Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bootovani z USB, nekompatibilní flashky?

Dobry den,
Vytvořil jsem si bootovací USB flash disk, přes Universal USB Installer.
Restartuji PC a přejdu do BIOS > Advanced BIOS Features > First Boot Device - přepnu na USB-HDD, poté Hard disk Boot Priority a tam mám na výběr jen Hard disk, flashky žádné.
Stejné to je když po restartu místo BIOS spustím Boot menu, v *Hard Disk mám jen hard disk.
Ostatní možnosti v Boot Menu USB-Zip atd jsem zkoušel, ale u ostatních možností se mi většinou nespustí ani můj Win 10,jen se to sekne u Veryfying DMI pool data...

Snad je to dost srozumitelné už jsem po celodenním zkoušení a projíždění yt tutorial fixu z toho dost unavený :-D
Díky za každou pomoc.

Flah neni harddisk ale floppy ak na nom neni vytvorene MBR. Mas na tom MBR? Jak presne si to vytvaral a preco nepouzijes nieco normalne trebras originalny microsoft tool?

Mas v tom BIOSe UEFI boot alebo len legacy boot? Vytvoril si ten USB stick spravne pre ten typ bootu ktory mas nastaveny?

V BIOSe musis mat povoleny USB legacy support, pripadne USB media support (posledne roky to byva extra)

A ak to strkas nahodou do USB3.0 portu musis mat v biose povoleny aj xhci support ak to tam je extra. Alebo to strc aj do USB2.0 portu.

Ked nastavis boot z USB tak sa ti logicky nepspusti win10, ved si to tak nastavil aby sa nespustil, tak co sa divis? Ked sa to pri tom bootovani z USB sekne, tak je trebars nahovno vytvorene to USB. Alebo musis pockat dlhsie, niekedy to trva aj par minut.

Budes si muset pomaly precitat aj ten zbytok a snazit sa to pochopit. Nastavenie USB legacy support mas na enabled?
A napisat sem jak presne ten usb stick vytvaras, co za OS tam davas, a preco to nevytvoris niecim standardnym. Co tam chces dat a preco a jak rpesne to robis?

(inac ked tam nemas MBR tak asi ta polozka USB-ZIP je spravne, a ked to "zamrzne" tak to znamena ze uz bootujes z toho USB sticku ale si zle vytvoril ten USB stick to co si na neho dal zamrzne, alebo mas pockat 10minut, som to uz pisal.

Mas pouzit tool ktory vytvori aj MBR a oddiel a ne formatovat sam ked to nevies urobit spravne.
Trebars si spust diskpart a v tom list disk, select disk cislo, clean, tym to zmazes kompletne a potom create parition primary a potom si to naformatuj cim chces ale ked ten tvoj boot-tool nevie formatovat tak to stejne asi nikdy nevytvori spravne (musi zapisat aj bootsektor), pouzi tool ktory neni debilny.
A kludne pockaj aj 15minut.

Nesnazis sa nahodou spustat 64bit linux na 32bitovom CPU, a podobne? Co to je presne za linux? Skusil si uz iny build? Je to najnovsi kernel? Skusil si starsi ked mas starsi PC? Odkial presne mas to iso?

P.S> ked to mas ze sa to akoze "zasekne", tak ked to so stejnym nastavenim BIOSu spustis bez pripojenej flash, tak sa deje co? Vypise to ze nema z coho bootovat alebo sa to "zasekne" presne stejne?

P.S.2. skus odpojit HDD, alebo aspon zakazat v biose SATA kanal alebo cely SATA controller, nech sa ten bootloader pocas bootu z USB nesnazi nic sachovat na tom HDD.

Nie je podstatne, co je na USB a ci je vytvoreny spravne. Problem je, ze nevidis tu flashku v biose a hlavne v boot menu...tam ju musis vidiet aj ked je prazdna.
Takze treba vyriesit tento problem a potom mozme riesit, ci si vytvoril spravne instalator.
Kedze si neuviedol typ dosky viac sa poradit neda. Daj si do Googla tvoj typ dosky a how to enable boot usb a mozno sa nieco docitas.

Ano, našel jsem i tohle řešení na Gigabyte MB, ne však stejnou verzi.Udělal jsem jak se tady píše, ale stejně to nefungovalo

During boot sequence, press DEL key in keyboard and go to BIOS settings.
Enable Integrated Peripherals > USB Legacy.
Enable Integrated Peripherals > USB Storage.
Set Boot Order to HDD, CD-ROM, Network.
Now plug in Live USB Boot stick and reboot.
Press F12 at the Boot Screen to bring up the Boot Menu.
Choose HDD+ on the Boot Screen, don’t choose other USB options.
Now choose your USB Device on the next screen and press ENTER.

