Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HP zapojení větráku pomoc

Zdravím, potřebuji radu ohledně ntb hp a zapojení větráku. Mamka si stěžovala, že se jí moc hřeje ntb. Po rozdělání jsem zjistil, že zapojení větráku je vytrhlé ze základní desky (viz foto). Bohužel je to vytržené i s cestama. Byl by někdo schopný poradit kam jinam zapojit, nebo při nejhoršim poradit kam zapojit, aby běžel furt? Přikládám foto MB. Díky moc! -- Jedná se o HP ProBook 4540s
pMpRlM1
fDhWIeo
0tUCaEI

Je to vytržený teda dost fest.

Osobně bych doporučil najít pinům jejich výstupy na desce podle vodivých cest (na regulátor vypadá ten malý čip hned vedle - ale z té rozostřené fotky to nejde poznat spolehlivě) a buď je propájet, nebo nahradit kablíky. 4-pin je PWM regulace, tudíž zapojení ventilátoru jen tak na 5V může mít důsledky v ochraně firmware, který bude diagnostikovat nefunkční ventilátor.

bude to sakra těžký, ale možná by šlo kablíkem propojit větrák s těma ploškama, které zůstaly. Tzn pokud by to šlo dobře, dokážu propojit červenej, černej a žlutej kabel. Na modrej kabelo není plocha a není vidět kam vede. Někdo mě nahoře psal že modrej je zrovna na regulaci otáček :/ sakra... nejsou vidět kam vedou cesty

4C3Ia

horší, že nikoho takovýho neznám a nejsem si jist jestli si to servis vezme na triko a zkusí to pájet. Hrotovou pájku mám, ale bez regulace teploty. Možná mě nezbyde nic jinýho než to vyzkoušet nebo se na to vykašlat a zkusit to napojit na usb na přímo. Nebo + a - si vzít z usb a regulaci otáček zkusit napájet přímo pod tim konektorem, pokud tam bude nějaké místo na tý cestě pod bílou vrstvou kam se to chytne.

[79387-deska-png]

Piny jsem ti označil.
Trojka zřejmě není zapojena vůbec.
Čtyřku bys měl navíc pospojit na označené prokovení (předtím oškrabat nepájivou masku).

Konektor utržený z desky nejprve odpojíš od kabelu+konektoru ventilátoru (doporučuju držet v pinzetě), opatříš kablíkama - připájíš zespod/zboku, a následně připájíš k uzlům a samotný konektor k bočním úchytům (pokud jsou zcela zničené, doporučuju přilepit např. pomocí tavného lepidla).

Budeš potřebovat:

1. hrotovku + tenký "cín" + izolované drátky
2. měděnou tkaninu na odsávání
3. odsávačku (stačí mechanická)

doporučuju ještě tekutou kalafunu.

edit: zapojením na 5V USB přijdeš o regulaci a ten notes bude řvát jako kráva.

:-))

Já vím jak je to veliké. :-) Proč myslíš, že jsem ti dal vzorek fotky toho disku (šedý kablík je napájen na plošky o průměru 0,5mm)? Abys věděl, jak to pájet.
Pokud trpíš třesem rukou, jsi předem diskvalifikován. ;-)

Osobně bych to propojit doporučoval. Fungovat to může i bez toho, ale "jen tak" tam ta cestička nebyla.

edit: pozor, abys při pájení čtyřky nezkratoval plošku hned vedle.

jo a ty kablíkové náhrady si udělej aspoň 2-3cm dlouhé, ať s tím můžeš manipulovat. Kablíky tam pak nějak uložíš.

…asi (určitě) by to šlo také, ale takhle je to v mezích možností "řemeslně čistější", a navíc při další rozborce se nepřipravíš o možnost odpojení ventilátoru. Když to připájíš "natvrdo", tak ten točák neodpojíš, a eventuální manipulace bude dost porod, navíc s rizikem opětovného utržení…