Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cisteni mainboardu vodou se saponatem

Zajimaly by me vase prakticke zkusenosti.

Mam par starych mainboardu, na ktere stlaceny vzduch nezabira, a koupit kanystr IPA se mi moc nechce.
Jsou to vesmes pocitace kategorie XT az 286, takze zadne BGA a podobne drobotiny se nekonaji :)

[3DqQ4Oe.jpg]

Ta vytekla baterka se stejne bude cistit kyselinou citronovou, takze nejaka ta voda se na mainboard prece jen dostane. Oplachovat budu asi filtrovanou vodou.

V bývalé práci se PCB od tavidla praly v saponátové vodě. Pračka byla speciální dlouhá mašina, na jedné straně to tam zajelo, z druhé strany vyjelo. Byl tam ofuk horkým vzduchem, v případě potřeby pistole s tlakovým vzduchem na vyfoukání vody zpod BGA a FP konektorů. Ani jedno z toho na tebou uvedených deskách nemáš, směle myj.

Stlačený vzduch nestačí, je nutné aspoň na 24 hodín vložiť do 45°C teplovzdušnej trúby na dôkladné vysušenie každej súčiastky, záhybov.

Bežne sa dajú omyť ZD, len je nutné použiť výhradne destilovanú vodu so saponátom. Nechať rozmočiť niekoľko hodín vo vlažnom roztoku, potom opláchnuť zase destilkou, vodou bez minerálov. Osušiť.

Litrovka izopropylu stojí kolem 250 korun například https://www.gme.cz/cistici-pripravek-izopropanol-1000ml nebo https://www.ges.cz/cz/izoprop-1l-GES08000029.html není nutné kupovat hned 10l kanystr.
Já jsem takovou špínu odstraňoval tak, že jsem při foukání tomu pomáhal párátkem nebo špejlí. Ani si už přesně nepamatuju, jestli to stačilo, nebo jestli jsem to nedočišťoval lihen (jiný než denaturovaný jsem sto pro nepoužil) špejlí omotanou na konci vatou. Poslední roky nějak na čištění počítače kašlu.