Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemAnketa Nový mobil - iOS x Android?

Dobrý den,
chci si koupit nový telefon. Doposud jsem měl pouze telefony s Androidem, ale po nějaké době užívání se začíná telefon sekat - přestane mít takovou kondici jako dřív.
Ptám se tedy Vás, jakožto skupiny lidí mající zkušenosti s Androidem i iOS (iPhone Apple) o Vaše relevantní názory na oba systémy.
Nějaké klady, zápory, co by jste spíše doporučili a proč.

Moc děkuji za Vaše upřímné názory.
Děkuji, davoule

Jste tedy spíše pro Android nebo iOS?

64%
36%

loading...

- At ma Apple komercni pristup (a astrální ceny) jaky chce, produkty spatné nemá, jak je na tom posledni IOS nevim, ale co jsem od Apple vlastlil (book, ipad, apple TV /2016), jsem byl vzdy spokojen.

- Ale za tu cenu muzes mit uz opravdu vybaveny android klidne na 6 palcové eyefiny obrazovce, k cemu telefon primarne chces a v jake cenove kategorii telefon hledaš?

- Budes k telefonu pouzivat periferie jako fit hodinky a podobne?

- Už jsi držel v ruce Huawei P20? (s vykrojem jako iphone)
- Jak jsi na tom se znackou Samsung? Vadi nevadi ?
* Z těch levnějších pod 10 000 bych uvažoval o P20 lite nebo Samsung A8 2018, teď šli ceny některých telefonů hodně dolů , nemam popravdě moc přehled jak jsou na tom dnešním dnem.

- Pak záleží co od neho chceš, trebe aby měl možnosti připojení [SD] karty, fotak nebo velky diplej, rozliseni, reproduktory, odolnost? (USB-C jiz beru jako samozřejmost)
* I kdyz u mého telefonu mám slušné úložiště , SD karta se hodi, uz i proto že je rychle sdilitelná, naposled jsem používal telefon + SD k vytvoření i Boot OS pro Raspberry, formátoval sem kartu do fotáku, kde [SD] nemusi byt jek k uložení fotek :-) (hodí se) .

každá nová verze iOS je průser, kterou následně patchují, aby to aspoň nějak fungovalo.

https://mobilizujeme.cz/clanky/ios-11-ma-i-po-4-mesicich-chyby-vyresi-je-jubilejni-10-verze

Dávám raději rovnou odkaz a potvrzuju všechny tam uvedené chyby, aby mě zase nějaké vemeno neosočilo, že "nemám rád apple." Podotýkám, že jakákoli v10 je dnes už z bezpečnostního hlediska passé. Aktuální v 11.4 má problémy se zvukem/reproduktorem, kromě již tradičního problému s baterkou (a jako bonus nejde revertovat na verzi předešlou). Dost blbý je, že ten unisex ekosystém je dost náchylný na exploity, tudíž člověk musí chtě-nechtě držet aktuální verzi OS a smířit se s těmi bugy, co tam prasata z Cupertina naserou.

Google jsou hovada taky, ale oproti testování na userech v podání applu jsou svatí.

edit: nehlasoval jsem, protože otázka nedává žádný smysl, natož odpověď.

Zkus si to přečíst znova po sobě, prakticky ano. Nechápu, proč se tady neustále tazatelům jen nadává. A to často i hulvátsky. Hlavně, když má někdo jiný názor nebo chudák nedokáže pořádně formulovat dotaz z neznalosti. A od tebe bych to vůbec nečekal. Jestli jste z toho udělali poradnu jen pro vysoce studované odborníky, pak se omlouvám. Už sem proto chodím jen velmi málo.

iOS je hračka čo polovicu vecí neumí.... ale zas má výhodu a to že je blbuvzdornejší, takže pre BFU asi vhodnejšia voľba... problém je že iOS máš len v iPhonoch ktoré stoja jaksi totálne predražene... ale ak si plánuješ koupit starší kousek jablkofónu tak OK.... inak asi Android.

Ja hlasovat nebudu, protoze tam neni moznost "vyber si, co se ti libi vic" :-)

Telefony s Androidem jsem pouzivala 6 let, telefon s iOS mam teprve 4 mesice, takze u iOS nedokazu uplne posoudit, jak se to chova po delsi dobe. Leda ze bych to zhodnotila na zaklade zkusenosti s iPod Touch, ktery je v podstate iPhone, co neumi telefonovat. Ten je stary pres 6 let a funguje doted, jen baterka uz nestoji za nic (ale kdyby se vymenila, tak to asi bude porad v pohode) a nejsou na to uz par let zadne aktualizace systemu. Je i trochu pomalejsi, ale funguje porad, na prehravani hudby by byl porad uplne v pohode, aplikace uz nevim, jak by zvladal. Jen uz ho nepouzivam.

