Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozšírenie operačnej pamäte

Zdravím, písal som už skôr do inej debaty, kde sa riešila ramka, ale keďže sa v mojom prípade vecí pohli dopredu, tak sem dávam vlastnú otázku...

Chcem si na svojom PC rozšíriť ramku, keďže pri práci s videom a grafikou sa mi stáva, že ju mám takmer celú zaplnenú a nemôžem ďalej pracovať bez toho, aby som uvoľnil miesto zatvorením niektorých programov, čo ma však pri práci obmedzuje a spomaľuje. Keďže ide o star(ši)u zostavu, tak som si pamäťové moduly hľadal cez bazár podľa toho, aby sa čo najviac zhodovali s mojimi starými ramkami. V tej staršej diskusii som riešil aké ramky si zohnať, aby bola čo najväčšia šanca na úspech - ramky mám, takže teraz riešim ako ich spojazdniť a vopred ďakujem za každú radu.

Moja zostava:
Intel Core 2 Duo E8400, Matherboard: Gigabyte EP45-DS4, Pamäť: Kit 2x2GB Adata Viesto Extreme Edition 1066MHz (zapojené ako DCH; sloty 1-3)

[BpExUc.gif] [akoeBl.gif]

Cez bazár sa mi podarilo zohnať tieto ramky:
2x2GB Adata Plus Serie 1066MHz

Zapojil som ich teda k mojím starým do voľných slotov 2-4 a spustil Memtest86+ :
1x test zastal na 18%
2x vypísalo mi 4 chyby a test teraz asi cez 60% zamrzol

Skúsil som teda vymeniť staré (1-3) s novými (2-4), no keď si dobre pamätám, tak Memtest ani nenabehol, lebo počítač po zapnutí padal a reštartoval (dookola).

Vybral som teda všetky ramky von a skúšal len tie nové z bazáru. Už si presne všetky tie kombinácie nepamätám, ale skúsim to aspoň približne zrhnúť:
1. pri zapojení ako 2-4 Memtest vyhodil chybu, že ich nemôže testovať
2. pri zapojení do 1-3 tuším počítač opäť padal a nedostal som sa k testu
3. ak som zapojil ako samostatnú prvú novú ramku (slot 2) prešla 100% test
4. pri zapojení tej druhej novej ramky (tiež samostatne) počítač padal (tuším vo všetkých slotoch)

Ako poslednú som skúšal kombináciu staré ramky (1-3) a nová ramka (2)
1. Mamtest 100%
2. po spustení Windowsu po chvíli počítač zamrzol

Napísal som, že ďakujem za každu radu, ale že si niekto dáva námahu s podobnými otrepanými frázami... Nič nechcem zrýchľovať! Do starého PC, kde môže byť 16GB ramky chcem k 4gb ďalšie pridať 4, ktoré som si zohnal. Buď to pôjde (super, pomôže mi to s prácou), alebo nie (no nič, fungujem ako doteraz). Diki

Já si tam všímám, že máš nějak divně nastavený BIOS. Frekvence procesoru by měla být 3.00 GHz, ne 2.66GHz. Zkus dát BIOS na default. Klávesa "F7" v BIOSU.
Taky frekvenci RAM dej na zkoušku na 800MHz, teď tam máš 1066MHz. Ty starší můžou být jen 800MHz, proto to nejede.

Hlavne si vsimaj aby bolo spravne to co je v cpu-z. Ale tie RAM by som nastavil rucne na 800MHz a dvihol napatie RAM o 0.05V. Ptz 1066 to urcite nema na 1.8V ale je to nejaky pretakt odrb. Viz aj SPD zalozku v CPU-Z

Load defaults a save&exit treba samozrejme skusit tiez, so strcenymi ramkami, a potom skusat.

Ked to mas v tych povodnych slotoch 1-3 tak CPU-Z ukauzuje ze mas dual channel? Ak ne, tak moze byt vadne aj spojenie pinov druheho kanalu medzi CPU a slotmi, ptz to bolo potom len v slotoch na single.

(... a vseobecne ked to blbne tak je to vadne, bud doska naprd alebo tie ram naprd apod. Alebo spinave kontakty apod. Trochu sa tomu da pomoct tym miere vyssim napatim este, ak by bola len stara doska kondiky. Ale pamate adata a este aj z bazaru, tak to je uz double shit)

Takhle je to vážně lepší :-)
Co se týče toho nastavení, tak pro frekvenci pamětí 1066MHz potřebuješ 2,3V. Násobič máš taky špatně nastavený. V defaultu je to 9x, ne 8x. Tím dosáhneš vyššího výkonu než zvyšováním frekvence RAM. Nevím, kdo se ti v BIOSU hrabal, ale je to nastavené špatně...

Davat 2,3V je imho uz na odpal cpu/chipsetu. Cinanovi nacisto drbe. Ja by som to dal na 800 a 1,8V alebo 800 a 1,85V alebo defaults (to bude na 99% to same)

P.S. 1066 tusim nepodporuje oficialne ani CPU/chipset takze aj na tej strane to je pretakt, ale ked to je vsetko pretocene tak sa nedivit ze to nefunguje...

Dobre, takze zhniem co sa zatial podarilo a nepodarilo...

Este pred defaultom Biosu som skusil este raz zapojit vsetky styri ramky pri tych nastaveniach ako som mal (do slotov1-3 a 2-4). Pocitac sa po nastartovani hned vypinal.

