Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Desktop pro Linux - je lepší Cinnamon nebo MATE, popř. KDE, Xfce, GNOME?

Dobrý den,
nadpis hodně napoví jaký problém řeším, vybírám desktopové prostředí pro Linux, zvažuji Cinnamon, MATE, KDE, Xfce a GNOME, popřípadě nějaká další a jde mi v první řadě nejvíce o výkon (rychlost), efektivitu (=poměr výkon:náročnost na HW), konfigurovatelnost a nabitost užitečnými funkcemi.
Děkuji.

poměr výkon:náročnost na HW = MATE

Cinnamon, KDE, GNOME jsou jeste libivejsi, ale narocnejsi.

Xfce je nejmene libive, ale taky nejmene narocne. Ovsem pokud jde nekdo po spartanskem prostredi, tak takovy fluxBox a dalsi podobna prostredi jsou vykonove bezkonkurencni.

---

Nic ti nebrani zkusit vsechny, na linuxu muzes nainstalovat prostredi kolik chces.

---

Osobni nazor:

Xfce me nicim nezaujalo.
KDE jsem dlouho pouzival, ale zacalo mi to pripadat prilis preplacane.
GNOME je velmi efektivni, ale vyzaduje uceni, pro prechod z Windows, kde se vse ovlada mysi, je GNOME nejhorsi, efektivita je totiz dosazena ovladanim z klavesnice.
Cinnamon jsem pouzival, muj naprosty favorit, ale vyvojare trapily problemy (lidi, finance a Redhat a jeho kretenske vymysly). Nakonec uz to bylo neunosne, prostredi nedokazalo uvolnovat pamet a musel clovek chte nechte po case restartovat. Ja to prestal pouzivat, mozna to opravili.
MATE bylo me posledni prostredi pred navratem k Windows 10, nemel jsem zadne namitky. (Na Win10 jsem sel kvuli hram.)

Nyní používám na Mintu KDE - sedí mi nejvíc - široká konfigurace, pravda používání podobné Windovs, proč by mělo vadit?
Zkoušel jsem Xfce, Gnome, MATE, Cinnamon na starém PC a neviděl jsem nijak velké rozdíly v rychlosti. Tak na novém PC používám KDE - spokojenost.
Ještě dodatek: Gnome jsem byl zpočátku nadšený, ale brzy jsem šel pryč - nevyhovoval mi. To ovšem asi záleží na naturelu!

Plasma (KDE) je suprové prostředí, ale poslední dobou mi připadá náročnější na paměť, než Widle. Rozhodně Plasmu nedoporučuji s pamětí méně jak 4G. Nenáročné a téměř plnocenná náhrada Plasmy je prostředí Mate. Používám obé, jak mám chuť. To je obrovská výhoda Linuxu, že můžeš dle libosti prostředí střídat jen odhlášením uživatele. Gnome je jistě také vymakané prostředí, mne nějak nesedl způsob ovládání, zdá se mi těžkopádnější, ale věřím, že příznivce má také. Ostatně Mate je fork původního Gnome před radikální přestavbou. XFce a další jsou velmi strohá prostředí, ale nenáročná a rychlá. Nedoporučuji ale kombinovat Plasmu s XFce, to obvykle zničí nastavení Plasmy. Další prostředí Hawail, Cinnamon, Sugar jsem nezkoušel. Ale nic ti nebrání vyzkoušet vše. To není jako Widle, kde máš pitomé dlažky a basta. Téže doporučuji nainstalovat doplněk Cairo Dock, který plně nahradí dock jako je u Apple (nechodí s Waylandem).

Nejvíce se mi líbí minimalistické prostředí Lubuntu s prostředím xfce. Je to "ergonomické" jako Win 98, XP a nepodlézá to těm novodobým dlaždicoidním nesmyslům.
Nasazuju Xubuntu, Kubuntu a Ubuntu. Kubuntu mi tak uživatelsky přívětivé nepřijde. Kubuntu je takové "rozlezlé v ploše". Člověk najezdí kilometry myší, než něco odkliká.