System jako takovy mi prijde celkem nastejno - jasne, v ovladani se trosku lisi, po prechodu jsem obcas tapala (hlavne teda asi kvuli tomu, ze z Androidu jsem byla zvykla na ta tri tlacitka dole - menu/home/zpet a ted mam X, ktere ma tlacitka jen na vypnuti a hlasitost), ale na to si clovek za par dni zvykne a pak je mu to celkem jedno. Proste pouzivam aplikace, co tam mam, nic vic, nic min. V tomhle jsou oba systemy stejne. Lisi se dostupnost aplikaci - nektere oblibene aplikace ci hry z Androidu tak na iPhonu nemam, protoze proste nejsou. Ale ty, ktere pouzivam nejvic, jsou dostupne pro oboje, takze v tomhle taky problem nebyl.

Shrnu to asi takhle: nebyt toho, ze iOS zatim jako jediny ma jednu hodne specifickou funkci, kterou fakt chci a vyuzivam, tak klidne zustanu u Androidu a budu si jednou za dva roky kupovat novej v cenove relaci cca 5-7 tisic. Proste spotrebni zbozi. iOS a iPhone jsou fajn, ale nevidim na tom nic az tak bombastickeho, co by me presvedcilo za to ty penize dat, nebyt te funkce, kterou v tuhle chvili Android jeste nema a je otazkou, kdy ji bude mit. Kazdopadne kdyz uz jsem do toho ty penize dala, tak doufam, ze to narozdil od mych predchozich Androidu vydrzi v pouzitelnem stavu aspon tech 5 let :-)

Hlasovat nebudu. To, co využívám, umí oba. Historicky zůstávám na Androidu, mám koupené už různé aplikace, za které by mi bylo líto platit znovu na iOS. Pokud bych začínal nanovo, asi bych volil iOS - spíš proto, abych si to prakticky osahal v dlouhodobém používání.

Synovec si koupil iPhone 7, strašně moc ho chtěl.
Po půl roce používání přiznal, že to za ty prachy až tak nestálo. Za ty prachy mohl mít dva velmi slušný Androidy.

Sekání Androidu bývá většinou problém na modelech s malou RAM. Když máš 3GB a více, tak v pohodě.

Ono modely od serioznych vyrobcov, ktore maju 3GB a viac obycajne stoja priblizne tolko co ten iPhone. Lacne su len tie cinske noname znacky a tam by som sa na HW parametre rozhodne nespoliehal.
Navyse to sekanie nemusi byt sposobene ani tak nedostatocnym HW, ako neoptimalizovanou eyecandy nadstavbou nad androidom.
Mal som Samsung s 2GB RAM a pokial tam bol ten touchwiz, tak to sekalo. Ano mohol by som tam dat nejaku custom ROM, ale ja chcem telefon pouzivat a nie okolo neho skakat a nieco v nom kutit.

Ono uprimne je tam i spousta appek, ktery nechci, jenze tam jsou primo od xiaomi a ja netusim, jak se jich zbavit. Jinak od doby, co mam iPhone, jsem spoustu tech appek uz vyhazela, nechala jsem si tam jen par her, ktery na iOS nemam a jednou za cas si nejakou z nich zahraju. A stejne to je takovy lemravy. Jsem i premejslela, jestli to nemuze zpusobovat i launcher. Ale jak rikam, az se budu nudit, zkusim hard reset a uvidim, jestli se to zlepsi.

To se mas, ze o sobe nedavaji vedet. Mne to furt vnucovalo jejich aktualizace. Jinak ten launcher .. uz nevim, co a proc, ale MIUI mi fakt tezce nesedlo, na predchozich telefonech (HTC, Lenovo) jsem s originalem nemela problemy, ani na iOS mi original nevadi (az na jeden detail), ale na Xiaomi proste brrrr. No vsak ja si to pripomenu, az to zresetuju :-D

Jinak teda aby to neznelo uplne negativne - dokud jsem ten telefon pouzivala, tak jsem s nim byla relativne spokojena, za 5 litru mi to stacilo a vyhovovalo, az na ten launcher, kterej jsem si upravila k obrazu svemu. Az pozdeji se pridaly ty neustaly aktualizace xiaomi appek a poslednich par mesicu pozoruju i tu lemravost. Jak pisu vejs, nebyt tech extraburtu, se kteryma mi dokaze vyhovet jen iOS, tak bych i nadale jela dal v cyklu "jednou za dva roky Android za 5-7 tisic".
Z hlediska pouzivani a ceny taky celkem souhlasim s tim, co ten tvuj synovec zjistil - systemy jsou to vicemene na jedno brdo a za cenu nejnovejsiho iPhone se daji poridit 2 velmi dobre androidy.

