Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Máte nějaký IT certifikát?

Máte někdo nějaký IT ceritifkát ? A případně jaký? A jestli to má nějaký finační přínos (pochopilně když si ho udělam, tak pujdu jen do firmy, kde ho oceněj, papiru pro srandu mam už spoustu....)

Občas mi připadne myšlenka/zálusk na nějaký ten certifikát a zase to opadne, ted jsem si řekl, že by bylo fajn, to jednoho dne dotáhnout do zdárného konce. Nejprve JAVA-SUN-SCJP pokud to pujde, tak bych zkusil jit až na SCEA. Či je tu někdo s podobným certifikátem? (SCJP jsem si zkoušel na nečisto a rozhodně to neni nic nemožného - mozna tyden uceni)

Dik
[mod]Změna předmětu, původně: Máte nějaký IT certitikát? (AZOR)[/mod]

Chystam se do red-hat certifikace na linux. Prinos to ma urcite, ve vyberovych rizenich na projekty byvaji treba v podminkach, bez cloveka s potrebnou certifikaci neni mozne zakazku ziskat atd.

Že by mi někde nevzali na nějaký projekt bez ceritfikace (jen kvuli papiru) mi ani nenapadlo, spis bych to chtel kvuli penezum a lepsimu pohledu zamestnavatele.

Tak hodne stesti s red-hat certifikačním procesem a pak se pochlub ;-)

Tak samozrejme kazdym papirem zvysujes svou cenu na trhu prace :-) tim projektem nebylo mysleno ze by nevzali tebe :-D Ty budes nekde pracovat, bude nejake vyberove rizeni na nejaky projekt, ktereho se bude chtit zucastnit i vase firma, a treba mit papir na "to a to" bude v podminkach toho vyberoveho rizeni. Nebo alespon na nej bude prihlizeno nebo tak :-)

jj, jenže v takových firmách já pracovat nechci. Takže mně to vyhovuje. Navíc mám práci, která mě baví a je docela dobře placená (i když bych mohl vydělávat ještě více, ale to bych musel pracovat v těch "lešticích" firmách), takže to neřeším.

Aha, takový pohled mi nenapadl, ze nevezmou firmu bez ceritfikaci - asi zalezi hodne na typu, u toho red-hatu (i kdyz o tom navim nic) si to asi dokazu lepe predstavit nez u te javy.

Ano, o mou cenu jde. :-) Jinak bych se na to vykaslal (200dolaru za jednu.. by se dalo investovat lepe)

Jé nazdar, doufam, že to jde - co Ti chybí? Pokud se nepletu tak OSY, ne? Druhej jazyk uz mas, tak co.
Norther byli děsně krátcí :-( Byla to předkapela... Ale jo, užil jsem si to. 8-). Spíš já bych se měl divit, že tu najdu Tebe, já už jsem tu dlouho :-p8-) .

Tak hodne stesti s certifikatem - ja jsem si ted zkousel tenhle a tentokrat bych ho neudelal o 3 body :-(

No jo, to já se taky divil. Boba jsem do poradny nasměroval já,jsme spolužáci z gymplu. Potkali jsme se náhodou minulej tejden, dali si pivko a já mu dal tip na tenhle web. Odpoledne mi psal že tady má kámoše. Svět je malej.:-D
EDIT:Divil jsem se že tak starýho chlapa ještě vzali na vysokou.Málem mě zmlátil. :))

Je v pohodě - o hodinu nevyrušuje, nehraje si s pravítkem .... když teda vůbec do školy přijde :-D . Zastak starej neni, první semestr tam byl s náma jeden typ, kterému bylo podle mě hoodně přes šedesát, awesome. Škoda, že nevydržel.

Nevim jak Ty ale on žádnou krizi nemá (až teda na to, ze neumí ocenit hlas Petriho Linddrose z Norther, pry to neni muzika bo co - jo mimochodem Linddros studuje taky pocitace ::) ). a chodi na koncerty a festivaly.

