Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr víceúčelového obstojného routeru

Dobré ráno, odchází mi doma router, laciný Tenda asi za 4OO, signál už celkově (včetně LAN) v docela častých intervalech vypadává a už se to nedá vydržet. (Zkoušel jsem i záložní minirouter a ten funguje, jenže zase má problémy s udržením bezdrátového vysílání, takže se poohlížím po novém.

Zaujal mě především standart ac, protože celkem často intenet využívám na víc činností najednou (prolížeč, hraní, Teamspeak (Discord) (navíc jsou na routeru někdy připojená i 4 zařízení současně - 2 PC, tablet, mobil)
Také se docela hodí i USB na připojení tiskárny a samozřejmě dostatečný výkon antén na pokrytí dvoupatrového RD (cca 150 m2) alespoň ze 70 % s čímž má ten současný záložní jednoanténový router dost problém - i když ty antény mají papírově stejný výkon, tak ty dvě antény jsou asi lepší.

Nechci ale za něj dávat víc než cca 1200,- přece jen mám max. download jen 25 Mbit/s Chci jen aby router dokázal využít maximimum z nabízené rychlosti a měl stabilní přenos u her s využitím hlasové komunikace a případně i připojeného druhého pc (samozřejmě mi je jasné, že těch 25 M může být dost limitující faktor ale nechci aby tím faktorem byl i router sám.

V odpovídající cenové úrovni mě zaujaly tyto modely:

tp-link-archer-c20-ac750-dual-band-d2648800.htm

asus-rt-ac51u-d2355683.htm

u toho Asus se píše, že má i VPN - v jakém slova smyslu? je to přece docela drahá externí služba...

Znáte třeba i nějaký jiný za podobnou cenu? nebo spíš jakých aspektů a funkcí bych se měl při výběru v rámci mého využití držet?

Děkuju

Standard AC pracuje na pasme 5GHz a to prechadza cez steny horsie ako 2.4GHz... Cez jednu stenu sa to da este vydrzat, ovsem najvyssie rychlosti standardu AC je mozne pouzivat len v okruhu niekolko metrov od AP/routra a to este bez prekazok. Tak neviem ci je to AC az take dobre.

No svůj počítač mám právě připojený přímo přes LAN takže to mi až zas tak nevadí a ten nahoře je tak přes jednu stěnu, tak by to ještě mělo stačit, ale tam nejsou nároky tak vysoké. No a pak už síť využívají jen tablet a mobily takže tam je to taky víceméně jedno

u toho Asus se píše, že má i VPN - v jakém slova smyslu? je to přece docela drahá externí služba...

VPN = Virtual Private network - šifrovaný tunel do nějaké sítě. U routeru to znamená, že se bude chovat jako server, ty se přes nějakého VPN klienta připojíš k routeru a jsi vlastně uvnitř sítě, jako bys seděl doma.

No pokud je to opravdu tak kvalitní a ta investice se mi do budoucna vyplatí, tak si jej už nějak nastavím. Ono to nemá automatickou konfiguraci? Od ISP ji právě mám jako asi většina domácností. Co je na tom konkrétně složitějšího? Pokud tam nebudu muset něco programovat tak se v tom nějak vyznám. Angličtina mi v tomto případě problém nedělá a slovník pojmů lze najít snadno

Vlezeš přes WinBox nebo WebFig do rozhraní Quick Set a v něm nastavíš vše potřebné, aby to tak nějak fungovalo, práce na pět minut. Hrát si s tím můžeš později, dokonce jdou přes něj posílat maily, psát pro něj skripty atd. Žádné jiné zařízení nemá takovou podporu. Běžel mi 260 dní bez restartu, dokud tmaví kopáči nepřesekli kabel a nevypadl proud. Na YouTube je tutorial, 53 dílů po 15 minutách:)

Takhle to vypadá uvnitř:

Protože anténa u těch tvých zázraků je kousek drátku ve velkém plastovém těle, kdežto MKT má antény z plechu/tvarované. Kromě toho ten výše uvedený model má výkon až 1W, což je sice mimo normou povolená maxima, ale pokud máš vlastní bunkr, tak by tě to mohlo zajímat.

aha čtu v úvodu, že to pokrytí je prý lepší, než u anténových routerů... jak to? :D

Má tři interní antény v MIMO režimu, má kvalitní anténový předzesilovač, který dokáže mnohem líp odstínit šum než obyčejné krabičky. Není třeba ani nastavovat vyšší výkon.

