Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem starý počítač

Dobrý den, jsem absolutní neznalec a potřebuji se zbavit starého počítače, který je nabitý citlivými informacemi (jsem účetní). Počítač je z roku 1996 a já neumím data odinstalovat tak, aby nějaký čipera ve sběrně je neuměl otevřít. Ptám se: stačí kolem něj přejít se silným magnetem? Moc děkuji za radu a přeju úspěšný den.

Záleží jak moc citlivé data na disku máte. Magnet to bezpečně nevyřeší a jeho použití v domácích podmínkách je celkem diskutabilní.

Používají se buď speciální programy pro přepis disku náhodnými údaji (pokud si vzpomínám, tak optimium je někde kolem 7 přepsání). Osobně používám disk shredder, ale ten není pro domácí použití příliš dostupný. Existují ale i jiné programy. Ty bohužel neznám. Tady je jejich přehled

Bezpečnější je použití magnetické pece. Google mi našel jako první odkaz tuto komerční nabídku

Já nepředbíhám :-P Jen mi přijde zvláštní že lidé i v tomto hledají složitosti... Ruský klíč K-1 neboli kladivo je mocný nástroj i v 21. století. Když jsem se učil automechanikem, tak mi mistr řekl větu která bude platit i za xxx let: "Co nejde silou, půjde velkou silou...". V jednoduchosti je krása...:-)

magnet je nesmysl.
si nechte harddisk doma jako suvenýr, než se časem dostanete k nějakému "wipe" programu. anebo raději ten harddisk ze zájmu rozšroubovat, ať člověk vidí jak disk vlastně uvnitř vypadá, a pak ho poškrábat šroubovákem, udělat z něj vějířovou podložku nůžkami na plech...

Myslím, že děláte z komára ne vola, ale stádo volů. Když se disk vymaže, nebo alespoň jeho citlivá data a posléze naplní po vrch libovolnýma datama, tak z toho zcela určitě nikdo nic nepřečte. Lze též použít bezpečné mazání v Unreal Commanderu (něco jako freewarový Total Commander), který, jak si aspoň myslím, také provádí několikanásobný přepis při bezpečném mazání. A nebuďme zbytečně paranoidní - Na FBI to nikdo posílat nebude. Takže prosté, jednoduché přepsání libovolným obsahem bude stačit. (samozřejmě, specializované programy nejsou chybou).

Když se disk vymaže, nebo alespoň jeho citlivá data a posléze naplní po vrch libovolnýma datama, tak z toho zcela určitě nikdo nic nepřečte.

A to prave pravdou nie je. Prave spominana FBI ma nastroj, ktorym zevraj dokazu v niektorych pripadoch citat data aj po 10 prepisoch. Ja neviem, ci je to pravda a ako je to mozne. Tak ci onak, fakt z toho netreba robit vedu, nejde tu nikomu o hlavu a bezne dostupny SW bude stacit. :)) Ale mnou navrhovane HW riesenie je aj tak najbezpecnejsie.

Těch 10přepisů zpátky je už hodně teoretická záležitost. Disk se vykuchá a místo hlaviček se připojí nová citlivá hlavička která místo jedniček a nul snímá analoggově povrch pod sebou.

Princip je v tom, že když je na jednom místě jednička a přeflákneš ji druhou jedničkou je magnetická úroveň a průběh ze snímače jiný než když je na stejném místě nula a přeflákneš ji jedničkou. Prostě ten magnetický materiál pod hlavou si trošku pamatuje předchozí stavy a přepisu taky klade odpor.

Na dnesnych HDD je taka hustota ze ak to raz prepises tak to neda dokopy uz IMHO ani FBI a ani svaty peter. Tie disky maju problem citat data ktore tam su (je to celkom na hranici pouzitelnosti), a nie este citat data ktore tam uz nie su :-D
10 prepisov je zbytocna paranoia. Je mozne ze s veeelmi drahym zariadenim do ktoreho by sa strcili platne by nieco bolo mozne ale ja osobne pochybujem ze by niekto alebo FBI take zariadenie vlastnil.

stačí vymontovat disk a dvakrát s ním jebnout o zem nejlépe na tvrdý podkad. Kontrola - zatřepu a přiložím k uchu pokud chřestí jsou data nahromadě a zničená.

Kdybych měl každému disku dělat obstojný funus neměl bych čas na nic jiného.

Nie magnetom okolo prejst nestaci. Nestaci ani mazanie a ani formatovanie (!)
Pouzi program eraser (pod Win) alebo program killdisk ak tam mas DOS, obe najdes cez www.google.cz, a pouzit volbu zmazat cely harddisk. Ak nemas ani DOS tak bootovaciu disketu DOS si vytvoris z www.bootdisk.com

Ak ten PC vobec nefunguje tak vybrat HDD a zapojit ho do ineho PC a tam ho vymazat. Alebo ho rozobrat (dat dole kryt harddisku) a poskrabat platne harddisku.

P.S> pripadne rozmlatit harddisk velkym kladivom :-)