Věkové omezení tam neni, na dálkovém byla většina v jeho věku - i starší. Věkové omezení bych zaved hlavně u profesrovek, za celou školu se mi líbila jen jedna - Natálka natalia jejíž krásné oči jsem viděl jen jednou u ZK. :-p

No to víš, když má tak mladou přítulkyni tak se musí snažit. S tou mojí krizí-to jsem se asi nakazil od Paulluse,jehož dědeček tragicky zahynul při velkém třesku, do postýlky ve skále mu lezli trilobiti a nakonec jednou zjistíme že mu bude max. 50 ;-). A já zase Norther můžu, to teda jo. Akorát mi přijde že jsem to už všechno jednou slyšel v dřevních dobách týhle muziky.

S přítelkyní se mi nechlubil, pouze z semi-manželkou. Asi se bojí, že bych mu jí mohl vyfouknout. :-p.

Akorát mi přijde že jsem to už všechno jednou slyšel v dřevních dobách týhle muziky.

-> je to klasika. 8-)

S tou mojí krizí-to jsem se asi nakazil od Paulluse,jehož dědeček tragicky zahynul při velkém třesku, do postýlky ve skále mu lezli trilobiti a nakonec jednou zjistíme že mu bude max. 50

Děláš ze mě mladíka; můj dědeček zemřel v požehnaném věku stářím, když velkej třesk byl ještě takhle maličkej.... a trilobiti mi do postýlky nelezli, protože neměli ještě vyvinuté nožičky...

A hnědý stojí v haptáku a ani nedutá, žejo ? Teda jestli si to dobře pamatuju.

Ohledně toho dutání bych nechal hovořit klasika, konkrétně jednoho nejmenovaného lajtnanta ze Švejka:

"...Když je habacht, tak musíš vyvalovat voči, jako když kocour sere do řezanky".

Azore, tak jsem se na tu Natálku podíval a dospěl jsem k závěru, že při hodnocení žen trpíš syndromem umělého snížení aspirace.

Přemýšlím, jak se taktně vyjádřit jménem mužského osazenstva této poradny.... snad takto:

Ani s vyšší mírou sebezapření nelze v daném případě připustit možnost využití jmenované osoby k zaparkování jednostopého vozidla na vlastní pohon.

To se musim Azora trochu zastat. Neni tak spatna ;-) Ja delim lidi na tri kategorie co se vzhledu tyce:
1) krasni - ti se libi uplne vsem
2) normalni - ti se libi podle vkusu, tech je drtiva vetsina
3) osklivi - ti se nelibi vubec nikomu ( tam patrim skromne Ja )

Natalii bych zaradil do te druhe :-)
zas Azor ma pravdu v tom ze, z vyucujiciho zenskeho osazensktva FELu co jsem mel tu cest, je spolu s kolegyni Sobotikovou zdaleka nejujdoucnejsi ;-)

No, vzhledem k uvadenym oborum hodnot udanych u jednotlivych kategorii, jejihz logicky soucet bezezbytku vyplnuje celou mnozinu, nevim, kam bys umistil podminky pro tvoji ctvrtou kategorii.h

Sobotikovou neznám. Ja nevim ale já bych dal Natálku do jedničky :puff:. Dokonce bych jí odpustil i poloruský výklad diskrétni matiky. Jsem rád, že se mi skoro-zastal někdo, kdo Natálku zná. Byla výborná, hodná a chápajíci.

Dokonce bych jí odpustil i poloruský výklad diskrétni matiky

Diskrétní matika, to zní tajuplně a dráždí mou zjitřenou obrazotvornost. ...Vyučovací hodina v pozdních hodinách v nočním podniku, posluchárnou je chambre separé, snědý hudebník hraje Bolero, rovnice jsou psány prstem namočeným v Château Margaux ročník 24 na sněhobílém ubrousku, princip Möbiovy pásky je demonstrován na pásu podvazkovém atd....

Hned jak zjistim co je to "aspirace", tak se Ti to pokusim vyvrátit. Nevím, co se na Natálce nelíbí. Byla kouzelná (určitě, někteří si s ní lízli zkoušku i 5x :-D). Teda nevim, proč jsem kritizován za muj vkus, dokonce ani Lucka se kamarádum moc nelibí (ted o ni budu několik let bojovat v krvi abych pak slysel za rohem keci, jak jsem si nevybral, pritom jestli to vyhraju, budu kompletne spokojen a rozhodne by to nebylo zdarma). Nejvíc se asi líbí Marta Jandová s dívek co obdivuji :-)

to záleží. Pro dobrou práci lestro mít nemusíš, tam tě ohodnotí podle jiných měřítek. Samozřejmě, pokud pracuješ na projektech pro třetí stranu, tam může být požadavek na nějaké lejstro legitimní.

