Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem IPS nebo VA monitor?

Dobrý den, mám dotaz.
Chci si koupit nový monitor, mám ho čistě jen na hry. Mám už pár kousků vybraných, ale nevím, zda je lepší na hry IPS nebo VA panel. Už jsem si o tom i něco málo četl na internetu a rozdíly jsou podle mě minimální. Nicméně mě zajímá názor i tady.
Budu rád, když pomůžete, díky moc.

já bral teďka levný Dell IPS a taky jsem ho vracel kvůli nějaký bordelu v panelu překrývající 3 pixely, ale obraz jakože nic moc, když to srovnám s TN BenQ G2220HD z roku 2009 :-D, nejvíc mě štve u těch IPS glow to pak ve tmě skoro neumí černou barvu a napytel podsvícení LED u všech typů (backlight bleed) - to je pak kus od kus

• K nekterym monitorum najdes na CD "ICM." profil, kde po jeho nainstalovani by jsi mel mit optimalni nastaveni a barev a kontrastu.
* Na monitoru ze kterého pisu, jsem mel to samé bez instalace, malo vyrazné bary a slaby kontrast, po instalaci je cerna cerna a zivé barvy, "vzdy to neni problém monitoru".

https://pc.poradna.net/questions/2706027-monitor-do-8000kc-hry

[TiP] ~ V porovnani je to nejak takle, upozornuji ze jde jen o obecné rozdeleni, jen abych ti tochu priblizil zakladni rozdeleni podle vlastnosti.
* Jsou monitory, které mohou byt v necem vyjimkou, jako panel TN kde muze mit o neco lepsi barvy, nebo uhel pohledu.

Porovnani IPS vs VA vs TN

[Pozorovaci uhel] : Nejvhodnesji "IPS"
IPS :[Pozorovaci uhel] : Vyborny
VA : [Pozorovaci uhel] : Dobry
TN : [Pozorovaci uhel] : Spatny
* V pozorovacim uhlu, v uhlu pohledu vede jasne panel IPS, tedy mimo prvni panely S-IPS, pak vysel v 2002? AS-IPS a v 2006 nebo 2008 IPS-PRO, kde se znacne zlepsil kontrast, dnes se osazuji vetsinou novejsi AH-IPS, které maji jeste neco lepsi KONTRAST/cernou a o chlup jeste lepsi barvy, ale hlavnim cilem AH je nisi spotreba, nejhure je na tom Tn a nasledovne VA.

[Barvy] : Nejvhodnesji "IPS"
IPS :[Barvy] : Vyborné
VA : [Barvy] : Dobré
TN : [Barvy] : Prumerné
* Panel IPS ma paradni barvy, nema problém presahnout 16M, VA na tom neni nejhur, globalne az na nekteré modely, TN nemusi podat az tak peknou paletu barev.

[Kontrast] : Nejvhodnejsi "VA" (MVA/A-MVA-UVA)
IPS :[Kontrast] : Prumerny/dobry
VA : [Kontrast] : Vyborny
TN : [Kontrast] : Prumerny
* Co se tyce kontrastu (hloubky cerné) je z panelu VA na tom nejlépe MVA a A-MVA, nasledovne PVA, S-PVA a PSA o chlup hure, nejlepsi ratio ma UVA. Panely IPS dnes jiz dokazou podat velmi dobry kontrast, Tn zustava prumerny a v uhlu pohledu se cerna meni v sedou.

[Rychlost] : Nejvhodnejsi "TN"
IPS :[Rychlost] : Dobry/prumerny
VA : [Rychlost] : Prumerny
TN : [Rychlost] : Vyborny
* TN je/byl pritel hracu FPS hlavne kvuli velmi rychlé 1ms odezve (ne ta co je napsana na krabici, ale realna|nezkreslena honota kde uvadi 1ms, ale to plati u zaplé funkce MOTION BLUR EMOTION, zkratka lakadla komercialnich dealeru), IPS se drzi okolo 5, MVA a A-MVA je v rychlosti tak nejpomalejsi mezi realnymy 5ms az 10ms, PVA, S-PVA a PSA je na tom lépe, nejlépe je na tom UVA 4-8ms.

PS : Mimo VA je i UVA (tusim od vyrobce Sharp), ktera je o neco lepsi jak klasické VA, predevsim v Input Lag a v jeste lepsi kontrastu z panelu VA.
* Nezhrnul jsem panel OLED, kdyby byl uveden, mel by vsude VYBORNY, ale tento panel se zatim osazuje jen do TV, monitory IMHO kvuli financnim nakladum na vyrobu tohoto panelu prozatim nejsou.

Vertikální úhly jsou obecný problém všech LCD panelů (nehledě na technologii). IPS a VA jsou na tom nejlíp, ale furt to není to pravé ořechové. Dnešní TN jsou celkem v pohodě, ale musí sokolík čučet z jednoho místa. VA má navíc tendenci "slévat" syté barvy. Pak si vyber ]:).

• Vedle sebe mam jak IPS tak TN, az na vertikalni pohled ma TN panel skoro stejny pozorovaci uhel jako IPS ze kterého pisu, az u vertikalniho se meni cerva v sedou a mizi barvy, ale to uz se musis prakticky postavit nad monitor :-).
* Pozorovaci uhly, barvy, kontrast se u panelu TN hodne zlepsily (ale stale je to TN)