Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s CPU pri hraní hier (i5-4460)

Zdravím, posledné týždne mám problém s procesorom. Neviem ani do ktorej kategórie ho zaradiť, neviem či je zapríčinený hardvérom alebo softvérom.
V podstate ide o to, že pri hraní hier, napr. aj CSGO sa PC dostane do stavu, kedy mi dropnú fps z 280 na 150 a je sprevádzaný neskutočnými lagmi až robí hru absolútne nehrateľnou. Trvá to niekedy 2-3 minúty, inokedy aj viac. Všetko sa vráti do normálu keď počujem že CPU vetrák začne pracovať a PC je teda hlučnejší.

Chcel by som ešte dodať, že spoluhráči pri spectovaní mojej hry vidia všetko plynulo, čo si vôbec neviem vysvetliť. Môže to súvisieť napr. s monitorom alebo podobne?
V PC by po kontrole cez malwarebytes nemal byť žiaden malware.
Využitie procesora sa pohybuje okolo 50% pri hraní.

Ďakujem za každú odpoveď

CPU: i5-4460 3.2 GHz

Takto se chová procesor, když jeho teplota dosáhne bodu, kdy se podtaktuje.. to způsobuje dropy fps a ony lagy.. Proto také slyšíš vyšší otáčky ventilátoru chladiče CPU..

Zkontroluj teploty v zátěži a v době, kdy se toto děje..
Vyčisti žebra chladiče od prachu..
Pokud je chladič na CPU už hodně dlouho, zkus jestli drží pevně, jestli je při zátěži opravdu horký a zda není třeba vyměnit zaschlou nekvalitní pastu.

Vyčistil som PC od prachu so stlačeným vzduchom v spreji.
Keď je PC idle, teplota CPU je okolo 55 stupňov.

Za tento SS sa asi aj hanbím, tie teploty sú asi trochu moc (počas fps dropov): i6vBABk.png
Ohľadom pasty neviem, to budem musieť nechať na kompetentnejších ľudí, ale je to rozumný nápad. PC mám tretí rok a ešte som ju nemenil.

Ty teploty jsou vysoké u všech komponent, zkus ještě program Aida64. Skoro to vypadá, jako kdyby ve skříni nebyl žádný průtok vzduchu.
Vyčistil jsi opravdu všechno, včetně prachových filtrů? Máš tam aspoň zadní ventilátor, který vyhání ohřátý vzduch ze skříně?
V zátěži PC sáhni na chladič. Jestli je jen vlažný, tak je špatně uchycený.

Čo konkrétne môžem zistiť pomocou tohto programu? Stiahol som trial verziu a pri teste stability systému mi samozrejme zistilo CPU throttling - overheating.
Zadný ventilátor mám, vyháňa teplý vzduch.
Pri záťaži som chytil chladič a naozaj je veľmi vlažný, na dotyk takmer vôbec nie horúci. V akom zmysle môže byť zle uchytený?
Okrem iného by som chcel ešte povedať, že skriňu mám pod stolom. Predpokladám že aj to prispieva zvýšenej teplote. Ale tam som ho mal umiestnený vždy, aj pred problémami.

Že je skříň pod stolem nijak nevadí, teda pokud není vražená zadní část centimetr u zdi :-)
Takže zdroj problému máš, to je dobře.
Chladič se mohl uvolnit při nějaké manipulaci a teď nedoléhá celou plochou nebo byl špatně nasazený už od začátku. Jsou tam takové 4 packy, které musí být domáčklé. S chladičem by nemělo být možné pohnout, maximálně pár milimetrů vlevo nebo vpravo, nikdy ne nahoru. Takže stačí ty packy domáčknout.

Edit: Jestli to dělá delší dobu, bylo by asi nejlepší vyměnit i pastu mezi chladičem a procesorem.

Podle mě ti už nefunguje správně pasta mezi samotným CPU a IHS (která vyměnit nejde edit: jde, ale jde o celkem složitý a nebezpečný proces jménem "delid"). Je to od Haswellu celkem častá závada, která se po pár letech u některých kusů procesorů objevuje (zřejmě tam, kde technologicky došlo k nekvalitnímu nanešení pasty).

Můžeš zkusit přepastovat spojení IHS-chladič, ale tam většinou problém nebývá (pokud někdo s chladičem nemanipuloval), protože plocha je celkem velká a přítlak velký.

Ďakujem všetkým za rady, hneď ako to bude možné pôjdem riešiť veci okolo pasty.

Chcel by som sa ešte predsa len spýtať, či je normálne, že počas fps problémov a spomínaného sekania hry sa ventilátor vôbec netočí. Možno som sa zle vyjadril už na začiatku, pretože ventilátor má naozaj 0 RPM a až po čase keď sa "spamätá" tak začne fungovať a pomaly začnú aj lagy ustupovať.

Tak trochu som sa pohral so SpeedFanom a pokiaľ nevadí, že ventilátor mi ide väčšinu času na +/- 4000 RPM, tak môj problém by mohol byť vyriešený. Včera som už pri hraní nemal žiadne problémy, stabilné FPS bez trhania hry.
Taktiež som vypol všetky 3 možnosti, ktoré mi ponúkal BIOS ( dm3pl7d )

Ďakujem všetkým za ochotu :beer:

zdravim som uplne po prvy x majitelom ntb a potreboval by som odpoved trosicku OT, ked pustim hru ukazuje na grafike do 80stupnov ale tak ano myslim ze grafika pri hrani sa zapoti ale procesor i5 mi ukazuje aj 93stupnov, podla mna by na ntb malo byt aspon nalepka pozor horuce, podotykam ntb je novy, otazka je je to normalne?

V notebooku (obecně) není žádné místo na pořádné chlazení, nic jiného než přehřívání se u náročných aplikací (hry) čekat ani nedá.

V rozporu s tím, co chceš slyšet a co inzerují prodejci, notebook není určen na hraní (hardwarově náročných) her. Respektive ty, které určeny jsou, stojí několikanásobně více než ten tvůj.