Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vytisknout a vyrobit průkaz?

Dostal jsem od kamaráda zajímavý dotaz.

Jde o vytvoření průkazu (v desítkách kusů) velikosti kreditní karty. Bude na něm text a fotka. Jde o pracnost, cenu a hlavně trvanlivost. Pro tisk se uvažuje levná inkoustová tiskárna. Tisk by měl být barevný; v nouzi jen černobílý.

Nápady:
1. Plastová karta, tisk na samolepící papír, nalepit.
2. Plastová karta, tisk na samolepící fólii, nalepit.
3. Pouze plastová fólie určená pro potisk.
4. Tisk na "tvrdý" papír (příslušná gramáž), zalaminovat.

Má s tím někdo zkušenost? Která z variant je rozumná?

loading...

v tom případě nechť si koupí odpovídající tiskárnu, řešit desítky karet nějakým samodomo řešením, to je poukaz do chocholouškárny.

http://cardhouse.cz/cs/eshop/tiskarny-plastovych-karet

edit: vím, jak se dokáže "ochodit" i tahle profesionálně potištěná karta. Potisk na papír nebo karton bude mít životnost v týdnech. Laminovat polepenou plastikovou kartu je nesmysl, lamino kartonu bude hnusné a amatérské...

Vytiskni inkoustovkou na fotopapír (na obyčejném kartonu bude fotka nehezká) gramáž aspoň 210 A4. Vejde se jich ti tam 10. Pak zalaminuj a rozkrájej na řezačce papíru. Můžeš to taky zalaminovat nakrájené do samostatné kapsičky jako například malý techničák od auta nebo zbrojní průkaz. Profi práce jakona občance to nebude, ale pro pár desítek kusů to může vyhovovat.

210g/m papír je do laminátoru už dost na hraně, je potřeba tam potom při řezání/stříhání nechat výrazné okraje. Pokud to má být průkazka, šel bych spíše do gramáže 160g/m (není to tak velká plocha, aby se to nějak výrazně ohýbalo) a raději zvolil více mikronovou folii (ideálně 125 mic).

Myslel jsem obyčejný kvalitní papír. Do laminovačky není třeba používat něco silnějšího.
Osobně jsem zjistil, že na křídovém papíru pro inkousty (HP Premium paper) v ceně asi 3Kč za A4 (kupoval jsem kdysi) vydrží výtisk daleko déle než na foto papíře. Žádné blednutí na světle apod.

My ve firmě máme laserové mašiny, takže tu trvanlivost inkoustového tisku neumím porovnat. Jen právě podobné opičárny, na které se Pavel ptá, (taky) děláme, takže jsem spíše chtěl upozornit na ty gramáže - i když máme "profi" laminátor, tak z něj má zalaminovaný 160g papír lepší vlastnosti a déle vydrží, než 250g, který máme taky. Jsou to obojí papíry pro laserové color stroje.

Jak píše už Rce-Vytisknout na inkoust.tiskárně,nařezat a pak zalaminovat buď najednou s mezerami třeba do folie A4 nebo jednotlivě do malých folií,když to náhodou trochu ujede,dá se to pak znovu oříznout.Když to budeš laminovat vcelku,bude z toho ten papír na řezu jakoby čouhat.Hlavně to nepižlej ručně nůžkami,nikdy to nebude rovně,tj.buď řezačku nebo řezací nůž a kovové pravítko.Pokud nemáš laminovačku a folie,tak to zalaminují za pár korun v kdejakém copycentru.Nejlepší jsou ty malé folie,mají i zaoblené rohy a vypadá to hned líp.

Díky všem za odpovědi a rady.

Vzhledem ke způsobu a frekvenci použití vymyslel kamarád tohle řešení: tisk z inkoustové tiskárny na samolepící papír, obsah bude na menším rozměru než má karta, na tu se to nalepí (zůstanou volné okraje) a přestříká se to krycím bezbarvým lakem.

Akorát nevím, zda mu lak "nesežere" ten inkoust.

Lak na nabytok v spreyi by s tym nemal mat problem, lakujem tym bezne veci z atramentky HP, len to chce nechat zaschnut tlac aspon 12hodin. Zalezi na gramazi papiera. Je aj leskly aj matny, matny sa mi zda lepsi, je trochu plastckejsi.