Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Desktop pro Linux - je lepší Cinnamon nebo MATE, popř. KDE, Xfce, GNOME?

Dobrý den,
nadpis hodně napoví jaký problém řeším, vybírám desktopové prostředí pro Linux, zvažuji Cinnamon, MATE, KDE, Xfce a GNOME, popřípadě nějaká další a jde mi v první řadě nejvíce o výkon (rychlost), efektivitu (=poměr výkon:náročnost na HW), konfigurovatelnost a nabitost užitečnými funkcemi.
Děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Plasma (KDE) je suprové prostředí, ale poslední dobou mi připadá náročnější na paměť, než Widle. Roz…
Rce 18.04.2018 22:01
Rce
Nejvíce se mi líbí minimalistické prostředí Lubuntu s prostředím xfce. Je to "ergonomické" jako Win…
Lubuntu 19.04.2018 11:31
Lubuntu
Proč Lubuntu s xfce a ne rovnou Xubuntu?
Wikan 19.04.2018 11:39
Wikan
Omlouvám se za moji chybu. Chtěl jsem napsat ... Nejvíce se mi líbí minimalistické prostředí Lubuntu… nový
Lubuntu 19.04.2018 19:11
Lubuntu
Jedu na Linux Mint 18.3 Mate - naprostá spokojenost. poslední
FixExa 19.04.2018 22:31
FixExa

Plasma (KDE) je suprové prostředí, ale poslední dobou mi připadá náročnější na paměť, než Widle. Rozhodně Plasmu nedoporučuji s pamětí méně jak 4G. Nenáročné a téměř plnocenná náhrada Plasmy je prostředí Mate. Používám obé, jak mám chuť. To je obrovská výhoda Linuxu, že můžeš dle libosti prostředí střídat jen odhlášením uživatele. Gnome je jistě také vymakané prostředí, mne nějak nesedl způsob ovládání, zdá se mi těžkopádnější, ale věřím, že příznivce má také. Ostatně Mate je fork původního Gnome před radikální přestavbou. XFce a další jsou velmi strohá prostředí, ale nenáročná a rychlá. Nedoporučuji ale kombinovat Plasmu s XFce, to obvykle zničí nastavení Plasmy. Další prostředí Hawail, Cinnamon, Sugar jsem nezkoušel. Ale nic ti nebrání vyzkoušet vše. To není jako Widle, kde máš pitomé dlažky a basta. Téže doporučuji nainstalovat doplněk Cairo Dock, který plně nahradí dock jako je u Apple (nechodí s Waylandem).

Nejvíce se mi líbí minimalistické prostředí Lubuntu s prostředím xfce. Je to "ergonomické" jako Win 98, XP a nepodlézá to těm novodobým dlaždicoidním nesmyslům.
Nasazuju Xubuntu, Kubuntu a Ubuntu. Kubuntu mi tak uživatelsky přívětivé nepřijde. Kubuntu je takové "rozlezlé v ploše". Člověk najezdí kilometry myší, než něco odkliká.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru