Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nabíjanie batérie v notebooku Lenovo

Dobrý deň,chcel by som sa opýtať,ako vlastne funguje nabíjanie batérie v notebooku Lenovo.Cez Energy Management v časti Batéria to mám nastavené na Ptimalizovaný stav batérie:V tomto režime je nabíjanie batérie obmedzené na 60 % jej plnej kapacity. Tým sa môže znížiť opotrebenie batérie a predĺžiť jej životnosť.Tomu rozumiem,ale nechápem som na skúšku vytiahol adaptér (aj v prípade prerušenia el.prúdu) zo zásuvky na 3 min. znova zapojil kapacita batérie klesla na 57 aj nejaké drobné %,znova som ho zapojil ale napísalo,zapojené nenábija sa.Že vlastne kedy to začne nabíjať.Os W 10,Lenovo G 500

Ok ale my príde z toho obrázka,že keď to mám nastavené na Optimalizovaný stav batérie tak sa v prípade že vypne elektrina začne nabíjať až pri 5 alebo 10%,že je to nejak prepojené čo sa týka nastavení Energy Management a v ovládacom paneli Možnosti napájania.Ok nechám to tak nič tam meniť nebudem vypne nabije pri určitých percentách

Asi to bude fungovať takto nastavím na Optimalizovaný stav batérie,nabije na 60 percent,vypnem adaptér klesne kapacita batérie príklad na 30 % znova pripojím adaptér nabije na 60 a stále dookola,zbytočné vyťahovanie a zapínanie adaptéra z el.siete.Ale inak to asi nefunguje

KDE NAPÍSalo? Je možné, že Energy management kecá., podívej se přes hwmonitor, hwinfo32 atd, případě v linxuxu tuším /sys/class/power/battery/uevent, tam bude current hodnota (dělit 1000000) v Ampérech.

Napadá mě jedna věc ještě: Jiné notebooky (Dell) mají 2 nastavení :
• high threshold( keď kapacita baterie dosáhne tuto hodnotu , zastavit nabíjení = Nenabíjet na vyšší hodnotu než tuto–, to jsi nastavil)
• low threshold ( keď je kapacita vyšší než toto, nezačnout (nezahájit) v nabíjení. = Zakázat nabíjení, pokud již baterie už ). Je možné, že toto je v manageru hardcoded, ale je to uživatelsky neviditelné
(logicky low < high)

Další věc je , že ty procenta možná nesouhlasí, čítej například aktuální hodnotu náboje v mAh (mWh) a vydělit aktuálním max.kapacitou.

Případně do toho není započten battery wear

A mě se taky stává, to by mě zajímalo, na Macbooku mi baterie hlásí v systray kapacitu asi o 5 % vyšší než přes terminál. (samozřejmě počítám aktuální kapacitu, korigovanou o batter wear)p

Ja len chcem prísť nato ako ten Energy Management pracuje,nič som v Energy Management nenastavoval,ani sa tam nedá nič nastaviť.Proste nabije na 60 percent kapacity a vypne nabíjanie.Zapojené nenabíja sa 60 percent k dispozícii niečo v tom znení.Mám aj Baterry bar pro a tam ukazuje tiež 60 percent.Som skúsil aj na cca 4 min +- vytiahnuť adaptér zo siete pri tých nastavených 60 percent optimalizovný stav baterie,po zapojení sa batéria nezačala nabíjať,kleslo tuším skoro na 56 percent.si myslím že by už pri poklese aspon o 1,2 percentá malo začať nabíjať

Však baterku v Biose vymláť elektronicky, SW, na nulu. Potom nastav dobitie na 100% a uvidíš po odpojení adaptéra, za aký čas sa napríklad pri full video s plným zvukom vybije nadoraz. Ak baterka vydrží cca 1,5hodinu (90 min.) fachčiť než scípne, je ešte vo výbornej kondícii.

Potom nastav na 60% kapacity, ale len v prípade, ak mašinu neprenášaš, "ako kočka koťatá".

V každom prípade, ak nie je noťas nonstop na adaptéri, nastav nabíjanie na 100% kapacity. Jedine tento spôsob prospieva baterke.

Jasně. A podobní amatéři píší do inzerátů nebo popisků shopů notebooků že baterka vydrží 10 hodin v lepším případě, v horším případě to píšou do recenzí , kde člověk předpokládá , že člověk, co to testuje, tomu rozumí.. Watty a Watthodiny jsou jim asi cizí pojmy.

No konečne,nechal som to klesnúť na cca 49% zo 60 pripojil som znova adaptér,začalo nabíjať.Nastavený optimalizovaný stav.Nechám to tak kedže notebook neprenášam.dík za rady.V nutnom prípade,keď budem vedieť že nepojde elektrina 5 h,dobijem na 100%.Batéria má aktuálne 42520mW kapacity,pri zakúpení mala 47520mW.Optrebenie batérie mi kleslo na 21%.V piatok som urobil kalibráciu cez energy management po 3,5 mesiaci.optrebenie teraz 10,5%.