Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Inštalácia Linuxu Mint

Chcel by som sa opýtať ako by sa dal nainštalovať Linux Mint, poradili mi ho ako alternatívu k windows 10. Chcel by som to nejako takto disk rozdelím na 3 časti. Prvá časť bude win10, druhá potom Linux a chcel by som nejako aby z treťou datovou vedel pracovať ako win10 tak Linux. Zatiaľ som si chcel vyskúšať Linux Mint prostredie na virtuálnom počítači ale akosi ho neviem nainštalovať. Zakaždým čierna obrazovka a spadne okrem virtualneho pc.

Chcem nejakú alternatívu k win10 lebo s ním mám neustále problémy, neustále sa stiahne nejaká aktualizácia a ja ich neviem zakázať. Minule sa stiahla aktualizácia, ktorá začala blokovať Open Office a Libbre office, len čo som uzavrel diskusiu z úspešných vyriešením problému zasa som ju musel otvoriť lebo sa stiahla ďalšia aktualizácia tentokrát full windowsu. Najnovšie MS inštaluje automaticky do môjho počítača nejaké programy čo nechcem, len čo ich odinštalujem reštartujem počítač a už sú nainštalované zasa... Preto chcem prejsť na linux, ktorý by mal podobné prostredie ak windows.

- Co ze to presne chces ?
- Jestli "Dual-Boot" = pro spusteni PC jit pres nabidku volby Windows 10, nebo XXX, staci spustit instalacni medium (USB klic) kuprikladu UBUNTU nebu UBUNTU MATE kde na zacatku instalace kdy volis uloziste se te "sama" instalacka zepta jako moznost chces zvolit :

• Vse smazat a nainstalovat Ubuntu
• Nainstalovat UBUNTU vedle Windows.
• Vlastni.

- Po zvoleni "instalovat po boku Windows", nasledovne uvedes kolik chces aby UBUNTU zabiralo na tvém HDD mista, minimum je tusim 8Gb (nechavam ale radeji na overeni)
- Pak nastavis 'jmeno + heslo" a podobne, nic vi z tvé strany delat nemusis (tedy v otazce instalace, dalsi budes mit volbu instalace minimal nebo kompletni, vyber PACK, GEO polohy).
* Nasledovne po instalaci PC budes mit pri startu nabidku z vyberu : Windows, nebo Ubuntu.

[MUZE SE HODIT]
- "Ubuntu" na stahnuti, navody : https://www.ubuntu.cz/
* kdybych mel dnes instalovat UBUNTU, IMHO bych zvolit posledni verzi 18.04.
[82464-ubuntu-18-04-png]
- "Ubuntu Mate" [i](ke kterému se osobne priklanim vic) [/i]: https://ubuntu-mate.org/download/
[82463-mate-png]

[Vytvorit instalacni medium]
- Osobne bych ti doporucil RUFUS. Ktery pouzijes k vytvoreni instalacniho media (USB) kompletovany s tvym stahlim obrazem UBUNTU '.ISO'
RUFUS na stahnuti https://rufus.akeo.ie/

[UPOZORNENI] :!: Pri vytvareni instalacniho média v pripade ze je tvé PC v rezimu UEFI nastav 'partition' jako [GPT] pro [UEFI] (fat32)
* V opacném pripade [MBR]
[82465-rufus-efi-png]

- Proti prehrivani neni 'remede' :-) , ale jestli jde opravdu jen o cas ktery potrebujes vyhrat aby se instalace dokoncila, muzes zvolit 'minimalni' instalaci, naslednovne vse potrebné doinstalovat.
- Neboj, zakladni veci jako WEb prohlizec a podobne budou na svém miste. Nam jde hlavne oto, aby instalace trvala mene k predejiti prehrani pristroje, zkus ho dat behem instalace na chladnejsi misto.
*Ilustracni obrazek nastaveni volby 'minimalni' instalace.
[82550-minimalni-instalace-ubuntu-png]
- Budes-li delat "Offline" instalaci (bez pripojeni k siti), neapomen po provedeni instalace provés UPdate OS, pomoci zakladniho prikazu :

sudo apt-get Update

Áno, celý disk má teraz Linux Mint len pre seba. Problémom je že sa až príliš dlho načíta, celých 30 min (64 Bit) ale potom som znova sformátoval disk a nainštaloval (32 bit) verziu a tá sa div divúci načíta o polovicu rýchlejšie ale 15 min je stále veľa. Aplikácie nabiehajú cca 3 min aj to je veľa. Poradíte mi lebo Linux som inštaloval po prvý raz. Zvolil som minimálnu inštaláciu.

