Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem starý počítač

Dobrý den, jsem absolutní neznalec a potřebuji se zbavit starého počítače, který je nabitý citlivými informacemi (jsem účetní). Počítač je z roku 1996 a já neumím data odinstalovat tak, aby nějaký čipera ve sběrně je neuměl otevřít. Ptám se: stačí kolem něj přejít se silným magnetem? Moc děkuji za radu a přeju úspěšný den.

Já nepředbíhám :-P Jen mi přijde zvláštní že lidé i v tomto hledají složitosti... Ruský klíč K-1 neboli kladivo je mocný nástroj i v 21. století. Když jsem se učil automechanikem, tak mi mistr řekl větu která bude platit i za xxx let: "Co nejde silou, půjde velkou silou...". V jednoduchosti je krása...:-)

Myslím, že děláte z komára ne vola, ale stádo volů. Když se disk vymaže, nebo alespoň jeho citlivá data a posléze naplní po vrch libovolnýma datama, tak z toho zcela určitě nikdo nic nepřečte. Lze též použít bezpečné mazání v Unreal Commanderu (něco jako freewarový Total Commander), který, jak si aspoň myslím, také provádí několikanásobný přepis při bezpečném mazání. A nebuďme zbytečně paranoidní - Na FBI to nikdo posílat nebude. Takže prosté, jednoduché přepsání libovolným obsahem bude stačit. (samozřejmě, specializované programy nejsou chybou).

Když se disk vymaže, nebo alespoň jeho citlivá data a posléze naplní po vrch libovolnýma datama, tak z toho zcela určitě nikdo nic nepřečte.

A to prave pravdou nie je. Prave spominana FBI ma nastroj, ktorym zevraj dokazu v niektorych pripadoch citat data aj po 10 prepisoch. Ja neviem, ci je to pravda a ako je to mozne. Tak ci onak, fakt z toho netreba robit vedu, nejde tu nikomu o hlavu a bezne dostupny SW bude stacit. :)) Ale mnou navrhovane HW riesenie je aj tak najbezpecnejsie.

Těch 10přepisů zpátky je už hodně teoretická záležitost. Disk se vykuchá a místo hlaviček se připojí nová citlivá hlavička která místo jedniček a nul snímá analoggově povrch pod sebou.

Princip je v tom, že když je na jednom místě jednička a přeflákneš ji druhou jedničkou je magnetická úroveň a průběh ze snímače jiný než když je na stejném místě nula a přeflákneš ji jedničkou. Prostě ten magnetický materiál pod hlavou si trošku pamatuje předchozí stavy a přepisu taky klade odpor.

Na dnesnych HDD je taka hustota ze ak to raz prepises tak to neda dokopy uz IMHO ani FBI a ani svaty peter. Tie disky maju problem citat data ktore tam su (je to celkom na hranici pouzitelnosti), a nie este citat data ktore tam uz nie su :-D
10 prepisov je zbytocna paranoia. Je mozne ze s veeelmi drahym zariadenim do ktoreho by sa strcili platne by nieco bolo mozne ale ja osobne pochybujem ze by niekto alebo FBI take zariadenie vlastnil.

Nie magnetom okolo prejst nestaci. Nestaci ani mazanie a ani formatovanie (!)
Pouzi program eraser (pod Win) alebo program killdisk ak tam mas DOS, obe najdes cez www.google.cz, a pouzit volbu zmazat cely harddisk. Ak nemas ani DOS tak bootovaciu disketu DOS si vytvoris z www.bootdisk.com

Ak ten PC vobec nefunguje tak vybrat HDD a zapojit ho do ineho PC a tam ho vymazat. Alebo ho rozobrat (dat dole kryt harddisku) a poskrabat platne harddisku.

P.S> pripadne rozmlatit harddisk velkym kladivom :-)