Dnes predava marketing a su ludia, ktori na to letia.
Cim viac ciarok ... ADIDAS. Teda cim vecsia antena ...
Nedavno som pitval externu Wifi antenu, vraj 22 dBi. (Cinan, 42cm)
Je samozrejme, ze antena musi "ladit", teda musi mat presnu dlzku na danu frekvenciu, to vie aj Cinan.
Ale kedze ADIDAS, tak antena (medeny drat) asi 11cm a zbytok gumovy pelendrek.
No nekup to.
P.S. s pohladu vyrobcu, to chapem. Vyrabam to, co sa predava, nie to co je spravne.

Akykolvek kusok dratu (aj okapova rura) sa da vyladit transmatchom. To je v podstate PI clanok. Problem moze byt, ze tie anteny maju tak velky rozptyl parametrov, ze nieje mozne zarucit PSV nizsie ako 2.0. Velke PSV anteny sposobuje skreslenie signalu, preto mozu byt interne anteny omnoho lepsie. Je to lepsie spocitane a opakovatelnost vyroby je lepsia. Netyka sa to zrejme USB wifi karie a ich internych anten. Mnohe USB wifi karty maju rozladene anteny.

A můžu se ještě zeptat na funkčnost toho USB? 1. vysílání souborů k tisku (ale mám wifi multifunkci tak to spíš řeším přes normální bezdrát - pak jede i skener)
2. když to funguje jako disk tak je i nějaká možnost že kdybych tam píchnul normální USB flash, tak by teoreticky mohl být přístupný i na Android telefonu? (5.0) předpokládám, že bez nějaké aplikace, aby si s tím mobil poradil, to ale pojede těžko.

Mikrotik USB používá pro připojení úložiště pro interní systém nebo UPSky. Je to router, nikoli "server" (a já to celkem chápu).

Jako vulgo NAS můžeš koupit např. Raspberry, nebo koupit poor's man NAS: http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=3946

Jenže rozumné síťové úložiště musí podporovat alespoň 2 disky a RAID1. Stejně tak tiskárna, pokud už nemá síťové rozhraní, je nejlepší s dedikovaným printserverem.

Jo taak takže vlastně potřebuje NAS "mezistupeň." No poor man´s NAS asi bude stačit :D kdybych se pro to někdy rozhodl - ale je to hodně užitečná věc teda, pokud bych s tím naučil pracovat ostatní členy domácnosti, tak by to myslím brali hned :D

Pokud chceš sdílet tiskárnu, pořiď si přímo síťovou tiskárnu, kterou připojíš LAN kabelem. Ušetříšsi spoustu problémů, s různými "vlastními" systémy výrobců souterů, kdy musíš na počítače instalovat utilitky, musíš je přepínat, aby mohl tisknout jeden nebo druhý apod.
Pokud máš USB tiskárnu, pak se dá případně dokoupit PrintServer - to je to, co má síťová tiskárna v sobě.

K využívání sdíleného disku připojeného k routeru - tohle je nouzovka. Je to prostě u těch malých krabiček (routerů) pomalé. K tomu už bys potřeboval router s pořádným výkonem (ne za 700), aby to bylo použitelné.
Ohledně Raspberry Pi a podobných malých krabiček, které bys mohl využít jako krabičku pro sdílení disku. Dej si pozor, aby neměly emulovanou (softwarovou) síťovou kartu. Bylo by to hooodně pomalé.

No musím říct, že MKT je rozdíl už na první pohled - nahoře je signál stabilnější, tudíž i rychlejší. Akorát se nějak nemůžu dopátrat jak zapnout 5GhZ pásmo... jakmile jsem router zapojil poprvé, tak v defaultním nastavení vysílal v obou pásmech. Jenže po prvotní konfiguraci (možná po zvolení země) veškerá bezdrátová zařízení "vidí" jen 2ghz pásmo. Jsem si 100% jistý, že mobil i tablety se k 5GhZ připojit normálně dokážou (však ho příjmač v mobilu poprvé před nastavením identifikoval) WebFig v nastavení bezdrátového přenosu u 5ghz sice hlásí runnig ap, ale hned vedle v kolonce už not running. 2ghz pásmo ale běží v pohodě. Dle všech nastavení by ale mělo být 5G pásmo zapnuté. Je možné, že to nějak ruší nastavení země? nebo se ruší "navzájem?" Zkoušel jsem i ručně odlišit pásmo i šířku kanálu ale pořád vysílá nebo je viditelné jen 2G... v tom Ytb tutoriálu je rozebíráno nastavení starší jednokanálové verze a nedaří se mi najít nastavení samotných kanálů - dle googlu to prý může být v tom ale asi se to musí nastavit přes terminál nebo nevím

Právě že jo... - však ono to na začátku fungovalo než jsem změnil základní nastavení v quick setupu - právě mám podezření na nastavení země nabo tak. Když jsem jen tak ze srandy zkoušel nastavit síť pro hosty tak ta vysílala taky jen ve 2 Ghz

Aha - tak to asi je opravdu nastavením země, ze srandy jsem ho nastavil aťse vydává za Němce :D a na mobilu se hlásí obě SSID... - ale zase blbne připojení :D Ale co vůbec zastává? nějaké přidělené vysílací kanály?

