Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyber prepatovej ochrany

Vyberam prepatovu ochranu pre PC a k TV, na co sa mam zamerat, je tam nejake obmedzenie - kolko zariadeni a akych tam mozem pripojit? Pri zaloznych zdrojoch su obmedzenia, pri prepatovych ochranach nie su ziadne? Nebudem mat problem v buducnosti zapojit velku plazmu, novy pocitac - neviem ake zdroje tam budu v buducnosti, uz dnes su bezne 500-600W.

Vybral som zatial tieto:

Pre PC1:

APC SurgeArrest Performance PF8VNT3-FR
http://imperio.ekatalog.biz/zbozi/apc-surgearrest-p erformance-pf8vnt3-fr/detail.aspx?p=z:56725

Poziadavky:
- 7 a viac zasuviek
- LAN RJ45
- vypinac
- prip. "always on" zasuvky, napr. pre budik, na noc budem PC vypinat vypinacom
- cena do 1200SK

Pre PC2:

BELKIN SurgeMaster Maximum přepěťová ochrana M724
http://imperio.ekatalog.biz/zbozi/belkin-surgemaste r-maximum-prepetova-ochrana-m724/detail.aspx?p=z:99 865

Poziadavky:
- 5 a viac zasuviek
- LAN RJ45
- vypinac
- cena co najnizsia

Pre TV:

APC SurgeArrest P5BV-FR - přepěťová ochrana 5 zásuvek/ koax. kabelu (TV), 1.8m
http://zalozne-zdroje.alza.sk/apc-surgearrest-p5bv- fr-prepetova-ochrana-5-zasuvek-koax-kabelu-tv-1-8m- d61624.htm

Poziadavky:
- minimalne 4 zasuvky
- ochrana pre TV/antenny kabel
- prip. ochrana pre satelitny kabel
- cena do 500SK

Vdaka.

Tak neviem ci je lepsie otvorit staru temu, alebo zalozit novu, rozhodol som sa takto...

Pred 2 a pol rokmi som nakonieco kupil k PC kde je router Belkin a k svojmu PC APC, ale:

Belkin neochranil router, ten po oprave teraz dosluhuje a uz je mimo zaruky, navyse pri Belkin nefunguje RJ45, ak zapojim priamo ide to, ale cez prepatovku nie.

APC pri mojom PC tiez zlyhala, aj ked som mal prepatovku Belkin pred routrom a dalsiu APC pred svojim PC - zapojene aj na zasuvku aj RJ45, sietovka na zakladnej doske odisla, teraz som musel vybrat jednu satelitnu kartu a pouzivam nudzovo PCI sietovku, kym bude nove PC.

Je mozne ze tie prepatovky za to co sa stalo nemozu, ale predsa tym znackam uz velmi nedoverujem.

Potrebujem teraz novu prepatovku s RJ45 pred router (ktory bude tiez novy), aku znacku, prip. aj model mi odporucate?

ACAR, Gembird, MGE, prip. aj Belkin, APC??

Dakujem.

Doma mám Belkiny, i s RJ45 pro přívod do routeru. Problém nezaznamenán. Počítače a router mám zapojeny přes úpéesky: 2x http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=2169 8 + 1x http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=2096 1

Mám ale dojem, že kromě toho je pro dokonalou ochranu (proti blesku) potřeba mít ještě něco navíc, přímo v rozvaděči. Co, to si nevzpomenu, nemám to a nejsem elektrikář... Kromě hromosvodu, samozřejmě.

nejsem hromosvodář, a zkoušky z vyhl.50 jsou mi ukradené i když na ně co 3 roky chodím, se mi jen cosi matně vybavuje (ale cokoli nad 12V fak není můj koníček).

domovní ochrany proti blesku mají různé kategorie (B-D), běžné přepěťové ochrany jsou D, do rozvaděčů by se montovaly B nebo C.

teď záleží jak blízko to jeblo, jaké ochrany vyšších stupňů byly po cestě (nejspíš žádné), a až na posledním místě kvalita toho krámu co mám v zásuvce.
je fuk že na nic co má napsáno belkin bych ani nesáhnul, všechno už se dělá v číně, i slavné apc.
i ty domácí typy se dimenzují na různé množství pohlcené energie - ale pokud před nimi na vedení nic není, jeho samotná indukčnost nemusí na ochranu stačit.

v konkrétním případě je to dobrá záminka pro výměnu routeru za typ s rychlejším lan rozhraním.

Jo tak nejak to bylo, nepamatuju se. Proste z toho jasne vyplynulo, ze tyto prepetovky v cene 500-1000 apod. jsou na dve veci a pokud by se fakt neco stalo, tak nezachrani nic, protoze pred sebou/za sebou (zalezi z jake strany to beres) potrebuji ty ucinnejsi ochrany, ktery ve vetsine panelaku, RD apod. proste nejsou. Stejne mam doma ale 2 APC, ale kupoval jsem je pred ctenim toho clanku.

Ak máš dosť veľa času a trpezlivosti, prelúskaj toto:
http://elektrika.cz/data/clanky/prvni-elektronicka -kniska-o-ochrane-pred-bleskem

Okrajovo som sa zaoberal ochranou proti prepätiu (ako investor). V zásade ide o to, že sa začína stanovovaním rizík a potom ich riešením. Ak som dobre pochopil naozaj kompetentných ľudí, s ktorými som problematiku konzultoval, konečné riešenie prakticky neexistuje. Chápem to tak, že je to obdobné, ako s počítačovou bezpečnosťou, t.j. 100-percentná neexistuje a čím viac percent, tým drahšia (geometricky).

Okrem toho, ochrana proti prepätiu je veľmi komplexná problematika, ktorá sa nedá riešiť (opäť, ak som správne pochopil to, čo mi bolo vysvetľované) izolovane v zmysle "dám niečo do rozvádzača". V konkrétnom prípade sme napríklad riešili ochranu budovy pred zavlečením bleskového prúdu. Z môjho pohľadu do bolo veľmi komplikované, riešenie pozostávalo z množstva jednotlivých subriešení a veľký dôraz sa kládol na ochranu pred zavlečením prúdu indukciou. Mimochodom, pojem indukcie v tomto zmysle bol pre mňa absolútne neznámy a mal som tendenciu ho zľahčovať, však veď o nič nejde, veď aj zubná kefka sa dobíja indukčne... Keď som ako tak pochopil, o čo ide, hneď som zmenil názor...

Takže, akékoľvek lacné, jednoduché a operatívne ochrany sú síce lepšie ako nič, ale chránia len proti rizikám, resp. udalostiam, ktoré by asi nespôsobili vážnejšie škody ani bez týchto ochrán.

Dik, toto bude asi to co potrebujem. Ja si nemyslim ze blesk zasiahne dom priamo, aj ked druhemu susedovi sa to stalo, uz davnejsie, odisla mu vsetka elektronika, mal na streche velku antenu a aj dost vysoko.

Problem je skor prepatie a LAN, mne odisla sietovka (za Belkin a APC!!), router Belkin za Belkin prepatovkou a aj samotna prepatovka Belkin (len RJ45) - to vsetko postupne, nie naraz.

Internetovemu providerovi tiez odchadzaju zariadenia, raz dokonca jedno drahe, internet vtedy nesiel viac ako den, casto vtedy zakaznikom odchadzaju sietovky, ale ak nechcem bezdratovy "super-rychly" internet, nemam velmi na vyber.

síťovky odcházejí právě kvůli tomu, že mezi jejich "zeměni" je velký rozdíl potenciálů, a tedy přes ně teče velký proud (už se mi stalo několikrát, že mě kabel (tehdy ještě koaxiální) při doteku "pokopal", protože vedl z jiné budovy..

Z tohoto důvodu se obecně doporučuje galvanické oddělení, ideálně např. pomocí optiky..

Galvanické oddělení by mělo být přímo v síťovce, provádí se transformátorkama, ale když to shoří, tak je celá síťovka v háji. Mělo by se to dát udělat nějakýma transilama, ale jestli to opravdu jde a zda to nwkdo vyrábí, to nevím.