:-) Sice by bylo fajn, kdyby hodnotili podle měřítek, ale pokud je možno (a na to se tak nějak ptám) najít nějaké rozumné firmy, kde papíry finačna oceněj (i když jsem proti papirum) tak rozhodně stojí za to si to udělal (ten prvni co bych chtěl, fakt vypadá celkem jedoduše- sice o bod/dva ale na nečisto jsem to dal).

I když se celý život bráním hodnocením dle papíru, tak pokud je možné najít firmy které je ocení (jako PLUS, nikoliv misto oceneni znalosti), tak .. ]:)

Rozhodně každý "papír" co máš, je dobrý. Čím víc glejtů, tím je tvoje cena vyšší, jak už někdo předeslal. Mám taky zaměstnance, který je línej jak veš si nějaké certifikáty dělat. Ale pak je problém, když zákazník ve výběrovém řízení požaduje firmu, kde mají pracovníci certifikát a je mi pak prd platné vysvětlovat, že lidi práci umí, že jí dělají dobře. Firma by třeba takového zaměstnance finančně ocenila i bez papírů, ale zakázku nedostane a tím pádem se uzavírá i kruh s finanční odměnou. Proto si udělej každý "papír" co můžeš, třeba i průkaz svářeče a nepohrdni ani profesním průkazem na hovnocuc, budeš-li mít možnost ho dělat. Nikdy nevíš, kdy se ti to hodí. Jsi mlád a ještě všechno můžeš využít.

Já nejsem línej, ale nejvíc mi na tom odrazuje nutnosti si časem ty ceritikáty obnovovat - nová verze javy je vydávánána jednou za (nechci počítat) několik let. A multitaskingově si neustále obnovovat 5 ceritfikátů je jak být pořád v jednom kole. Žádným papírem nepohrnu, ale s rozumem - stojí to čas a peníze - měl jsem třeba jednoho času "padesátku" a za tu dobu jsem snad ani nevyměnil žárovku ...

No ja mam ze skoly certifikat ECDL a pak jeste budeme delat CISCO, hesli mi vsak k necemu budou netusim, protoze jeste studuju :puff:

Jen jsem chtel jeste reagovat na to ze firma neprojde vyberovkou jen ze nema papir: ale jo ja tomu i verim, protoze nam na steredni profesor rikal, ze kdyz delal managera(nebo konstruktrea fakt uz nevim) v jistem podniku a prisli Nemci se zakazkou, po shlednuti zavodu chteli videt certifikat kvality 8000 (mozna je to cislo trosku jinak :-D) kdyz jim rekli ze takovyto certifikat nepotrebuji, videli uz jen zada Nemcu :puff:

mas na mysli certifikat rizeni kvality ISO 9001? to je ta nejvetsi hovadina evropske unie, co jde :-D V praxi to znamena psat papir na kazdy prd, nic jineho ;-)

na tužce bylo napsáno že je to tužka

To je naprosto nedostačující. V tom lejstru musí být uvedeno jméno osoby, odpovědné za ořezání tužky a dále jméno osoby, která provádí kontrolu ořezání. Před ořezáním musí ořezávač absolvovat školení u akreditované firmy, která za to zinkasuje několik desítet tisíc korum. Školení je nutné opakovat nejméně jednou ročně.

Karle skvele jsi to shrnul. ;-):-)

Mi rikala sefova, ze musim kdyz je to v poradku udelat do sesitu k zakazce fajku, tak jsem namitnul, ze me psat denne dveste fajfek zdruzuje a ze misto fajfkovani udelam vic prace a ze kdyz to spravne nebude tak coz je vyjimecne tak udelam krizek. No ona na to, ze to nepripada v uvahu, protoze bez fakfek ji nedaj ISO 9001, tak jsem zklapnul a sel si po svych, na to se nedalo nic namitnout. :-x

