Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Opravy pro chyby Meltdown a Spectre

Dobrý den,

jak na Windows 8.1 s procesorem Intel Skylake i7-6700 a deskou MSI Z170A PC Mate nejlépe nainstalovat záplaty pro chyby Meltdown a Spectre?

Opravy vydané v lednu jsem ještě neinstaloval - aktualizace pouze zabezpečení pro WIN 8.1 KB4056898.

Mohu rovnou nainstalovat opravu vydanou v únoru aktualizace pouze zabezpečení pro WIN 8.1 KB4074597?

Nebo je nutné instalovat nejprve - KB4056898 a pak KB4074597?

Nějak se těchto opravách přestávám orientovat. Jaké máte zkušenosti?

Děkuji

Ja jsem na Windows 7 jeste opravy 2018 neinstaloval, teda ani leden ani unor. Take jinak instaluji pouze zabezpeceni bez novych funkci. Tyhle opravy nejsou kumulovane a muzes klidne lednovou vynechat a nainstalovat unorovou. Problem ale muze po case nastat, ze pokud lednova menila nejakou knihovnu a dalsi oprava s tim bude pocitat, tak se ti treba ta dalsi oprava uz nemusi nainstalovat, protoze nekde v systemu nezdetekuje potrebne verze knihoven.

Instalovat letosni opravy hodlam tak nekdy v breznu, respektive ucinim rozhodnuti co instalovat, ale zatim se klonim k tomu, ze budu instalovat vsechny pouze bezpecnostni zaplaty, ale ja mam Haswell procesor a tam to myslim stale neni doreseno.

Na Skylake bych asi instaloval hned. Teda ja mam i Skylake, jenze na Windows 10, takze tam aktualizovat musim a chystam se na to nekdy za tyden. Nicmene verim,ze Skylake bude v pohode.

Ovsem update mikrokodu, ktery je pro opravy take potreba, to znamena update BIOSu desky, delat nehodlam zatim ani na jednom PC.

Zkusit to muzes. Pokud vse bude fungovat tak, jak by fungovat melo, tak by sezaplata KB4077561 nemela nainstalovat, pokud v systemu nejsou predchozi zaplaty respektive pokud tam neni KB4056898. Ale zminena KB4056898 je ta bouraci zaplata, ktera muze rozbit Windows, takze si to musis zvazit sam. Nechapu respektive chapu, ze MS jsou idioti, ze nevydali i samostatnou opravenou KB, ktera by nespolehala na tu spatnou. Situace tak zustava stale tristni.

Já to mám takto:
- W7/Pro, oba počítače (i5-3750, manželčin teď nevím) zákaz všech aktualizací někdy od roku 2016. Instaloval jsem jen jednu kritickou záplatu v roce 2017, myslím? něco kolem ssl…
- W10/Pro (i5-8600K), odložení obou typů aktualizací o 30 dní. Nemám nastaven zákaz aktualizací až na 35 dní. Více to neřeším, vše funguje. Spoléhám na to, že pokud MS něco zase pose*e, snad to do 30 dní objeví, odstraní, změní, opraví.
- Vista/64/Ulti, neaktualizuji. Prakticky nepoužívám.
- XP (XP mode, Virtualbox), neaktualizuji, bez přístupu na internet

Rýpat to BIOSů se určitě nechystám.

Ohledne BIOSu, tak v ramci aktualizaci BIOSu vychazi i opravy mikrokodu procesoru. Tohle je treba vedet a koukat na opravy mikrokodu, protoze mohou byt dost podstatne. Napriklad, kdyz jsem kupoval Skylake pomerne brzo po vydani, tak v procesoru byla docela zavazna chyba, ktera byla vyresena opravou mikrokodu, tudiz aktualizace BIOSu byla nutna.

Momentalne jsou myslim vsechny zname chyby na Skylake a Kaby Lake vyreseny a je malo pravdepodobne, ze by se vzhledem ke stari procesoru objevily dalsi chyby, vyjimkou jsou chyba Intel Management engine opravena v listopadu a prave Spektra chyba z ledna. Otazka je, zda-li na tvoji desku, poud mas Intel, vysla oprava na Management Engine samostatne nebo oboji bylo vyreseno v lednu nebo se vykaslat jak na Management, tak na Spektru.

U Coffee Lake bych byl opatrny, procesor je pomerne novy a chyb muze byt vice, takze aktualizace BIOSu bude asi v urcitem okamziku nutna.

U RyZenu je zase dulezita oprava mikrokodu 1.6 vydana nekdy myslim v srpnu samozrejme take formou BIOSu, tam toho bylo pomerne hodne, ale od te doby uz je to myslim take v pohode.

---

Ja mam Haswell, tam uz ani nevim, kdy jsem naposledy aktualizoval BIOS, nemelo by byt treba a Skylake, tam mam myslim posledni aktualizaci BIOSu nekdy priblizne duben 2017, pak uz jsem take neaktualizoval.