• Jaky operacni system instalujes ?
• Jestli Windows 10 :
1) V refus zvol GPT|UEFI
2) V BIOS nastavit UEFI nebo Secure BOOT ON
3) Ulozit restart (popripade spustit z BOOT MENU)

• Pri vytvareni toho USB jsi zadal FAT32 nebo NFTS ?
(pro UEFI zvol FAT32)

TiP ~ Nezadavej vic jak "32ko" pro [Custer Size] jink ten USB klic nemusi byt rozpoznan.

• UEFI by melo byt pod nastavenim [BOOT OPTION] :
*Ilustracni obrazek
[79604-uefigb-png]

nezalezi na NTFS, ale na LEGACY a MBR, pisal som ti to tu uz aspon 5x uplne od zaciatku.
(a aj ten navod na ubuntu.cz musi fungovat ptz tam ten tool co tam pouzili zapisuje aj MBR a aj legacy bootloader do neho, ak sa nemylim. Si tvrdil ze citujem "ubuntu nejde", tak asi sa ti snivalo daco)

dojem, ze medium musi mat NTFS. Odpoved znie nie nemusi, moze

• Uz se taky o tom neco nauc.
• Legacy pouzival (cetl) vzdy ze sektoru MBR [BIOS -> MBR -> BootLoader|Kernel -> OS], tak jak UEFI s EFI je [BTLoader] na FAT32 sektoru, protoze z NTFS (sektoru) NEUMI CIST !! a jde [UEFI -> EFI BootLoader -> Kernel -> OS] (tedy az u hybidniho s CSM).
• Takze kdyz jeho zakladni deska neumi UEFI, je jasné ze bootovaci zarizeni s PARTITION NTFS nebude mit problém pod LEGACY nabootovat, tak jak nikdy nenabootuje nebo neudela instalaci s EFI s USB NTFS !! Protoze na tom USB je takova malicka slozka co jse jmenuje EFI vis ..)

MM pokial viem je prave expertom na BIOS, takze bud rad, ze tvoju radu upresnil.

• Nevim na co je EXPERT, ale co tu psal minule kde byl presvedcen ze u TURBA jedou vsechny CORES procesoru naplno, bych mel i mensi pochyb, ale nespochybnuji to, v kazdém pripade toho vi vic jak ty, to je pravda, jenom nema rad Cinany.
(Navic co ? Ja zase pracuji v HW spolecnosti kde ten BIOS osazuji, ale s jistotou vim, ze ani jeden nebyl vyvyjen programovam v Nemecku a co ted, mam kridla ?)

Koko skus zapojit logiku, emocie nechaj teraz mimo klavesnice.
Napises boldom, ze musi mat zapnute legacy + ntfs. Na to on odpovedal, ze ano stacilo preformatovat z fat32 na ntfs a ze mu to pomohlo. Tolko fakty.
Sorry, ale keby som niekto treti kto to tu cita mam dojem, ze pre spravne bootovanie potrebujem MBR|Legacy + NTFS.
A toto je to na co som reagoval a co nie je pravda.
Takze este raz...ak si v Rufuse vytvorim bootovacie medium je uplne jedno ako bude naformatovane, kludne to moze fat, fat32 alebo aj ntfs. Podmienka pri jeho biose bola mat zapnute legacy a spravne vytvorene instalacne medium.
Btw ja nepisem tieto upresnenia kvoli tebe, ale kvoli ostatnym. Staci, aby si to tu precitalo par ludi, ktori nadobudnu dojem, ze na bootovanie treba legacy+ntfs a mame dalsiu IT famu na svete. Ja tvoju odpoved nevyvraciam, ja ju len upresnujem.

Takze este raz...ak si v Rufuse vytvorim bootovacie medium je uplne jedno ako bude naformatovane, kludne to moze fat, fat32 alebo aj ntfs. Podmienka pri jeho biose bola mat zapnute legacy a spravne vytvorene instalacne medium.

• A co to je, spravne vytovrené medium ? Neni to také nahodou jeho format ?
* Neni to jedno, pro instalaci v mod UEFI musi byt instalacni medium na FAT32 (repektivne EFI musi byt na FAT32) Legacy : MBR|NTFS, UEFI : FAT32 pro EFI (efi\boot\bootia32.efi). (zpravidla instalovany na disk GPT)

PS : Podle mne te REFUS ani nepusti vytvorit instalacku pro UEFI jestli oznacis NTFS, udelej to, ofot to, pak ti budu verit, po technické strance to neni mozné (mozna az to bootovat pres CSM, toto nechavam naovereni).
* MM to spise bral ak, ze jsem to myslel pro BIOS, na mysly jsem mel partition bootloader/view v BOOT MENU.

