Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké ovladače zákl. desky instalovat po čisté instalaci Win10?

Chystám se přeinstalovat PC a zajímalo by mě, které ovladače je nezbytné nainstalovat. Nechci používat CD dodané k desce, stáhnu si nové ovladače od výrobce desky. Pořadí asi trefím, jako první chipset, SATA, atd.

Musím, popřípadě je třeba vhodné instalovat ovladač VGA, když mám v PC samostatnou grafickou kartu?
Navíc některé ovladače jsou až nechutně velké, např ovladač LAN cca 660MB? ::)
A co třeba ovladače SATA, jsou tam např. Intel Rapid Storage Technology Driver software i Intel AHCI Driver Path, instalovat obojí?
Nebo chipset? Jsou tam ovladače pojmenované Chipset a pak ještě Management Engine Interface. Také instalovat obojí?
Si tak říkám, že méně je někdy více, tak abych si systém zbytečně nazas*al hned na začátku.

Mám desku ASUS Z170 PRO GAMING + Win10 x64
Přehled - no přehled nevím, je tam toho nějak moc :-/ - je TADY

Ovladače nejsou potraviny, nehnijí, nevrdnou, neplesniví. Pokud ty, co jsou na CD od desky, bezchybně fungují, není důvod mít za každou cenu nový z webu. Výkon počítače to stejně nezvedne.
Jak psali jiní přispěvovatelé, tak na desce máš často AllInOne instalátor. Jediný, co má význam tahat aktuální z webu, je driver pro grafickou kartu.

ASUS Z170 PRO

• Kdyz nic, nic se nestane.
* Chipset Z170 je jiz podporovan i nativne pod Windows 10, kdyz se podivas do spravce zarizeni, Intel chipset bude urcite uz na posledni verzi x.1.38 nebo x.1.42, co by jsi mohl nainstalovat je ten "Hotfix".

• U Asus tohoto typu, muzes'jestli chces' nainstalovat Audio, LAN, ale i treba USB 3.1 etc, ale ovladace mas uz ted ninstalované a budes doinstalovavat jen jeji SW cast..
* Vse ti funguje vid ? Aji internet, aji Audio ?

[TiP ] ~ Podivej se do spravce zarizeni, jestli jsou nekde vykricniky tak se podivej co to a podle toho nainstaluj co OS potrebuje..

Ještě jsem systém nepřeinstaloval, jen se připravuji. Ale co si pamatuji, tak při poslední instalaci tam ve správci zařízení bylo téměř vše v pořádku, ale říkám si, zda ovladače "upravené" Asusem nebudou s deskou pracovat lépe než defaultní ovladače. Navíc co si pamatuji, tak naposledy jsem nějaké ovladače nainstalovat musel, pač jinak se mi nabízelo odpojení všech HDD včetně DVD mechaniky. Nejsem si jist, ale šlo o nějaký SATA ovladač (nebo ATK100 či něco takového).

Ovladače jsou velké, protože je k tomu nacpáno řada zbytečných obslužných SW. Navíc dnes nikdo nic neoptimalizuje, programuje se to v "klikacím" vývojovém prostředí, takže se k SW musí přibalovat halda knihoven Céčka, .NET, aby to vůbec fungovalo, atd. atd. To, co dřív uměl pár-set-kilobajtovej soft, dneska zabírá desítky i stovky MB.

K základní desce (čipsetu) stačí nainstalovat jen "Intel Chipset Software Installation Utility" a podporu USB 3.
Intel Rapid ... instaluj, pokud chceš používat disky v RAIDu.
Na jakejkoliv manadement (pardon, management) můžeš klidně zapomenout.

Ovladač VGA - raději bych ho nainstaloval, samostatná grafika třeba může odejít, pak se to hodí.

Je možné, že žádné.
Za mě ideální postup co se týče ovladačů obecně:
0) Nainstalovat Windows
1) Pokud se nenainstaloval ovladač na síťovku/wifi, tak jej nainstalovat přes inf (archivy a exe se dají obvykle rozbalit a obsahují inf) a právce zařízení. Ovladač stáhnout z:
a) webu výrobce hardware, pokud není tak:
b) z catalogu Microsoftu, pokud není tak:
c) z webu výrobce desky, pokud není tak:
d) najít na netu
2) Nechat ovladače nainstalovat přes windows update
3) Pokud nějaký ovladač chybí, doinstalovat postupem v bodě 1)
4) Pokud je potřeba mít na nějakém zařízení aktuální ovladač, tak stáhnout aktuální z webu výrobce hardwaru
a nainstalovat jej, doporučuju přes inf vždy (včetně třeba nvidia ovladače (po rozbalení složky Display.Driver je gpu ovladač a audio je HDAudio)).
5) Pokud je s nějakým ovladačem problém, řešit jej instalací jiného ovladače.

Tu:
http://www.catalog.update.microsoft.com/
a ideálně tam vyhledávej podle id hardware zařízení, i když jde i podle názvu zařízení.
V předchozím příspěvku jsem ti dal jako příklad odkaz na ovladač na můj ATK (id hardware ACPI\ATK0110):
http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=ACPI%5CATK0110
Ale obvykle to, co je v catalogu Microsoftu, je i dostupné přes windows update, takže by se to mělo instalovat automaticky, když na to zařízení ovladač chybí.