Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kde najít drivery na IPIBL-LB a zprovoznit AHCI?

Při řešení problémů s nefunkční aktualizaci Vist jsem natrefil, že u někoho byl problém s nefunkčním AHCI módem disku a po nainstalovaní vhodného ovládače aktualizaci rozběhal: https://pc.poradna.net/questions/869667-vyreseno-windows-vista-nefunkcni-windowsupdate. Při kontrole BIOSU jsem zjistil, že u HDD je režim iDE a když jej změním na AHCI, tak Windows nenastartuji, zahlásí, že spuštění se nepovedlo a nabídnou opravu systému, která k ničemu nevede nebo spuštění poslední funkční instalace,u které se celý proces zopakuje a zase vrátí k uvedeným možnostem. Pokusil jsem se vyhledat a nainstalovat ovládač AHCI módu, ale na HP Pavilion a6240cs jsem kdysi měnil nefunkční desku IPIBL-LA na IPIBL-LB a a tu teď nemohu najít vhodný ovládač: https://support.hp.com/lt-en/document/c01324212 .

Podle některých diskuzí není přepnutí z IDE na AHCI bez přeinstalace Windows možné: http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=14&t=75935&sid=55852fcc9ca15cada82d2199cd20c82e&start=20, podle jiných a i samotného MS to možné je a ovládač je dokonce součástí Windows, stačí jej jenom povolit: https://support.microsoft.com/cs-cz/help/922976/error-message-occurs-after-you-change-the-sata-mode-of-the-boot-drive . Kdo mi do toho vnese jasnost a případně nasměruje vhodným směrem?

TiP ~ Spust prikazovy radek s [WIN+R -> Regedit].
• V registrech najdi nasledujicí hodnoty zmen je na 0

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci

* ErrorControl = 0
[79862-1-png]
Plus :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\pciide

* Start =.0
[79863-2-png]
3) Restartuj PC a nastav disku [AHCI], voila ..
Viz obrazek 1 a 2
*Funguje pod Windows 7, 8, 8.1, Windows 10 nemam otestovany

Super, moc děkuji. Sice je to prakticky stejný postup, jak je uvedený v odkazu na MS, který jsem psal i ve svém dotazu a který jsem jako nejrychlejší a nejlogičtější vyzkoušel hned vzápětí po zadání dotazu, ale oceňuji okamžitou a správnou radu bez osobních invektiv a zbytečného ponižování tazatele. Neznáš náhodou další postup v mém problému s aktualizací Vist: https://pc.poradna.net/questions/869667-vyreseno-windows-vista-nefunkcni-windowsupdate?

Mozna ano ale :
1) Mas HDD nebo SSD (s partition GPT)?
2) Verzi Windows mas jakou ?
Mezitim zkus v BIOSu nahlednout také na secure boot atd, u nekterych desek je i moznost upresneni Windowsu treba kompabilita Windows 7 nebo Windows 8/10 etc (vzdy jde jedno nebo druhe)..
TiP ~ U Windows 10 existuje i finticka, ze das v nastaveni opravu systemu a jak se PC restartuje ke kontrole prehodis nastaveni na AHCI, nekdy to pusti..

- A co presne ti na tom UPdate nejde, neni k tomu nejaké identifikacni cislo problému ?
TiP ~ Nez zacnem obnovovat a kontrolovat zdravi doplnku|WUPDT, spust utilitku na kontrolu a mozné obnovy nastaveni pro "Windows Update", stahnout ji muzes zde : Balicek kontroly Windows UPdate pro Vindows Vista 32Bit
- Na PC s tou Vistou, v pripade ze vyse uvedena [UTILITKA] nepomohla spustit [CMD - WIN +R -> CMD] a zadat :

bitsadmin.exe /reset /allusers

* Takle alespon vycistime cekaci frontu BITS.

sfc /scannow

[79865-sc-jpg]
* Kontrola|Scan, muze a bude nejkou chvili trvat
- A :
- Nasledovne klasicky, nechame projet|obnovime zdarvi OS pomoci :

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

[79866-dism-png]
- Konecny bod "RESTART PC".

Včera jsem vyzkoušel doporučený postup a zde jsou výsledky:

1. Balíček kontroly Windows Update pro Windows Vista 32 bit - chyba 0x80070424 (asi kvůli chybějící službě Windows Update jako takové).
2. bitsadmin.exe /reset /allusers - OK, sfc /scannow - nalezl nějaké chyby a uložil je do WINDIR\LOGS\CBS\CBS.log, který ale nelze otevřít kvůli odepřenému přístupu.
3. DISM.exe - Příkaz nebo program neexistuje.