Přepl jsem na Slovensko a jede to, naštěstí i včetně vysílání dat samotných :D má cenu v mém případě nějak upravovat vlastnosti toho 5GhZ vysílání? - mám přece jen vstup pouze 25 Mbit/S... ponechat šířku pásma na 20/40 Ce, nebo raději rovnou nastavit i 80 když mám kombinované pásmo a/n/ac?

A nebude to doufám dělat žádné problémy ne? četl jsem, že se to vlastně týká nastavení vysílacího výkonu dle legislativy atd. Proč pak ale CZ nefungovalo?

jsem rád, žes dal na doporučení. :-)

Obecně platí pro MKT: WebFig je dobrý, ale daleko pohodlnější je použít WinBox. (důvodů je několik, ale hlavní je větší přehlednost, rychlost a spolehlivost. K tomu ještě možnost manageovat zařízení, které nemá vůbec IP adresu).

5GHz se povoluje v sekci wireless, kde budeš mít dvě rádia, jedno pro 2,4GHz, druhé pro 5GHz.

Jo už jsem WinBox taky stáhl - no v té "bezdrátové" sekci je toho víc ale právě když to 5G pásmo nebylo viditelné, tak se po rozkliknutí sítě v "interfaces" ta 5 GhZ síť jevila jako fungující, akorát byla ve stavu "not running" i když v nastavení byla zapnutá - nebo se to pak ještě dá nějak dodatečně zapnout v jiné záložce? (napadlo mě v "channels" vytvořit celý nový kanál nebo to jde nějak jednodušeji?) Ale mám zemi nastavenou na Slovensko a vše zatím funguje.

Akorát asi budu muset zase zdupat ISP, že nedělá nic s tou rychlostí. Připojení už je stabilní ale mám mít 25 down 5 up ale když si připojení měřím, tak down nepřesáhne 10 Mbps a to je pořád (up zato leze někdy i k 10), v jakoukoliv denní dobu, někdy i horší... Chápu, že je to "maloměstský" poskytovatel a má to nějakou agregaci ale dlouhodobě <10 je už divné ne? a ještě za to platíme 360,-... Zlaté paneláky na sídlišti co se internetu týče :D. Nemohlo by to být i vadným přijímačem samotným?

No granatovanou ji nemáme no - ale je to tímpádem zhovadilost... před tím jsme měli 8mb (jako v podstatě teď) pak to konečně zrychlili (když jsme chtěli jít ke konkurenci :D :D - avšak za malý příplatek) a teď to jede opět jak šnek... Asi jim buď zase pohrozím, nebo se poptám jak je na tom s rychlostí konkurence... ale bohužel tady mám v podstatě na výběr jen ze dvou ISP - z Ostravy tady těch 6 km do našeho zapadákova potáhne optiku jen blázen, ale když už v tom městě mají za naši cenu i 50 stabilních Mbit (i více), tak proč bychom my nemohli mít rychlost o něco blíže k max. limitu... Uvidím co odepíšou

no ony byly právě povolené (orig. "Enabled") obě - jen ta 5GhZ byla po rozklidknutí podrobných informací a nastaveních zobrazována jako "not Running" tudíž vlevo (jak přikládáte na tom screenu) byly zkratky "S"(lave) u obou ale jen 2GhZ měla status "R"(unning).

Ano, měřím samozřejmě přes kabel

Ten aušus 51U (docela dobrý HW, docela špatný origo FW) po jednoduchým preprasknuti originálního firmware Padavanem je velmi dobra volba. Svítí fakt slušně i mezi patra, byť má “silné” 5 dBi antény (ad vyzařovací laloky a fyzika a měl by skvěle pokryt dané podlaží a o to hůře pokryt patro pod a nad, ale svítí skvěle všude i nad a pod ) a za tu cenu po nahrazeni srágorovyho původního FW tím volně stahnutelnym Padavan FW je myslim hodně hodně obstojná volba ...
Ma ale jen 100 Mbps LAN porty ...
RB je asi lepší volba pro hracicky, ale pokud nemáš cas a chuť si hrát, to výše neni úplně blbe za litr ...