Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamrzání pc nejspíše způsobené hw

Zdravím.

Sestavoval jsem počítač pro děti. Viz zde.Jednoduchá matx základni deska ,procesor Ryzen 1200,asus gtx 1050ti, 120gb ssd, 1tb hdd, Ddr4 2x4g ram 2666gh. Windows 10 64 bit, Zdroj zalman 550w.

Počítač 3 dny normálně běžel děcka hrály v pohodě ...pote se zasekl a pomohl vždy jen restart. Po spustění pc trvá malinko delši dobu než se sekne cca 15 az 30 min pak už je po restartu sekání častější např každých 5 min. vždy musím restartovat.

Myslel jsem že jde o systém. Ovšem pc se opakovaně sekl i po úplném naformatování obou disku při instalaci z flasky dokonci třeba i než jsem samotnou instalaci pustil.

Zkoušel jsem vyměnit i disky , sata kabely i větev napájeni disků abych vyloučil vinnu zde nic nepomohlo

Dále jsem zkoušel vyměnit grafiku a ram paměti zpřeházet nebo pouštět jen s jednou z nich také nepomohlo.

Ted mám tedy nainstalován na normálním hdd jen základni windows bez přippjení k netu atd. Resetoval jsem i bios a presto se počítač stejně vždy zadekne treba i v klidovém režimu na ploše prostě nejde hejbat myší ,zapinat capslock nic

Co to může být ? Procesor zdroj? Deska? Nebo jde o ten daný typ ram? Ale ty 3 dny frčely bezchybně dvě by naraz neodešly.

Pokud bude potřeba napíšu i jednotlivé tipy komponentů .

Procesor s grafikou v nejakem bench marku ted nevim presne nazvy. gafika pri vytizeni na 100 % se ustalila max asi 67 stupnu ukazoval program. procak se taky motal v normalnich teplotach. Ted jsem tam dal starej zdroj ze sveho pc sice ma na napajeni procesoru misto 8 pinu jen 4 pin nevim jestli to vadí, ale beha to a nic se nesekne zatim... tak to mozna fakt bylo tim zalman zdrojem. Nebo je jeste moznost ze se pripadna porucha desky pri jinem napajeni neprojevi?

Provedl jsi aktualizaci BIOSu na aktuální, když jsi skládal to PC dohromady? Pokud ne, tak by teď když to nezamrzá byla vhodná chvíle to udělat. Nové BIOSy řeší některé počáteční problémy, které se u AMD vyskytly, např. zlepšují kompatibilitu s různými RAM moduly. Navíc se už pomalu objevují BIOSy, které mají podporu pro nové Ryzen APU.

Na nově zakoupené desce téměř nikdy není aktuální BIOS (výjimkou jsou asi jen poslední kusy daného modelu před ukončením jeho výroby). Ona cesta lodí od výrobce nějakou dobu trvá a pak to ještě může nějakou dobu ležet ve skladu.

Jinak 8pin se používá jen z důvodu snížení proudového zatížení jednotlivých pinů (a vodičů) ze zdroje. Na funkci by to nemělo mít vliv.

BIOS stáhneš zde:
https://www.asrock.com/MB/AMD/A320M%20Pro4/index.asp#BIOS
Nejdříve stáhni verzi 3.40 Instant Flash a ze staženého *.zip souboru vybal soubor A320MP43.40 na FLASHku (s FAT32).
Po provedení update pak následně proveď následný update na verzi 4.50.

Update v BIOSu by mělo být v sekci TOOLS -> Instant Flash.
ASROCK tam sice nabízí i update přímo z internetu, ale to jsem nikdy nezkoušel. Z té FLASHky to podle mě bude bezpečnější.

Záleží na konkrétní desce. Obvykle je to akce na několik minut. Jak píšu výše, doporučuji aktualizaci výhradně z prostředí BIOSu (ne z Windows), tak můžeš udělat test, že spustíš PC a aktivuješ SETUP. Následně počkej, jestli to zatuhne i v tomto stavu (bez spuštěného OS). Pokud ne, tak by to mělo být bezpečné. Také bych pro větší bezpečnost před aktualizací odpojil vše co není nezbytné k základní funkci desky (HDD, a věci připojené přes USB kromě klávesnice a myši).