Tak zas nie je to az taka hovadina. Ak to chces dodrzovat dokonale tak je to trochu nanervy kedze to trochu moze brzdit release, ale vie to prispiet k lepsiemu vyvojovemu a vyrobnemu procesu, vidim to v praxi. Ak niekto vyslovene povie ze to je hovadina tak by som sa tiez otocil chrbtom, svedci to totiz o chaotickom vyvoji a vyrobe, a ak je chaos tak ak sa naskytne problem nie je mozne to spetne odsledovat ze preco ten problem nastal a nie je mozne nabuduce sa mu vyhnut, a v chaose nastavaju problemuy castejsie.
Nie, hajzlik ani tuzka nemusi mat vlastne lajstro. Lajstro musis mat na releasnutie vyvojoveho stupna, alebo na kontrolu kvality produktu XY, co ma zmysel, ak vyvijas/vyrabas nieco aspon o trochu zlozitejsie ako spendliky, a ak sa na vyvoji podiela viac ako 1 clovek.
P.S. netvrdim ze je to idealne, ale vzdy lepsie sa aspon zaoberat kvalitou a priebehom vyvojoveho a vyrobneho procesu, ako na to uplne prdiet.

Jsou to 2 strany jedné mince. To co uvádíš je logické a pravdivé, nevylučuje se to s tím co jsem napsal já.
Pozitivním jevem byla udržovaná štábní kultura a menší chaos, pořádek až typicky německý. Popisky a cedulky s tím související, nám ovšem přišly někdy až komické. Je to takové to typicky české "pořádek je pro blbce, inteligent se vyzná v chaosu".

netvrdim ze je to idealne, ale vzdy lepsie sa aspon zaoberat kvalitou a priebehom vyvojoveho a vyrobneho procesu, ako na to uplne prdiet.

Tak s tím se ztotožňuji, ovšem to že je to hlavně slušný kšeft pro auditorské firmy a ostatní co se na tom přiživují je nesporné. Perfektně to vystihl Karel s tím ořezávačem tužek a jeho drahým školením.

..inac hlavny zmysel quality managementu by mal byt ten aby bolo zdokumentovane ze co zakaznik chcel, ake zmeny sa robili pri vyvoji, testy ake sa robili a ako, a ze v urcitych fazach vyvoja sa k tomu vyjadrili patricni ludia ze je ten produkt z ich pohladu vporiadku (z HW, SW hladiska, apod) a splna to vsetko co to ma splnat atd.
Zmysel to ma hlavne vtedy ak sa zisti problem az neskor u zakaznika a to moze stat poriadne prachy aj desiatky milionov eur (vymena zariadeni, opravy-cena prace, cas apod), a tomu sa chce zakaznik vyhnut, a ak to mas zdokumentovane tak sa da dohladat ze preco to bolo zle, a dokonca sa moze zistit ze to co je zle chcel tak vyslovene zakaznik. A riziko takych problemov sa znizi ak sa dodrzia niektore postupy (ich dokumentovanie chapem len ako pokus o donutenie aby sa to dodrziavalo, ak ta niekto audituje ze ci mas podpisane vyvojove release dokumenty, tak mu nejde o ten dokument, ale o fakt ze to release nastalo a ze sa k tomu kazdy kto do toho mal co kecat vyjadril, ze vyrobok je OK, resp. ake namietky mal alebo ake problemy nastali pri testovani, a ze sa s nimi potom aj niekto zaoberal, a nie ze sereme na namietky a vyrabajme ostosest aj ked je to smejd :))).

Zmysel toho nie je oznacit si hajzlik, ani tuzku. Ak si niekto oznacoval tuzku tak je zrely na psychiatriu :-)

Brrr.. z tehle reci se zacinam osypavat. Tohle dava vydelat jen dalsi hromade "zmrdu" ( tento vyraz vybran z blogu jisteho D-fence, vydal o tom i knizku ;-) ), misto aby delali neco, z ceho je uzitek. Osobne mam zkusenost z firmy ( delali jsme pro ne spravu serveru ), kterou, jestli jsem dobre vnimal, najimaji na podobne cinnosti, v tomhle pripade hodnoceni manageru, jestli vedou dobre a jestli jsou za to nalezite ohodnoceni. FUJ!!! Kdyz okravatovany borec, cerstve po VOSce radi nejakemu managerovi, jak ma vest firmu... brrr.. A bude hur. Kdyz vidim, jak lide tlaci na pilu rychlosti vyroby, jak v IT oblasti musi byt dostupne maily kdekoli komukoli a kazdy v kazdou denni dobu dostupny.. Az pohar pretece, vykaslu se na celou tuhle "civilizaci" a pojedu pomahat do Afriky, tam tu praci alespon oceni.
Fakt je mi spatne z buzerace, ze sem udelal o tri veci za hodinu min a ze by to chtelo optimalozovat.