Spravil som default Biosu (frekvencia z 2.66 na 3.00, clock ratio z 8x na 9x), frekvencia a casovanie ramky zostalo povodne (na 1066MHz). Vsetky styri ramky mi zase vypinali PC, tak som vybral jednu z tych bazarovych von a nechal tri (1-3, 2). Takto zapojene mi to vcera preslo aj memtestom, ale po nabehnuti wndowsu pocitac zachvilku zamrzol. Teraz s default biosu to vyzeralo byt v pohode - pootvaral som si graficke programi, zaroven spustil nahravanie obrazovky, spustil firefox (co mi vzdy takmer na 100% zahlty aj CPU aj ram) a tentokrat sa s pocitacom dalo pracovat akoby nic. Pripominam, ze nastavenie ramky ostalo stale na 1066MHz.

Znova som vosiel do Biosu a nastavil ramku na 800MHz. S tromi ramkami (stale 1-3, 2) mi pocitac fungoval stale v poriadku, aj ked som sa ho snazil vytazit. Akurat mi udrelo do usi, ze pri spustani po zmene nastaveni v biose ovela viac zacali hucat ventilatory. Po restarte a dalsom spusteni uz isli vetraky normalne.

Pri tejto frekvencii 800MHz som zase skusil zapojit aj tu stvrtu ramku, ale aj teraz mi pri vsetkych styroch proste pocitac po zapnuti hned padne a dookola sa neuspesne snazi o start. Este raz som skusil ci nie je problem v tom posledom slote (4) a vymenil som ramky 2 so 4. Nič. Vytiahol som 2ku a nechal 4ku (teda tie iste tri moduly, ako pri zapojeni 1-3, 2 iba som tu ramku z 2. slotu mal teraz v 4. slote). Pocitac nabehol a normalne pracoval.

Nechal som to zatial takto a pustil Memtest.

Moje poznamky: po zmene na 800MHz mi raz idu ventilatory hlasnejsie, raz normalne; bude ta jedna ramka vadna, alebo to este moze byt v niecok inom?

No ja som si len chcel byť istý či by ešte nešla nejak spraviť úpravou frekvencie, časovaním... keď som tie ramky zháňal z bazáru, tak som počítal s tým, že mi nemusia ísť, ale skôr som čakal, že ich aspoň otestujem v Memteste - nájde mi chyby a budem vedieť, ktorá bije. :-) Takto s tou jednou nemôžem vôbec nič. Môžem ju teda definitívne nechať na vyhodenie?

Tak dávam sem screenshoty, ale do Biosu som nešiel, takže som len prepísal to čo sa líši od predchádzajúceho nastavenia.
[q58mdm.png]

Bežím teraz teda na 6GB ramky. Takto prešli už predtým dvakrát Memtestom na 100%, včera večer som ich ešte nechal testovať dlhšie (cca 3 hod.) a tiež prešli.

Prečo mi aj v Memteste aj v CPU-Z pri všetkých troch vypisuje EXTREME DDR2 1066+, keď tie sú iba dve v DCH a tá tretia nie je Extreme Edition, ale Plus Serie. Sú vlastne totožné, len to obchodné označenie je rozdielné, alebo to prosto nevie rozlíšiť?

Podľa toho JEDECu by teraz mali íst ramky na 1.8V. Trocha sa divím, ako všetci reagujú na tu voltáž pri zapojení 1066MHz (2.3V) - jasne, ja som si študoval k tomu pár článkov a prešiel podobné diskusie, kde sa riešilo nastavenie ramiek, takže som zachytil, že to znižuje životnosť a výrobcovia tie čísla hádžu divne ako automobilky spotrebu paliva na 100km - ale ja som s týmto nastavením fungoval koľko, desať rokov. A to mám práveže dosť smolu pri výbere elektroniky - často sa mi podarí dostať vadný kus, veď aj teraz z dvoch ramiek jedná zlá - tak je to v šťastí, alebo sú tie reakcie len trocha prehnané?

Inač, ak sa zdá, že všetky štyri sloty na pamäť sú ok, oplatí sa mi skúsiť zohnať ešte jednú ramku z bazáru - dá sa zohnať ten istý kus z Plus Serie ako mám teraz.

V čom vie pomôcť to zvyšovanie voltáže?
Ono v Biose mám všetky tie napätia nastavené ako auto, takže z tých parametrov sa vychádzať asi nedá... Pri tom pôvodnom nastavení, čo som mal na 1066MHz tam bolo tiež, že 1.800V [auto] (tu je to pôvodné nastavenie https://i.cubeupload.com/bZWAo1.png), ale podľa SPD v CPU-Z to bolo pri 1066MHz 2.300V, ako je to písané aj na ramke.
Takže predpokladám, že teraz idem pri 800MHz podľa SPD 1.800V a čísla z Biosu zrejme majú význam len keď sú nastavené ručne a pri automatickej voľbe, tie čísla nie sú relevantné.

Čiže by bolo lepšie ešte si zohnať funkčnú štvrtú ramku, aby som mal DCH 1-3 aj 2-4?

Ak je to tam teda nastavené ako auto a tie čísla zjavne nie sú aktuálne, ako zistiť reálny stav? Môžem to asi jedine nastaviť ručne, aby som vedel, koľko tam ide...

Myslíš, že by mi išla tá štvrtá, o ktorej som písal, že už je na vyhodenie, lebo nejde v žiadnom slote? Či si to myslel všeobecne, že ďalší štvrtý pamäťový modul?