Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10 - automatické nastavení aktualizací

Hezký den,

prosím vás o radu - jak docílit následujícího fungování?

OS Windows 10 Pro.
Potřebuji na PC zautomatizovat proces. Notebook používá "naivní uživatel", po kterém nelze požadovat, aby více přemýšlel a ručně ovládal nastavení aktualizačního procesu OS. Potřebuji provést automatické nastavení podle těchto podmínek:
1) Při připojení do wifi sítě VDSL modemu na O2 pevné lince se budou aktualizace OS automaticky stahovat, ale nebudou se automaticky instalovat.
2) Při připojení PC k internetu přes mobilní data O2 (notebook pracující v terénu) se nebudou aktualizace vůbec stahovat, protože mobilní data jsou extrémně drahá.

Následně znalejší uživatel příležitostně provede zálohu OS a instalaci aktualizací OS.
Jak zakázat aktualizační proces vím, jsem to schopný udělat i dávkovým souborem.
Nejsem schopný však pořešit nějakou aplikací identifikaci způsobu připojení k internetu a podle toho spouštění patřičné dávky pro povolení/zakázání aktualizací OS.

Je to docela oříšek a proto prosím o pomoc pány mistry IT.
Děkuji.

u vdsl modemu budeš dostávat ip adresu typicky z rozsahu 10.0.0.x, jinak běžné domácí routery spíš 192.168.x.x
mobilní data předpokládám budou mít jinou ip.

taky si můžeš normálně pojmenovat síťová připojení (lépe jednoslovně bez diakritiky) a kontrolovat aktuální připojení:

getmac /v /nh /fo:csv

vyhodnotit na řetězec "Tcpip_" a podle toho stopnout službu wuauserv.

w10 prý umí označit připojení jako tarifikované, tam má jít zakázat stahování aktualizací.
nepoužívám w10, nevím.

Děkuji za reakci. Detekce IP adresy mě také napadla, byť to nepovažuji za vhodné řešení. Nejsem síťař, tak raději mlčím a čekám na rady od profíků.

Problém vidím v tom, že když se notebook připojuje k internetu přes pevnou linku na více místech (např. studovny ve veřejných knihovnách). Není šance řešit IP adresu všech míst. Pro zjednodušení jsem v zadání zmínil jednu VDSL pevnou linku v pracovně. Nelze podchytit přes IP všechny případné stavy pevných linek poprvé použitých v budoucnu. Proto mi přijde slepá cesta přes detekci IP adresy.

Ohledně verze OS - záměrně jsem uvedl Windows 10, protože ty se vytrvale brání zakázání Windows Update.
Řešení na kterém pracuji však potřebuji nasadit i do Windows 7 a případně Windows XP.

- Ve Win10 bych použil systémové řešení dle mého předešlého příspěvku. Funguje to stále tuším již od počátku Win10.

Nikoli, například v jádře 1511 to takto nefunguje. Výše zmíněná volba v něm neexistuje. To jasně ukazuje na jistá rizika, když se uživatel podvolí pouze možnostem nastavení OS které mu dá M$. Nikdo nezaručí, že tu funčnost v příští verzi nezruší.

"- Ve Win7 a XP jdou aktualizace zakázat úplně."

Toto ale není požadované řešení, protože pokročilý uživatel nebude čekat, až se aktualizace pomalu stáhnou ve Windows 7. Musí přijít k počítači naivního uživatele, jehož notebook je připojený k internetu přes pevnou VDSL linku a již mít aktualizace stažené a čekající ve frontě, připravené k pouhému doinstalování. Nikdo nechce ztrácet čas čekáním při pomalém stahování.

Toto ale není požadované řešení, protože pokročilý uživatel nebude čekat, až se aktualizace pomalu stáhnou ve Windows 7

taky nemá žádný smysl je instalovat.
v xp sp3 aktualizovat instalátor .msi, záplatu služby server a záplatu smb. nadšenci mohou ještě poslední kumulativní záplatu do ie8, ale ten se dnes přes https už stejně nikam nepřipojí. zbytek jsou nesmysly.

ve w7 rollupdate sp2 + ručně stahovat pouze kumulativní security aktualizace. zbytek jsou nesmysly.

Nejak nechapem aky ma mat zmysel vobec povolovat stahovanie aktualizacii ked o ich nainstalovanie sa potom postara az prilezitostne skusenejsi uzivatel. Vsak jednoducho ich stahovanie zakaz a skusenejsi uzivatel co sa o to bude starat si ich prilezitostne sam povoli, stiahne a nainstaluje. Co sa tym ziska ze sa budu aktualizacie stahovat ked budu az niekedy inokedy prilezitostne nainstalovane skusenejsim uzivatelom, okrem toho ze ten uzivatel usetri trochu casu stahovanim aktualizacii kedze uz budu dopredu stiahnute. Cele zbytocne komplikovane. Stahovanie aktualizacii nechaj na skusenejsom uzivatelovi, rovnako ako ich instalaciu.

Ano, je to přesně ten zmíněný důvod, proto to takto musím vyřešit a trvám na tom. Požadavek vychází z reálné potřeby vlastní praxe.
Cílem je úspora času pokročilého uživatele, který aktualizace nainstaluje a OS zazálohuje.
M$ je z hlediska časové náročnosti stahování aktualizaci slušně řečeno "poněkud nevyzpytatelný" (zlatý Linux).
Nikdo nebude čekat, až se aktualizační data postahují a zda se vůbec stáhnou.

Človeče nešťastná, ak sa raz niečo nedá, tak sa nedá aj ak sa postavíš na hlavu a zakývaš ušami.

Servery MS využívajú spriatelené servery (o.i.akamai) situované na rôznych portoch, smerovačoch, IP adresách k tomu účelu, aby eliminovali nepriateľov spoločnosti pred nekalým "servisom" ich produktu.

Je jedno, na akej segergovanej frekvencii sa pripojíš OS W10 na wifi.

Pritom nedokážeš pochopiť v svojej malosti, k čomu slúži telemetria, appraiser, ceip zo strany geniálneho produktu, akým je OS Windows.