JR, ale nic z toho co si vymenoval nema s ISO9001 nic spolocne, a ani som sa s nicim z toho co pises v normalnej firme este nestretol, ISO - neISO. Robim v oblasti kde ked sa nieco posere tak to je sakra drahe a kontrola kvality je sakra dolezita, a takych oblasti je kopa. Ked vyrobis HW za milion eur a su nahovno tak sa vyhodilo milion eur do kanala, ty si to vezmes na krk? Sak to by normalny clovek nesplatil ani do konca zivota. To nie je ze posles servicepack jak microsoft, ktory nefunguje orvnako ako nefungoval ten produkt predtym. Nema to nic spolocne ani s platom managera ani s emailami, ani s tym kolko veci urobis za hodinu, ale s kontrolou kvality.

Ja taky HW vyvijam a som sakra rad ze sa robia testy-review-redesign-testy-review-release, lebo keby nejaky zakaznik zazaloval firmu o nahradu skody milion eur tak mam co vytiahnut. Lajster s testami. Prip. podpisanu definiciu produktu od zakaznika, apod. Ak robi firma stylom "daco vyrobim a snad to predam" tak moze skoncit velmi zle.

P.S. a firma to robit nemusi ked nechce, ale potom seriozny zakaznik sa otoci chrbtom, a aj ked si firma najde nejakeho dobrodruzneho zakaznika, tak moze dopadnut pre firmu velmi zle.

Ale to co tu rikas me prijde naprosto normalni chovani pri vyvoji. Nevim jestli jsem vychovany prilis moralne a eticky, ale kvulo tomuhle snad neni treba certifikacni autoritu :-?

Certifikacia je napr. na to aby prip. zakaznik hned videl ze mas kontrolu kvality podla nejakej normy, a nie ze nejaku od buka do buka podla toho jak si sa vyspal. To je snad zmysel kazdeho certifikatu, aby ti nemusel kazdy zakaznik behat po podniku a kontrolovat ze co a ako dodrzujes, ale ze bude verit certifikatu od nejakej autority, ktora ti to skontrolovala ze to mas podla tej normy. Certifikaciu mat nemusis, ale potom sa necuduj ked zakaznik pojde inde, ptz nebude mat doveru.
Zmysel to ma skor pri vacsich organizaciach, firma typu "zrobim ti dajaku webstranku za 2 tisic" to fakt nepotrebuje :-)

P.S. Certifikat nepotrebuje nikto ziaden, ale bol by blby keby si nedal certifikovat nieco co dodrzuje alebo nieco co vie. Mat akykolvek certifikat je vyhoda, rovnako ako ked vies perfektne javu tak si urobis certifikat, aby si nemusel kazdeho presviedcat ze to vies perfektne, a aj tak ti nebude verit :-) Ak mas lajstro od nejakej autority ze ano ze to vies perfektne, tak ti zakaznik skor uveri ze to fakt vies.

Hadame se porad dokola :-) Ano, souhlasim, ze osobni certifikace pripadne certifikace firmy na nejaky technologicky postup napriklad, chapu. Ale certifikat kvality? Vzdyt je to desne subjektivni zalezitost. Jak uz konstatovali jini, pak zakaznik ma jistotu, ze kvalita neni podle toho jak si se ty vyspal, ale jak se vypal auditor ( viz orezavac tuzek napriklad ). Kdyz jsem byl jeste na VS ( blahe pameti ), tak se tam vybavovali dva o ISO 9001, ze dela u pakardu a maji opravneni pridelovat certifikace ISO 9001. No, a kdyz v podniku neni kazde mozne zarizeni HP, tak tu certifikaci nedostanu. Je to o penezich. Desne velkejch penezich, ktere si nechava platit firma za papir. Na tom papire neni o nic vic, nez jak podnik fungoval i pred tim a timpadem nenese auditor zadne riziko.

