Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavení frekvence monitoru

Zdravím, potřeboval bych poradit, koupil jsem grafiku Nvidia GTX 1050Ti, a teď zkouším nastavit monitor. Nejde mi tam u žádného rozlišení dát vyšší frekvence než 75 Hz, což u takhle výkonné grafiky není možné. A navíc nejvyšší rozlišení které mi to ukazuje je 1920x1080. Ta grafika přece musí umět víc.
Ten problém je v tom, že nastavení "skrýt režimy, které monitor nemůže zobrazit" mám zašedlé a neaktivní. V čem může být chyba? Díky všem za rady

u všech rozlišení mi to nabízí jen max. 75 Hz. Ale já nepotřebuju inf soubor, já potřebuju nějak aktivovat to zatržítko "skrýt režimy které monitor nemůže zobrazit". Grafická karta přece musí umět poslat do monitoru cokoliv, i to co by monitor neuměl. Potom by měl začít pružit nebo zhasnout a napsat "out of range". Tohohle potřebuju docílit.

samozřejmě že jsem nainstaloval ovladač grafiky.
Monitor mám Iiyama Vision Master Pro 510. Ale to není tak důležité, já řeším to, proč grafika nechce poslat do monitoru libovolný režim, bez ohledu nato co monitor umí. On totiž umí mnohem víc, než co asi uvádí jeho oficiální specifikace.

Můžeš zkusit vytvořit vlastní rozlišení a v něm nastavit obnovovací frekvenci. Návod jsem jen prolétl, nezkoušel jsem (navíc mám AMD grafiku). http://screenarchery.wikia.com/wiki/Downsampling_%E2%80%93_A_full_guide_to_achieve_3840x2160_resolution_%E2%80%93_NVIDIA_only

Tvůj monitor by podle specifikací měl zvládat např. 1280 * 1024 @ 120 Hz, dá se k tomu snadno dopočítat (vzoreček)

130 000 / 1024 * 0,95 = 120,60546875

Jo to je ono co jsem potřeboval, teď koukám ono je to přímo v tom ovladači od Nvidie.
U integrované grafiky kterou sem měl předtím se mi nic takového nepodařilo najít.
To ten monitor taky zvládá, ale i když ho windows7 identifikovaly automaticky a dobře, tak nabízely pořád max. 85 Hz (integrovaná grafika) a ta nová 1050 jen 75 Hz.
Předtím ve WinXP s tím nebyl problém, až ve Win7.

zdravím, nevěděli byste ještě jednu věc? U toho nastavení různých rozlišení a frekvencí se dá nastavovat taky polarita, horizontálně a vertikálně na + nebo -. Co to přesně dělá a co je lepší používat? V reálu to dělá to že obraz trochu změní velikost, takže sem si to nastavil tak abych měl obraz přes celou obrazovku.

"obecný monitor plug and play"

To je spatne, potrebujes ovladac primo pro tvuj CRT monitor.

I tak je mozne, ze rozliseni a frekvence ve Windows zmenit nepujde, ale melo by to potom byt zmenitelne na tebou pozadovane hodnoty v Ovladacim panelu NVidia - zmena rozliseni.

Jestli to nepujde ani tam, tak hledej problem v tom prevodniku. Ja ti rikal, ze s tim mohou byt potize, dneska se proste pocita s LCD monitorem.

jo, v tom ovládacím panelu Nvidia už jsem to našel, tam to konečně jde měnit tak jak sem si představoval.
S LCD zkušenosti nemám, ale i tam by mělo jít pouštět libovolné frekvence a měnit je třeba po 1 Hz ne? U té integrované grafiky nejen že to nešlo, ale ani sem nikde nenašel možnost použít prokládané rozlišení. To je nějaké divné, to přece uměly už mnohem starší grafiky.

Ta integrovana, to byla Intelovska grafika?

Pokud ano, tak tohle je to okno z intelackeho driveru, kde se to meni.

http://windows.intowindows.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/06/Change-Screen-resolution-Windows-10-picture731.png

Kdyby to neslo, tak jedinne vysvetleni, ze Intel uz na CRT monitory dlabe a odstrihl to. Ony totiz intelacke ovladace grafiky obecne za moc nestoji, s NVidii nebo AMD se vubec neda srovnavat.

---

Ne, na LCD do toho nemuzes poustet libovolnou frekvenci, u LCD totiz vubec nic takoveho jako vertikalni frekvence neni. Parametr frekvence tam sice je, ale ma jiny vyznam, typicky umi LCD zmenit obraz na maximalne 60 FPS = 60Hz pripadne se daji koupit monitory, ktere umi treba 120FPS nebo 144FPS. Stejne tak rozliseni obrazu je natvrdo dane a pokud chces jine musi si to monitor prepocitavat, takze v praxi se nic takoveho nedela a LCD se provozuje na vyspecifikovane frekvenci a rozliseni vyrobcem, proto je treba koupit monitor, ktery bude fungovat na tech parametrech, ktere chces, proste na to myslet pri koupi.

jo, to okno je ono, co jsem měl taky. Výběr frekvencí tam je, ale žádné prokládané režimy tam vůbec nemám k dispozici. Ani víc jak 85Hz.
Co jsme měli LCD v práci, tak tam myslím šlo vybrat mezi 60Hz a 75Hz maximálně a rozlišení tam taky šlo snižovat, i když to bylo trochu kostrbatý.
FPS a Hz je přece něco jiného, teď mám monitor na 85 Hz a filmy mají 25 FPS.