Jelikož služba Windows Update na daném PC nefungovala a nebyla nikde k nalezení i když byla normálně v seznamu služeb a bylo ji možné stopnout, zakázat, povolit, spustit, začal jsem tušit zradu ve skriptu od ledního brtníka:

net stop bits
net stop wuauserv
regsvr32 /u wuaueng.dll /s
del /f /s /q %windir%\SoftwareDistribution\*.*
del /f /s /q %windir%\windowsupdate.log
regsvr32 wuaueng.dll /s
net start bits
net start wuauserv
wuauclt.exe /resetauthorization /detectnow
pause

Nastudoval jsem si příkaz regsvr32 a pak zkusil zaregistrovat wuaueng.dll. Samozřejmě, že všechno proběhlo v pořádku a Windows Update se objevil v seznamu služeb. Asi jsem pří pokusech s daným skriptem službu odregistroval a pak ji zapomněl zaregistrovat nebo jsem daný řádek nedopatřením přeskočil.

Poté jsem se vrátil na krok 1 spustil Balíček kontroly Windows Update pro Windows Vista 32 bit, který nalezl a spustil KB947821 a ta se začala instalovat. Zasekla se na cca 80-90%, ale disk neustále šrotil, tak jsem to nechal do rána a ráno byla instalace nainstalována. Restartoval sem PC a spustil normální Windows Update, který již 3 hodiny vyhledává aktualizace.

Nevím, jestli jej pár hodin nechat hledat nebo zase aplikovat výše uvedený skript, který jsem vlastně nikdy neaplikoval do konce a bez chyb, případně ručně nainstalovat potřebné aktualizace dle návodu na https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_vista-update/updates-not-working-it-has-been-searching-for/92cd6922-17f6-4730-b46b-91a480b95dd3?msgId=1ef00080-91e9-4ffa-a5a3-92f6ecd69c32&auth=1?

To je jedno, jak Dism.exe, tak DISM na PC prostě nemám. Je to vůbec standardní součást Windows Vist nebo se musí doinstalovat, popřípadě je jenom na W7 a vyšších? WU je už na PC aktivní, dokonce ten Tvůj 1. odkaz stáhl a nainstaloval KB947821 a teď běží vyhledávání v standardním WU, jenom nechápu, jestli je zase v nekonečném cyklu a mám jej nějak popostrčit nebo mu dopřát pár hodin klidu, viz. noční instalace KB947821, jelikož disk pořád šrotuje ...

Dism je sucast Vist a vyssie, takze by tam mal byt. Skus si ho stiahnut z netu.
Mna skor zaujima otazka, preco niekto venuje tolko casu a energie do pc, kde bezia Visty? Ak sa jedna o firemne pc tak o to viac shame on na toho, kto je za stav, ze taketo nieco (navyse problemove) bezi este vo firme.

Třeba proto, že ve zbytku mi daný PC naprosto vyhovuje, na disku mám bordel, ve kterém se ale celkem slušně orientuji a dokáži najít to, co potřebuji, na přechod na jiný systém zatím nemám čas a chuť, jelikož jsem maximalista a když se již k něčemu dokopu, tak to musí být na 110%, což v daném případě znamená výměnu MB (kdysi IPIBL-LA, po poruše nouzová výměna bez reinstalace za IPIBL-LB, nyní k dispozici jiná IPIBL-LA), výměnu chladiče, výměna disků (SSD na systém a větší HDD na data) a nová instalace nejnovějšího systému, t.j. Windows 10. Kromě toho jsem sentimentální a preferuji věci opravovat než nahrazovat novými. Také je to výzva, že dokáži problém vyřešit a ne jej obejít přechodem na jiné PC nebo OS.

Jinak je to domácí PC, ve firmě jsou ještě XP, zatím jsem měl všechny OS legálně a nehodlám riskovat s pochybně získaným OS, ale ani platit za zastaralý systém, kterému za pár let také skončí podpora.

Nemám, ale zastávám názor, že počítač má dělat to, co chci já, a ne, že já budu dělat to, co chce on a budu se mu podřizovat. Jak jsem již psal, je to pro mě pokaždé výzva, že jsem chytřejší a nějaká plechová krabice mě neporazí, i kdyby měla sebevíc GHz a GB! Také si neumím přiznat porážku a nerad utíkám od nevyřešeného problému. I tohle jsem nakonec zdárně vyřešil a PC před chvilkou nainstalovalo 42 aktualizací a restartovalo se. 8-)