To s HP je totalny nezmysel, najlepsie je ked ludia hodnotia podla toho co nadristaju takito dementi co o tom nemaju ani paru. Je to norma o postupoch a testoch a zabezpeceni kvality, a da sa objektivne certifikovat ci postupy su je podla normy alebo nie. Moze tam byt trochu subjektivity, ale nie je to nic cisto subjektivne a s HP to nema nic spolocne, a trulkovi z HP povedz nech nabuduce nedrista nezmysly, ak o niecom nema ani paru. Ake mas vo firme PC nikoho nezaujima (P.S. je zaujimava archivacia dat apod, ale ked to mas urobene aspon nejako normalne a pravidelne robis backupy servera tak je to OK).

Nie, hajzlik ani tuzka nemusi mat vlastne lajstro.

Tak to asi nemáte nastaven dostatečně přísný režim :-D.
Dovolím si vložit zkušenosti z trošku odlišného oboru - výroba chemických přípravků pro léčiva.
Pracujeme jak pod ISO, tak pod Správnou výrobní praxí. Auditory lze rozdělit do dvou skupin. První s odbornou praxí jdou po správných návaznostech výrobních a kontrolních procesů. Druzí jdou čistě po papírech, podpisech a cedulkách. Těm je obvykle marné vysvětlovat odbornou stránku. Výsledek jejich auditu je skutečně o tom, zda je dokument vyplněn správně oštítkovanou a dostatečně evidovanou tužkou.

Tak to mám asi zkušenosti z chemického průmyslu užitečnější. Mě na vojně naučili, jak z běžně dostupných prostředků vyrobit napalmový ruční granát.

Řekl bych, že v dnešní době tuhle zkušenost využiji lépe, než znalosti certifikované kontroly výrobků...

A první a poslední schod musí být označen žlutočernými pruhy o šířce 13 cm, aby jdoucí osoba poznala, kdy má začít a přestat zvedat nohy.

Tak tady bych viděl závažný problém. Žlutočerná barevná kombinace je symbolem pro Čechy nepřijatelného habsburského mocnářství. Aby se nám pak na prvním a posledním schodu nezačali hromadit zatvrzelí antimonarchisté, odmítající akceptovat pokyny sdělené nenáviděnou symbolikou...

A když se k těm hovadinám přidá ještě LEAN, Six Sigma a Kaizen, tak to je potom pravej cirkus. A největší sranda je, že ti "optimizátoři procesu", kteří přijedou a stojí příšerný prachy o tom procesu prd ví a výsledek je často sporný.

Ved potom aj americke produkty tak vypadaju, vid MS :)) Nedavno som instaloval Office2007 sak to neslo ani poriadne nainstalovat: "konfiguracia produktu" 5minut cosi robi - "chcete restartovat?" - "ano" - a co urobi MS, ziaden restart ale: "error, instalator service nedostupny" - a znova, "konfiguracia produktu" - 5minut cosi robi - "chcete restartovat?" :)) myslim ze keby som daval stale "ano" tak to bude konfigurovat ten dementny produkt donekonecna :-D

německá a americká auta

To je na více než dlouhou debatu a také bych to nezobecňoval. Jsou auta která jsou klasiky, Mustang, Corvette, Cobra, GT40 apod. Ale US produkce aut pro masy je děs a běs. Vypadá to bůhvíjak a kolikrát jsou to plečky k pohledání. Ale z D produkce třeba takový Opel v osmdesátých a počátku devadesátých let, raději pomlčet. Na druhou stranu zmínění klasici sotva budou překonáni... Jak bych hezky česky řekl, je to halb und halb.

Certifikat (napr. k tej Jave) ti moze pomoct ziskat miesto prip zakazku (ak si na vlastnej nohe), ak to zvladas a nie je to velmi financne narocne urcite je to vyhoda.
P.S. resp. moze ti to zjednodusit prijmaci pohovor a prip. aj mozes dosiahnut vyssi nast.plat (zavisi od firmy). Priklad mam nejake lajstro od Phoenix-u (plus prax) tak pri pohovore uz nebola tema ze ci viem, ale len ze za kolko... :-)
Takze nejaky efekt to mat moze, je lepsie to mat ako nemat. Ale este lepsie je mat prax :) S praxou sa da zacat uz popri skole...