Preco sem pleties stale uefi? Bavime sa o tomto konkretnom priklade, kde vznikol dojem, ze tazatel musel spravit zmenu legacy+ntfs. Ja som predsa nikde uefi nespominal, pokial viem vyssie si ho upozrnil, ze jeho doska uefi nepodporuje a ja som sa dalej uefi nezapodieval.
A co sa tyka pojmu spravne vyhotovene medium..to je take, z ktoreho nabootujes a nainstalujes OS. Pred cca pol rokom som mal problemy pri upgrade linuxoveho servera v housingu. Skoncil som na na kernel panicu a musel som spravit cistu instalaciu. Kedze server bol 120km daleko, obsluha housingu mi vytvorila instalacne ISO a ja som cez KVMko instaloval novy system. System zacal bootovat a po cca 30s vzdy skoncil zamrznuty. Skusali sme inu verziu ISO a ten isty problem.
Problem nebol v ISO, problem bol v sw, ktory vytvaral bootovatelne medium, co mi po par hodinach prezradil Google. Odporucil som obsluhe vytvorit bootovacie medium cez Rufusa a s tym uz sa mi podarilo server nainstalovat na dialku korektne.
K tvojmu PSku..Rufus je velmi sikovny program ako vidis z prilohy...ako to robi isto zistis sam.
[79628-koko-png]
P.S. Ak nie ja ti to prezradim ak budes dobry;o).

• Instalacni medium pro instalaci (jako vyse pro Windows 10 se zakladni deskou UEFI) kuprikladu na disk SSD vytvarim a bootuju pro spusteni v modu [UEFI] nasledovne na TABLE GPT pro EFI:
* Navic proc pouzivat MBR kdyz muzeme pouzit novejsi GPT, navic pro uzivatele s diskem SSD, proze nasledovne convertace SSD MBR na GPT muze byt komplikovana, ztrata dat.
(michat do toho secure boot nechci)
GPT|UEFI
FAT32

(celé toto dohadovani je jen o tom, ze se kazdy bavi o necem jiném, instalace, disky, bios, efi, uefi; kde ma kazdy pravdu kdyby se bavil o tom co pise)
[rufusoptions.PNG]

Xoxo doteraz som si myslel ze mas znalosti
Za prve ja robim BIOS vo vyvoji motherboardov, 17rokov kazdy bozi den pozeram 8hodin do zdrojakov BIOSu chapes to?
Za druhe pri turbe mozu ist vsetky core na maximum, turbo je komplexny mechaniymus kde si CPU sam komunikuje s DC menicmi ze jak su zatazene a jake maju teploty, sam si kontrluje ci prekracuje TDP a o kolko, a napr. u skylake a kabylake mobilnych uplne bezne ide pri turbe prvu polminutu vsetko na max. Ze to nevies len ukazuje ze nemas znalosti.
Za tretie legacy boot (nezavisi od toho ci doska ma UEFI bios alebo ne, legacy boot vedia vsetky dosky) funguje nezavisle na suborovom systeme, BIOS nacita do pamate len MBR, a skoci nan. Aby fungoval legacy boot musia byt splnene nasledujuce podmienky:
1. Nejaky oddiel musi byt aktivny
2. V MBR musi byt kod ktory nacita ptrvy sektor aktivneho oddielu a skoci nan.
3. V prvom sektore aktivneho oddielu musi byt kod ktory pozna filesystem a nacita bootloader a spusti ho.
Jaky je tam suborovy system je uplne uprdele, moze tam byt aj ext3 ext4 durkoOS alebo cokolvek, bootsektor v pddieli je od vyrobcu OS a pozna ten filesystem.
Alebo pre USB sticky je mozne mat bigfloopy format bez MBR (tak to defaultne formatuje dementny Windows ak tam neni mbr), v tom pripade odpada MBR aj oddiely a len bootsektor OS musi byt zapisany v prveom sektore disku. Ale linux s tym asi nebude vediet pracovat.
Za stvrte len u UEFI bootu sa BIOS zaobera filesystemom, a to tak ze ak najde FAT32 a boot.efi subor v patricnej zlozke tak ponukne UEFI boot. Dotazovatel ale nema UEFI bios. (.. a existuju aj ine sposoby uefi bootu, ten FAT32 ani tam neni nutny)

Dotazovatel ale nema UEFI bios.

