Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakého poskytovatele Internetu v Újezdu nad Lesy a jak pokryt rodinný dům

Na podzim se budu stěhovat do rodinného domu v lokalitě Praha - Újezd nad Lesy, část Blatov a jelikož přes léto se budou dělat stavební úpravy na domě, chtěl bych již v předstihu vybrat vhodného poskytovatele Internetu a zajistit vhodné rozvody v domě. Jedná se o koncový řádový dům o 3 patrech, v přízemí bude kancelář, 1. a 2. patro bude obytné. Používat budu PC, NB, tablety, mobily, možná i nějaký server nebo NAS. Dům je cihlový, nějaká díra mezi patry nebo místnostmi není problém, ale kompletní zasíťování všech místnosti asi není žádoucí, i když to není úplně vyloučeno, jelikož do většiny místností půjde klimatizace.

Kdo poradí jak na to? Profesionálnímu řešení od nějaké firmy se nebráním.

Tak rozvod není jenom kabel do každé místnosti, že? Dá se použít kombinace kabelů, WiFi, Power Line a pod. Teď jde o to, co bude nejefektivnější. Třeba u stávajícího bytu by mě úplně stačilo mít kabel na protilehlých stranách bytu, jelikož na jedné je PC, na druhé Smart TV a zbytek pokrýt WiFi.

Ked riesime kde konkretne maju byt LAN zasuvky na stene, vzdy k tomu prizveme aj majitela objektu aby si urcil kde ich mame urobit a potom to zaznacime do vykresu. Z uvedeneho vyplyva, ze profesionalne riesenia sa robia trocha inak ako navrhom cez poradnu. Niekomu totiz vyhovuje mat LAN zasuvky nad stolom a niekomu pri zemi. Detto s PowerLine, kde je nutne preskumat instalaciu. No a celkovo je potrebne vediet maximalnu vysku financ, ktoru je zakaznik ochotny investovat. Mozeme dat aj rack na spravne miesto a IT technologiu dat do neho aby to nebolo rozkuskovane po miestnostiach.

Když budu mít představu, kde bude stůl, tak už tam nepůjde dát zásuvka, to už bude objekt hotový a když není hotový, tak ještě nevím, kde co konkrétně bude.

Výšku financí? Samozřejmě co nejméně, ale zase abych si pak netloukl hlavou o zeď, že jsem ušetřil pár tisíc a budu se trápit dalších 20 let. Jelikož rekonstrukce bude v řádů statisíců, tak do toho bych klidně dal tisíce až desetitisíce.

=> Když budu mít představu...
To je presne to, nad cim je potrebne hodne premyslat a nieje to vobec jednoduche. Co kupit a za kolko penazi je ta jednoduchsia cast celku. U nas ideme pri navrhoch do takych detailov, ze zakaznik si musi povedat aj aky stol a bude mat kupeny a kam ho postavia. Vo firmach totiz stoly kupuje ine oddelenie a vedia presne aky kupia.

Minimálně 2 kabely do každého patra (nejlépe uprostřed domu do místa, kde se to dá případně dál rozvést) stáhnout do jednoho místa (technické místnosti?).
Do technické místnosti dotáhnout kabel (osobně bych dal 2) ze střechy. Pak budeš mít možnost připojení jak třeba optikou zvenku, případně i přes bezdrát anténou ze střechy. Nevíš, co se v budoucnu stane a když rekonstruuješ...

Pokud je to možné, kabely dotáhnout do obývacích pokojů, pracoven, dětských pokojů a tam, kde je TV, je to výhoda.

Co se týká pokrytí, do každého patra router a zapojit tak, aby se tvářily jako jedna síť, spravovat to budeš na prvním.
V technické místnosti switch, ze kterého to rozvedeš, hlavní router - prostě centrum.

Pokud je to možné, kabely dotáhnout do obývacích pokojů, pracoven, dětských pokojů a tam, kde je TV, je to výhoda.

Jenže to je prakticky všude, což znamená kompletní kabelový rozvod a pokud to má být slušně uděláno, tak zasekání husích krků do zdí. Co třeba použít power line přes stávájící el. síť?

Jo, tohle vypadá dobře. Takhle nějak si to představuji - vertikální vedení v nějakém konstrukčním otvoru nebo šachtě a horizontální vedení v podlahových lištách bez zasekávání do zdi. Zdi i podlahy se mohou v případě potřeby provrtat. Jak je to s připojením jednotlivých spotřebičů k takovému vedení? Existuje něco jako je v autech Canbus nebo každé zařízení musí mít vlastní kabel?

Jedno zařízení = jeden kabel.
Rozbočení ethernetu = switch. Jeden kabel do místnosti a v místnosti switch. Ale lepší je to, co jsem psal výš - mít to rozbočení na patře a pak rozvést po místnostech. Víc jak 2-3 zásuvky v místnosti nepotřebuješ.

Spoustu věcí vyřešíš bezdrátem - pobíhající uživatele s notebooky, tablety a telefony.

Mám powerline doma, zkušenosti převážně pozitivní, ale zasíťovat s tím celý dům bych nechtěl, obzvlášť, jestli je možnost, i za cenu vyšších nákladů, zasíťovat dům ještě před stěhováním. Běhá to nádherně 120 Mb/s, ale občas to má nečekané výpadky na cca 10 vteřin, zhruba jednou za den až dva. Pro pár počítačů fajn, server bych na něčem takovém nechtěl.
Konkrétně mám toto: TP-LINK TL-PA4010P

Powerline ma byt vzdy nudzove riesenie, alebo riesenie pre nenarocneho uzivatela.
Skusil som rozne znacky, vsetko sa+- sprava rovnako.
Niektore nejdu vobec, niektore sa chytia a sem tam vypadnu a su aj take, co sice chodia stale, ale kolisu ako svina, takze to zalezi od milionu veci a ku kablovemu rozvodu sa to neda ani prirovnat.

Pises, ze sa budu robit stavebne upravy, takze to je jasna prilezitost natiahnut tam normalnu kabelaz.
Ak to chces profesionalne treba obhliadku objektu, zakreslenie do vykresovej dokumentacie a potom sa moze nieco navrhnut.
Pred par dnami som bol s kolegom na jednom rodinnom dome a obhliadka nam trvala spolu s konzultaciami s majitelom asi 4h (elektrika, alarm, kamery, datove rozvody).

Taky tady nechci hotové řešení, ale spíše doporučení na vhodného poskytovatele Internetu a udělat si představu, jak by to asi mohlo vypadat a o co se mám snažit. Když dostanu i doporučení na vhodnou firmu, tak to bude jedině dobře. Chci mít aspoň nějakou obecnou představu, jak se takové věci řeší, abych nezadal prvnímu matlákovi, na kterého natrefím.

OK, takže polopatě - hledám vhodného poskytovatele Internetu v dané lokalitě A hledám seriozní firmu, co navrhne a udělá datové rozvody v rodinném domě. Nikde neříkám, že to má být stejná firma. Prostě řeším 2 nebo dokonce 3 věci najednou v jednom vlákně - WAN, LAN a ještě abych tomu rozuměl, respektive měl o tom nějaké povědomí, jak to má správně vypadat a co mám vůbec požadovat.