Dík za řádky. Mě spíš zajímá jak to je s "platovým stropem" jestli pujdu o kousek vejš. A samozřejmě ohled na dobrou práci a dobrej JOB. Pohovor jako samotný akt mi nějak moc nezajímá, jdu po penzích 8-), klidně se budu dřít na pohovory a studovat psychlogie, brát si na pohovory zelená trička a cetfikáty necham v šupliku :-) Ovšem v placení mého platu bych jako "guru" ( :-D ) bych byl rád oceněn více...

To sa tak neda, uz nie je socializmus nie su na to tabulky. Plat silne zavisi od firmy (a od toho co firma robi a pre koho to robi a kolko na tom zarobi...). S certifikatom mas vzdy vacsi potencial. Ci ho vyuzijes zavisi od konkretnych situacii.
Pohovor by ta zaujimat mal, ptz tam sa rozhoduje ze kolko tych penez si vydobijes. Zelene tricko ti nepomoze, ani "drenie" je totiz mozne ze ak na pohovor pride este niekto s certifikatom tak sa s tebou ak budes bez certifikatu uz potom nebudu ani bavit.

:-) Pohovor by mi mozna mel zajimat ale rozhodne ne takovym zpusobem, abych kvuli tomu dal 500 hodin do dělání certifikátu (číslo je odhadnuto dobře, viz "domácí 100 hod EJB ukoly na SCEA"). Zase tolik lidi s ceritifikatem neni, aby to neslo bez nej - vetsina lidi jede bez toho, vcetne ceskeho guru Pichlika, kterej k nim ma odpor. Zelenym trikem jsem myslel, ze misto 500hod na certikat je na pohovor uceinejsi naucit se jine veci, jako rychle reagovat apod. Ci naucit se novou technologii ...

Tak bud to vies alebo nie. Ak to vies tak IMHO nepotrebujes 500 hodin ani 100hodin. Ak to nevies tak sa to aj tak musis 500hodin ucit, ak chces v buducnosti v tej oblasti robit. Moj sukromny nazor, ale java certifikat som nikdy nerobil takze netusim kolko hodin to zabere.

I kdybych se neucil, na nektere ceritfikaty potrebuji domaci ukol, ktery je opravdu doporuceny "100hodin prace" a lidi z netu psali i vic (az 200). Nevim na kolik certifikatu je treba, ale ceritfikatu tusim potrebuji 5 na SCEA. Uceni bude asi kratsi to ano. Ted jsem si tedy vyhledl SCJP a SCWCD a to dejmetomu nebude tak zle - s tim ze myslim, ze zrovna na SCWCD bude treba nejakej ukol.

Jo jinak, neco je v jazyku umet a neco je mit ceritfikat, ohledne nazoru z netu a certifikatu panuje na netu veta "nejsem kompilator" - a je to fakt, nektere otazky jsou samozrejme, velka cast veci je pro zivot skoro na nic, je to starost kompilatoru a IDE na nich je zodpovednost hlasit mi ptakoviny typu:

chybí ";" ci ze u switch(byte) nemuzu mit "case 128" - coz je vec, kterou se treba slovek naucit musi,
pokud nekdo psal normalne ve svem programu "switch(byte)" tak pochopilne nezkousel napsat nic vetsiho nez "case 127" a v tom pripade se musi naucit na certifikat co by to udelalo, moznosti je spousta : k tomuhle pripadu to nedojte, compiler-time error (spravne, ani se to nezkompiluje), ci ze to bude ok - pokud predtim bude "case 3" bez break; a hodnota bude 3...

Já myslim, že už je tak trošku rozhodnuto a mimálně na SCJP certifikovat budu. Uvítal bych nějakého spolubojovníka (či lépe prsanout spolubojovnici), pokud je tu někdo koho to láká. Děkuji za odpovědi, dneska mi sice sebral jeden typ z netu vítr z plachet, že mu ceritikát byl víceméně na hovno, ale takový je život. Risknu to.