Ja viem použjívať windows 95,98, 2000, xp, Vista, 7 len z win10 mám stále problémy. Všetci na tejto poradni si myslia že som analfabet ohľadom windows ale nie som, učili nás ho používať v škole. Chyby čo sa vyskytli u mňa sa vyskytli i u iných používateľov. Na starších windows sa vyskytol problém raz za pol roka na win 10, každé tri dni až týždeň je nejaký. Najnovšie neodstrániteľné aplikácie, odinštaluješ ich a po reštarte či novej aktualizácií sú zasa späť. Väčšinou sú to aplikácie čo len berú miesto a vôbec ich nepotrebujem.

win10 používam standarne len mám smolu lebo moja konfigurácia hardweru, vždy, priťahuje buglé aktualizácie. Do Virtualu to inštalujem lebo si chcem vyskúšať najprv prostredie Linuxu. Win7 mi neustále vyskakujú veľké okná na prechod na win10. Ak by sa to stalo raz za deň tak v pohode ale tá lišta vyskočí po každom zapnutí nejakej aplikácie a niektorým privodí i pád...

Menej vírov, ktoré sa na počítač dostanú, nie mojou zásluhou. Linux mi nebude do počítača inštalovať odporúčaný software, ktorý leda berie priestor a je mi totálne na nič. Predovčerom som odinštaloval DolbyAccess, a včera bol nazad, včera som ho odinštaloval a dnes je nazad. Každý deň odinštalujem aj program Ziskať MS OFFICE 365, zaberá miesto a je mi nanič ak mám 2013. Celkovo windows 10 mi žerie 55.9 GB. Je nejaká ulitka, ktorá by takéto veci zastavila? Urob, prosím nejaký návod.

[Re-Instalace]

• Jestli nic nechces a chces jen holy operacni systém (bez sluzeb|Blaodware, Cortana, WS etc .. ), tak si nainstaluj odlehcenou verzi : " No Bloatware Edition "
[Nastahnuti ] : -'Windows 10 Home No Bloatware Edition 64-Bit'_
* Budes mit jen holou verzi (bez bloatw), samozrejme nebudes mit ani Windows Store, jen holy cisty systém, bez tech okének nebo her..

[Zachovani OS]

• V pripade, ze chces "ZACHOVAT" tvuj dosavadni Windows 10, ale chces vymazat panel, zastavit nekteré sluzby, jako "Cortana", "Telemetrie" tak pouzij jen ten "Tools" (k odinstalaci bloat a sluzeb), ale silne bych doproucil :!: pred manipulaci provést "zalohu systému"..
* Samotny zaklad Windows 10 neni spatny, spatnym ho delaji ty veci okolo, pristup.

PS ~ Ono tu "ikonku" jde také ignorovat a vykaslat se na jakésy povyky..
• Samotné aplikace jdou jednoduse odstranit kuprikladu pomoci i systémovych naradi jako "PowerShel" pres "Appxpackage" :
[NAVOD] : How to Easily Remove Bloatware From Windows 10 <- *Zdroj
*Ilustranci kod ukazky multipniho (nekolik zaroven) odstraneni sluzeb :

Get-AppxPackage -name
 "Microsoft.ZuneMusic" | Remove-AppxPackage Get-AppxPackage -name
 "Microsoft.Music.Preview" | Remove-AppxPackage Get-AppxPackage -name
 "Microsoft.XboxGameCallableUI" | Remove-AppxPackage Get-
"Microsoft.Office.OneNote" | Remove-AppxPackage Get-AppxPackage -name
..