A prave to sem psal. (nema UEFI tak je to jedno, bavil jsem se o UEFI ne LEGACI)

Za tretie legacy boot (nezavisi od toho ci doska ma UEFI bios alebo ne, legacy boot vedia vsetky dosky)

Uklidni se, nikde nepisu opak, psal jsem ze u UEFI, nevytahuj a nedomyslel jsi svoje nic takového jsem nepsal.

To je jak kdybych ti napsal : Ale to ze to vidi jedno, nejde o to ci vidi ci nevidi co na monitore, monitor muze byt aj v HDMi nebo VGA je to jedno.

Jaky je tam suborovy system je uplne uprdele

• Takze podle tebe, v mod UEFI nacte bootovaci zarizeni s EFI aji kdyz je NTFS ?

Zaver je proste ten ze treba pouzit spravny tool, ktory celu flash spravne zapise vcetne nulteho sektoru atd - bootloadery do spravnych sektorov a podobne veci. Vacsinou oficialne tooly k OS to vsetko robia (napr. microsoft tooly), alebo rufus, apod.
Ten jeho BIOS je divny, podla mna nepodporuje ten bigfloppy format a preto to nezobrazoval, ale to je teraz len domnienka, dotazovatel mal v tom sam chaos.

... a ja som povodne nereagoval na teba (dobre si mu poradil ze rufus ma pouzit), ale na dotazovatela ze toolov ktore to zapisuju spravne je plno a navody a tooly pre tie OS su spravidla funkcne.

Jaky je tam suborovy system je uplne uprdele

plati pre LEGACY boot. Tam je v bootsektore oddielu bootloader od vyrobcu OS, ktory svoj filesystem pozna.

Pre UEFI boot musi byt bud removable sposob - MBR s FAT32 oddielom a \EFI\boot\bootx64.efi suborom, alebo GPT s EFI system partition ktora ma filesystem ktory je specifikovany v UEFI specifikacii, su to nejake FAT system a CD filesystem, zhlavy neviem presne jake su podporovane v spec.

• Vsak ano to jsem také psal, BIOS legacy, by musel desktivovat secure boot a activovat CMS pri pouziti 'SPUSTENI' EFI z disku MBR.
• Jde o to , ze z POCATKU jsem mel za to, za ma BIOS UEFI, po verifikaci jsem zjistil, ze ma BIOS Legacy (viz prispevek pardon).
* Pockej, radeji si to prectu jeste jednou co si ted napsal, jestli jsem to pochopil spravne co rikas, protoze to protoze viz tvrzeni EFI musi byt MBR + FAT32 mne nesedi, pro UEFI by mel byt snad spravne GPT ne MBR snad ne ? Ale i tak zkratka to neni NTFS..

Pre UEFI boot musi byt bud removable sposob - MBR s FAT32 oddielom a \EFI\boot\bootx64.efi suborom, alebo GPT s EFI

1) O cem se bavis zde, co je to removable zpusob, ja se bavim o instalaci operacniho systemu v modu UEFI na HDD|GPT, removablem myslis co ? Instalacni medium ?
2) Instalace v modu UEFI|EFI je snad na disk GPT, nebo ne ? 'nechapu jak muze fungovat EFI s MBR pro nacteni systemu, bootloader' (zapojit HDD na MBR pod EFI muze, ale bootovat ? Tedy az na kompatibilu s BIOS legacy ale né EFI)

Cely cas sa bavime o bootovani, ne o instalaciach.
Bootovat sa da aj z removable media, a tam moze byt kludne obycajne MBR s FAT32 a patricnym .efi suborom a UEFI BIOS si ten .efi subor najde a spusti ho. Druhy sposob je normalne GPT a system particia s patricnym GUID.
Filesystem musi byt pre UEFI boot podporovany podla UEFI specifikacie, ptz pri UEFI boote musi UEFI BIOS najst a precitat konkretny subor, alebo neco (je to specifikovane ze jake presne vsetky moznosti to hlada a v jakych filesystemoch, nemam v hlave vsetky detaily zo spec.). Ale tych moznosti je dost vela (su tam aj LAN booty a take veci. A vyrobca dosky si moze urobit aj proprietarny sposob a bootovat trebars z ponozky pripojenej cez I2C :D)

Pre legacy BIOS je filesystem nepodstatny, tam sa spusta 16bitovy bootsektor z MBR resp. 1.sektora particie a ten si svoj FS pozna. To bolo to co som pisal hore ze NTFS je nepodstatne. Lebo to je legacy boot. Podstatne je len to ze v bootsektore particie je kod ktory pozna ten filesystem, v pripade NTFS tam bude najskor windows bootsektor ktory spusta nejaky ntldr subor z NTFS fielsystemu, alebo co tam ten rufus strka za bootsektor.