Ste mě s tim docela vystrasily. Zajimavé je že kdyz pocitac necham vychladnout tak po prvním spusteni trva delsi dobu nez se sekne pote uz se seka behem chvile mohlo by to byt tedy neco s teplotou na necem jak už je vyše uvedeno. mrknu napred jeste na to. Nemuze se prehrivat neco na zakladovce?

Jde z toho akorát poznat, že to vypadá všechno v pořádku. Je to v záruce? Pokud ano, reklamoval bych desku. Jestli je možnost otestovat jinou, tak otestuj. Další možnost je vytáhnout to ven z case a otestovat na stole. Jak se to vlastně chová, když zapneš PC a najedeš do BIOSU a necháš to třeba hodinu? Taky se to sekne?

Ten zdroj je jak stary?
Skus v biose podtaktovat zbernice a pozri ci mas najnovsi bios (porovnaj verziu s webom vyrobcu dosky). Mozes aj skusit vypnut c states. Ale je to najskor hw zavada bud v napajani alebo doska/bios alebo grafika alebo nejake blbe kontakty na zdroj albo slot apod.

Distanční sloupky mají být jen tam, kde jsou otvory v desce. Tři dny to fungovalo bez problémů, ale pokud tam máš nějaké sloupky navíc, tak čistě teoreticky při manipulaci s PC se mohla deska trochu pohnout a tím zkratovat některé spoje.
Vím, co dokážou děcka když se jim ve hře nedaří :-)
Vyzkoušels skoro všechny možnosti, takže zbývá zapojení mimo case a poslední možností je flashnout nový BIOS, jinak jedině reklamace.

Tak verze biosu je 3.0 . Odpojil jsem disky a vse nepotrebne a nechal to jen v biosu taky se to sekne. Tu aktualizaci se mi nechce ryskovat pokusim se desku vratit a dat jinou nemam ji jeste ani 14 dnu. Stad to dělá skutečně ona i když si to nedokážu vysvětlit. Procesor to byt nemuze?

Tak nakonec se mi donesl i názor že by to mohla být ta ram . Při meření teploty a napeti na desce sme nic nenašli raději teda vracíme desku i ram dokud to jde. Nepoporučil by ještě někdo ram 2x4g a desku se 4 sloty na ram do cca 2 000 co bude na 100% kompatibilni s ryzen 3 1200?

Desku se 4 sloty pro RAM bych vzal třeba tuhle:
https://www.czc.cz/asus-prime-b350m-a-amd-b350/208514/produkt
Ale pozor na to, že u RYZENu není jedno, zda jsou osazeny 2 nebo 4 paměťové moduly. 4 moduly znamenají nižší podporovanou frekvenci RAM.
Jinak by nebylo od věci napsat, jaké paměti máš teď, aby ti někdo nedoporučil ty samé.
Osobně bych asi koupil jeden modul 8GB (v provedení Single Rank - opět z důvodu vyšších podporovaných frekvencí než pro Dual Rank) a časem přikoupil druhý.

vrátit do 14 dnů lze jen NEPOUŽITÉ zboží

Máš pravdu, ale jak může prodejce dokázat, že deska byla použitá? Kdyby byla deska moje, tak bych ten flash BIOSU taky risknul, ale takto nemůžu poradit jinak, než ji vrátit.

Edit: Ono by to bylo pravděpodobné, ale když to jelo 3 dny v pohodě, tak se mně nezdá, že je to BIOSEM.

Obecný postup:

1. zkontrolova nastavení časování a otestovat RAM Memtestem
2. pokud budou chyby, nastavit nižší časování, opakovat od bodu 1.
3. v okamžiku kdy je PC stabilní, provést update BIOSu
4. otestovat RAM v rychlejších/defaultních nastaveních
5. teprve pak testovat stabilitu PC ve Windows.