, zmenis nazor :-) Bavime se o letadlech hnanych vrtuli nebo proudovym motorem a to pouze ve smeru vpred.

Jj, zvláště nakonci toho prvního videa, je to krásně vysvětlené (anglicky) pomocí autíčka a běžícího pásu.

Troufám si říct, že na rychlosti dopravníku vůbec nezáleží a tudíž, je naprosto jedno jestli na ten pás postavím opravdové letadlo nebo jenom model. Pás neznámená pro letadlo žádný odpor.

Podivej se na MaSem postnuta videa na youtube ;-) Myslim ze je to pomerne jednoznacne. Vzhledem k tomu, ze fyzika je take experimentalni veda, experiment je pomerne prukaznym dukazem.

Podivej se na MaSem postnuta videa na youtube. Myslim ze je to pomerne jednoznacne. Vzhledem k tomu, ze fyzika je take experimentalni veda, experiment je pomerne prukaznym dukazem.

Já už jsem k vědeckým důkazům poněkud skeptický. Nezapomeň, že jsem z generace, které tvrdili, že nejmenší jednotkou hmoty je atom.

A už vůbec nemám důvěru ke klasické fyzice, kterou brzo její kvantoví představitelé rozkopou jak mykolog prašivku.

A konec konců, ještě nebyl vysloven kompetentní závěr.

Poněkud mne překvapuje, že o tomhle může někdo vůbec pochybovat. Člověku s minimálním technickým citem by mělo být jasné, že ať pás jede dopředu nebo dozadu, tak to bude mít vliv jenom na to, jakou rychlostí a na kterou stranu se budou točit kola a jestli to přežijou ložiska a pneumatiky.

No, ono to nie je zas az tak jasne. Totiz fyzik-teoretik zacne uvazovat tak, ze co keby ten pas sa pohyboval az tak rychlo ze by sa valivy odpor kolies a trecia sila lozisk rovnala taznej sile motorov, potom by sa lietadlo nepohlo. Ale je to IMHO nerealne kedze to by skor explodovali pneumatiky atd. A ta rychlost pasu nie je ani upresnena v zadani takze zadanie je neurcite a cela uloha je hovadina, da sa na nu odpovedat akokolvek. Ale ak clovek berie do uvahy aspon trochu realne podmienky (pomer sily motorov a valiveho odporu za realnych podmienok) tak odpovie ze lietadlo vzlietne, co som aj pisal v mojich odpovediach kdesi vyssie. Ale viem si predstavit nejakeho docenta fyziky teoretika ktory by ti fakt vypocital ze pri akej rychlosti pasu bvy sa lietadlo nepohlo :-)

Dovedes si predstavit silu motoru kompenzovanou v loziscich kol? Asi tak do dvou vterin by bylo letadlo bez kol. Spis by se to letadlo zapichlo cumakem do pasu :-D

Nejaky valivy odpor ale kola maju. teoreticky by sa dalo spocitat napriklad ze ak by sa pas pohyboval rychlostou milion km/h tak by ten valivy odpor bol taky ako sila motorov a lietadlo by ostalo stat. To je ale nerealne (o tom sme sa bavili ze to je nerealne), pretoze to by kolesa ani loziska nevydrzali (prehriali by sa a roztavili alebo explodovali pneumatiky atd, tak velku energiu aku dodavaju motory urcite kola neabsorbuju bez sebadestrukcie :).

P.S. bavime sa o tom ze v ulohe nie je presne napisane ze ako rychlo sa ten pas pohybuje, je tam len napisane ze zvladne akukolvek rychlost aku zvladne lietadlo, alebo nieco take neurcite...

Tímhle podle mne chce jenom zdůraznit, že pás je schopen s nějakou rezervou tu rychlost letadla (s opačným znaménkem) udržet. Takže ať se letadlo snaží sebe víc, pás to dokáže "vykompenzovat". To je v podstatě takové trochu svádění na špatný směr uvažování, že jako na té rychlosti pásu nějak záleží....

Hmmmm. No možná jsem to nenapsal úpně dobře (nejsem si jistý jak mluvit v souvislosti s motory o vztlaku), ale alespoň nepatřím mezi těch 80% lidí co vykladají naprosté nesmysly a brání se zuby, nechty, že to letadlo přece nevzlétne!

Letadlo je zcela ekvivalentní ponorce, která nastartuje motor na dně moře.