Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vliv zdroje na spotřebu elektřiny, nonstop zapnutý počítač

Kupuji nový PC a uvažuji o těchto zdrojích Corsair RM550x, Seasonic M12II-520 Evo, Seasonic Focus Plus 550W.

Uvažuji, že nechám PC zapnutý vesměs nonstop. Dočetl jsem se, že tím se prodlužuje životnost součástek. Kromě toho nemusím ukončovat práci a při návratu k počítači mohu pokračovat v práci, kde jsem skončil a nemusím všechna okna znovu otvírat a hledat na disku soubory, se kterými pracuji. Zvýším efektivitu práce.

Zajímaly by mne však nedostatky takového nápadu.

Chápu, že hlavním nedostatkem asi bude spotřeba elektřiny.

Spočítal jsem, že pro mojí kancelářskou sestavu by měl stačit zdroj do 200 W (na PC nebudu hrát hry, budu během dne poslouchat rozhlas a večer si pustím film). Když koupím silnější zdroj, znamená to automaticky vyšší spotřebu elektřiny? Mám tedy raději koupit slabší zdroj?

Životnost součástek se tím neprodlužuje, ale naopak zkracuje, protože jsou vystaveny neustálému teplu, zvláště kondenzátory ve zdroji. Pokud ti vadí neustále otvírat rozdělanou práci, tak počítač nevypínej, ale pouze hibernuj.

Četl jsem, že každým zapnutím počítače dostávají součástky "ránu" (vysvětluji to laicky, jak jsem informaci pochopil).

Hibernací PC se šetří elektřina? Hibernaci zaktivuji vždy večer před ukončením práce a ráno zase počítač odhibernuji? Nebo můžu počítač zahibernovat i když odcházím třeba jen na 1 hodinu na oběd? Častou hibernací se životnost součástek nezkracuje?

Hibernace je uložení stavu RAM na disk. Po zapnutí PC se obsah RAM načte z disku a budeš mít vše znovu tam, kde jsi přestal. Je to o něco rychlejší, než znovu spouštět všechny programy. Pokud máš SSD disk, bude to hodně rychlý.

S tou "ránou" pro součástky se nezabývej, na zapínání a vypínání jsou stavěný. Důkazem jsou miliony PC po celým světě, který jejich majitelé vypínají. Nevypínáním PC propálíš v elektrice víc peněz, než kolik bys vydal za novej zdroj. Nehledě na riziko výpadku elektriky, kdy ztratíš veškerou neuloženou práci. To by sis musel pořídit UPS.

1) počítač stejně dřív zastarání morálně, než tím, že se bude vypínat

2) pokud chceš po návratu k počítači pokračovat v práci, na to slouží hibernace (používá se hlavně v noteboocích)

Takže konkrétně v tvém případě nechávat zaplý PC nemáš důvod.

Silnejší zdroj neznamená vyššia spotreba, spotreba je závislá od "žrútov elektriny" najviac teda CPU a GPU.
Čo sa týka životnosti, to Vám už prasak správne odpovedal, neustále zapnutý PC = kratšia životnosť súčiastok, pre "nepotrebu" ukončovať prácu je tu hibernace.

nechám PC zapnutý vesměs nonstop. Dočetl jsem se, že tím se prodlužuje životnost součástek

v případě dnešní veškeré šmejdské elektroniky se tím životnost jen zkracuje.
pc taky rychle morálně zastarává a celá "úspora" životnosti je k ničemu, když ten krám dávno odsuneš do šrotu.

takové úvahy mají význam jen pro případy s extrémním namáháním, vybíráš mezi současně působícím zlem na konkrétní součástky: vysoké napětí + teplo v protikladu se špičkovým namáháním při zapnutí - to se nikdy netýká celého pc.

silnější a slabší zdroj nemá vliv na odběr elektřiny. asi jsi nepochopil rozdíl mezi slovy "možný výkon zdroje" a "příkon = odběr pc", ten je určující.
zdroj se na tom podílí jen svou účinností, ale výkonnější zdroj ti nevnutí větší odběr. co jsi měl z fyziky - jsi propad?

pro mojí kancelářskou sestavu by měl stačit zdroj do 200 W

ano. jenže zdroje malých výkonů mají max 8cm větráčky s vyššími otáčkami, s předním nasáváním vzduchu.
od 300-350W jsou konstrukce s pomalejšími bočními 12cm větráky - u kancelářského pc ti bude víc záležet na hladině hluku než na pofiderním žonglování s příkonem a životností.

nemusím všechna okna znovu otvírat a hledat na disku soubory, se kterými pracuji. Zvýším efektivitu práce.

nemáš používat trotlprůzkumníka, tím zvýšíš efektivnost práce nejvíc.
pro kancelářský pc s vyššími nároky na ticho a nijak velkými požadavky na prostor je ideální ssd disk, takže své soubory uvidíš poměrně rychle.