Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zmena drive letter

Spravil som kopiu systemoveho disku (vista, povodne C:) a nahral som ju na novy disk D:
System z disku D: sice nabootuje ale vsetko ostatne spusta z C:. Problem by sa vyriesil akby windows dokazal zmenit D: na C: lenze toto nejde pretoze napise ze D: je systemovy disk. Ako to mozem zmenit?

čím jsi dělal kopii - kopírováním nebo imagovacím programem?
máš asi pořád zapojené oba disky v pc, ten starý jako první? který disk je označený jako bootovací (active)?

čili problém není v tom jak změnit d: na c:, ale ta kopie je buď špatně udělaná (nejde o klon disku), nebo taky jsou špatně zapojené disky. ntloader nemá žádné prostředky na skrývání starého systému, pokud je starý disk zapojen jako první, holt má furt písmeno c:

taky by stálo za upřesnění, co myslím tím že "systém bootuje z d: ale všechno spouští z c:"?
dáš start - spustit - set [enter]
vypíše ti to nějaké proměnné o prostředí systému.

systém bootuje z d: -> myslel som tym ze d: je bootovaci teda active
všechno spouští z c: -> napriklad mam nainstalovane ICQ (C:/Program Files/ICQ), po kopii disku sa to rovnako vytvorila kopia ICQ (a vsetkoho ostatneho) aj na D: lenze ked dam start/all programs/icq tak to stusti z C:

set vypise celkom vela veci, napriklad:

CommonProgramFiles=C:\Program Files\Common Files
CommonProgramFiles(x86)=C:\Program Files (x86)\Common Files

Takze ak by sa to dalo zmenit tak by to mozno problem vyriesilo aj tak trvam na tom ze ak by sa nejakym sposobom dalo zmenit D: na C: tak by to bolo riesenie.

ne, máš špatně zapojené disky, ale možná že tvoji novou instalaci ještě nemusíš rovnou smazat - záleží na tom jak moc jsi současný stav ručně "opravoval".
acive nastavený oddíl současného D: by byl v pořádku. špatně ovšem je zapojení disků kdy jsi nechal starý disk jako první - systém ti začne bootovat z d: a narazí na obsah tvého zkopírovaného (d:)\boot.ini:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDO WS="...

ten mu říká že má jít na první viditelný disk (tvoje staré c:) a první partition, tam že je jeho systém. a startují ti staré windows :(

příkaz set vypíše hafo proměnných, ty důležitější jsou (a podle nich vidíš který z tvých systémů vlastně nastartoval):
HOMEDRIVE=C:
Path=C:\WINDOWS\system3 2;C:\WINDOWS;C:\WINDOWS\System32\Wbem
ProgramFiles= C:\Program Files
SystemDrive=C:
SystemRoot=C:\WINDOWS
USERPRO FILE=C:\Documents and Settings\xxx
windir=C:\WINDOWS

staré windows potom tvůj nový viditelný disk označí jako d:, ale kromě ntldr, ntdetect.com a boot.ini z něj nic nepoužívají, a dokud něco nezačneš opravovat, chválabohu ani nehrábnou do nových registrů - vůbec o nich neví.

odpoj starý disk, pro jistou zapoj nový disk jako první pokud to jde*, a mělo by to chodit.
*) nejsem si jistý jak se bude chovat případ: starý disk pata, nový disk sata (čili není co mezi sebou přehazovat). v biosu změnit boot na sata disk, a nějakým partition managerem nastavit active první oddíl z nového sata - zda opravdu bude platit zápis v boot.ini rdisk(0) i pro nový disk. no zkus.