CRT nema technologicky s LCD nic spolecneho.

Na CRT je vertikalni obnovovaci frekvence, obraz neustale blika a cilem je zajistit tak rychle blikani obrazu, aby se lidskemu oku jevil obraz spojity. To je dosazeno frekvenci 85Hz a vys. Pamatuji si, ze jsem mel 100Hz CRT monitor a na 100Hz byl obraz nadherny. Na 85Hz byl obraz take spojity a cisty, ale neco jakoby mi rikalo, ze to neni ono. Na 75Hz uz bylo pozorovatelne takove jakoby skobrtani a na 60Hz uz to vyslovene blikalo.

Na LCD je obraz spojity a neblika. Frekvence vyjadruje s jakou rychlosti se obraz zmeni ze snimku A do snimku B. Je to hodnota velmi podobna jako u filmu "frame per second" FPS nebo u her. 60Hz je nejnizsi frekvence se kterou clovek pri zmene snimku nevidi obraz trhany, ale vidi plynuly pohyb v obraze. Proto maji bezne LCD monitory prave 60Hz. Zaroven to je stejna hodnota jako u her beznych 60FPS a proto na takovem LCD monitoru nelze dosahnout vic FPS ve hrach. To nekterym lidem vadi, chteji ve hrach vice FPS a proto si porizuji LCD monitory, ktere maji tu frekvenci vyssi (vetsinou 120Hz nebo 144Hz).
Co se tyka zminenych 75Hz, tak nevylucuji, ze takovy monitor existuje, ale ja nikdy nevidel LCD, ktere by umelo na digitalnim vstupu onech 75Hz. Pokazde to bylo tak, ze tech 75Hz to umelo na analogovem vstupu VGA a duvod pro toto zvlastni nastaveni je, jak uz jsme probrali v minulem vlakne, ze z graficke karty jde digitalni signal a pro VGA vystup ho musi grafika prevest na analog, dnes uz na grafice prevodnik ani neni a musis mit externi, kde signal prevedes z digitalu na analog. V LCD monitoru potom na VGA vstupu prevadis analog zpet na digital. To sebou nese ruzne problemy jako rozostreni obrazu, interference apod a prave tomu ma onech 75Hz na VGA vstupu predchazet. U LCD je tedy nejlepsi vubec VGA nepouzivat a pripojovat monitor vzdy digitalne, kde zadne problemy a prevody signalu nejsou.

Rozliseni obrazu na LCD je nativni jedno jedinne a je tvoreno soucinem LCD bodu v monitoru, napriklad fullHD je 1920 bodu krat 1080 bodu. Ostatni nastavitelne rozliseni jsou downscaling (prepocitavani bodu z vyssiho rozliseni na nizsi) nebo mene casty upscaling (prepocitavani bodu z nizsiho rozliseni na vyssi). Proto je to kostrbate nebo v nekterych pripadech rozostrene. Monitor to musi umet prepocitat a nektere body vynechat. Je to pro monitor zatez navic, ne kazdy monitor se s tim umi nejak slusne vyporadat, zalezi na procesoru v monitoru a vznika zpozdeni. Neni to na normalni pouzivani urcene, LCD vzdy pouzivej na nativnim rozliseni.

Nesouhlasim.

HDMI je tu od roku 2003 a uz v nasledujicim roce 2004 bylo bezne k dispozici.

Zatimco za stare VGA vyrobci nemuseli platit, HDMI bylo licencovane a vyrobce vyslo levneji dat do LCD monitoru AD prevodnik nez platit licenci. To same se odehralo i na druhe strane a opet vyrobce notasu dal radeji VGA s DA prevodnikem pro externi pripojeni nez zaplatit licenci. Samozrejme od zacatku byly k dispozici na obou stranach i zarizeni s digitalnim pripojenim, ale opet stejna pisnicka, VGA bylo levnejsi, takze i zakaznici koupili s VGA casteji nez s HDMI. Ale jiste hralo i zachovani kompatibility urcity vyznam, protoze ten prechod probihal postupne i co se tyka CRT monitoru na LCD, vzdyt i autor dotazu ma stale jeste CRT monitor.
Jeste dnes najdes LCD monitor s pouze VGA vstupem v te nejnizsi cenove kategorii a tam uz je to jen o co nejnizsi cene a koupi si to jen technikou nepolibeny zakaznik a pak se divi, ze je obraz hnusnej.