• Pomoci console, kuprikladu [CMD] a sluzby DISM :

DISM /Online /Remove-ProvisionedAppxPackage /PackageName: Jméno balicku ke smazani

.. etc

Programy, sekajú najviac Libre Office, ktorý by som chcel používať najviac, aj OpenOffice seká ale nie tak ako Libre Office. Pýtal som sa priamo na ich fore čo je z programom a oni mi povedali že, oba programy sekajú lebo sa im win10 snaží vnútiť cloud. Problém je že pracovať na nich je potom o nervy, napíšeš pár znakov, program zamrzne alebo rovno spadne ak rovno nezamrzne pri prvom písmene.

- Ano, ze sluzby (one-drive) se da odhlasit a nasledovne ji dezaktivovat.
* Jednou dezektivovany, staci jen odinstalovat v programech. Stiskni [WIN+I] -> "nastaveni" a u "OneDrive" zadej "odinstalovat/unistall":

[uninstall-onedrive-windows-10.png]

[TiP] ~https://www.howtogeek.com/225973/how-to-disable-onedrive-and-remove-it-from-file-explorer-on-windows-10/

Tým že špatne idú programy OpenOffice a Libbre Office

- :!: Tak si je nastav jako "VYCHOZI" a mas to.

Menej vírov, ktoré sa na počítač dostanú, nie mojou zásluhou.

ale to si něco dlouho pleteš a už zase se vymlouváš na cizího.
ostatně malware z webu napadající tupý prohlížeč se nevyhýbá ani linuxu, jenže "bezpečný" linux nemá čistící nástroje.

po těch letech jsem měl za to, žes dostal rozum a z extrémního počtu školáckých chyb, které jsi tu řešil, že ses aspoň trochu poučil.
jestli si dodnes myslíš, že "to samo", že ty za nic z toho nemůžeš, opak je pravdou a zůstal jsi beznadějnou lamou a veškerý čas, co ti tu lidi věnovali, je zbytečný.

když je uživatel trotlem, systému nepomůže ani svěcená. když sám spouští zavirované soubory nebo si nechá nainstalovat downloadery malware, pak ten systém svým trotlpřístupem prostě zničit musí.

"bez vědomí uživatele" je situace typická spíše pro větší sítě, kde řadový uživatel nemá své okolí pod kontrolou (neprovedené aktualizace, lamy s administrátorskými právy v síti).
neaktualizovaný systém pak bývá zasažený síťovým virem bez přispění uživatele. jenže obrana je dost primitivní a nejsou k tomu třeba ani stovky nekompatibilních m$ aktualizací. přitom doma máš aktualizace pod svou kontrolou.

co zabezpečit proti síťovým virům:
xp: zranitelnost služby server, zranitelnost staré verze sdílení
w7: doporučuju bezbolestný update na "sp2". zranitelnost staré verze sdílení aj. lze řešit měsíčními security updaty. na degenerativní meltdown záplaty kašlat.
w8-w10: nemám na ně kladný názor, nechci je používat, jejich historicky odfláknuté zabezpečení nepřináší proti w7 nic nového. sodou okolností se to pokusila záplatovat verze 1803 w10, která tím komplikuje sdílení tiskáren v síti a jejíž vnucená instalace se příliš nepovedla.

ale nemám pocit, že by se tyto případy týkaly některého z desítek tvých problémů.

dlouhodobě jsi tu laboroval s usb krámy (flashky, externí disky). v jejich popravování jsi byl výkonnější než většina blond sekretářek.
moje zkušenost je taková, že léta funkční flashka dokáže odejít po jednom neschopném vysunutí = když ji půjčím spolupracovníkovi v práci (mrchosoftem úmyslně schovávanou ikonu bezpečného odpojení neznají).
ale aby si třeba vypnuli extrémně nebezpečnou funkci autorun/autoplay je ani nenapadne.

při těchto znalostech na úrovni bfu si tu dovoluješ prohlašovat, že viry se na pc nedostanou tvou zásluhou - buď doteď nechápeš, nebo rovnou lžeš.