Blby akorat je, ze az mi tenhle doslouzi, tak si budu muset vybrat, jestli zase vrazim prachy do dalsiho iPhone, nebo se vratim na Android, protoze predpokladam, ze v ty dobe uz i ten bude umet to, co ted neumi. A uprimne, preskakovat mezi systemy sem a tam je taky naprd, nejlepsi je si vybrat jeden a u nej proste zustat.

Manželce a sestře jsem pořídil Xiaomi Mi A1 (s AndroidOne, tj. naprosto čistý Android). V kombinaci s 3GB RAM je to skvělý svižník. Teď jdu objednat ještě jeden pro dceru. :-D

Jinak co se iOS týká, verze 11 je hrozná zdechlina, a co je horší, některé aplikace se umí zaseknout, a to tak, že sice "fungují" (lze je spustit, i klikat v nich), ale neukazují aktuální data. Jedná se typicky o poštu a kalendář, pomůže jen restart celého telefonu.

Cisty Android muze byt lepsi nez vselijake ty nadstavby jednotlivych vyrobcu, no. Overeny to ale nemam, cisty Android jsem v zivote nevidela, skoro na vsech mobilech je nejaky ten balast od vyrobcu :-) Jinak dik za tip, premejslim nad necim, co bychom mohli vyhledove poridit mame jako nahradu za jeji stavajici Lumii s mobilnimi Windows, a tohle zni docela zajimave.

Jinak postu ani kalendar zrovna moc nepouzivam - na maily mam aplikaci gmail a v kalendari mam v prumeru tak dve udalosti mesicne :-) Takze tohle mi nastesti az takovy problem nezpusobuje.

Ahoj, nečetl jsem moc diskuzi, chci spíš vyjádřit svůj postoj k tomuhle.

Každá nová verze iOS je prasárna, ten systém nic praktického neumí. Osobně to hodnotím spíš jako mobily a systém pro náctky, co vyloženě chtějí jen foťák v mobilu, Instagram, Facebook a logo na zadní části telefonu, aby mohly být "in". S iPhonem jsem zažil řadu nepříjemných situací, kdy se ten telefon odmítal bezdrátově připojit k tiskárně, o kompatibilitě s Linuxem či Windowsy nemůže být ani řeč na počítači. iOS má ke všemu zabudovaný software na stabilní kapacitu baterie. Tzn. že když se ti po letech zmenší velikost baterie, sníží se ti brutálně i výkon telefonu, byla kolem toho celkem aféra.

Na druhou stranu k Androidu. Abych tu vyvrátil jeden mýtus... Androidy se opravdu nesekají ani po letech. Je to mýtus vytvořený ze strany jablíčkářů aby si mohli na co stěžovat. Dá rozum, že pokud si koupíš telefon za dvojku, vážně nepojede svižně ani rok. Pokud chceš něco co bude svižné po celou dobu životnosti, musíš vytáhnout z kapsy minimálně 5 tisíc (pořád to je méně než by člověk musel vytáhnout na jablíčko) (s výjimkou Xiaomi, které má dobré nesekavé telefony už i za 4 tisíce). Pohybujeme-li se nad 5 tisíc, mýtus o sekání se můžeme vyškrtnout. A v této cenové relaci objektivně na Android nemám moc na co nadávat. Záleží pak na nadstavbě Androidu, kterou si volí výrobce a musíš si vybrat nějakou, která ti padne. Jinak to považuji za mnohem všestranější a užitečnější systém do praktického života. Mohl bych tu klady jmenovat opravdu dlouho ale zkráceně řečeno, pokud nejsi 14 letá puberťačka, co si chce dělat jen selfie na "Instáč", pak je Android lepší volba a poznáš to během používání. iOS je prakticky diktatura, tam nemůžeš skoro nic, Android ti naopak ponechává volnost.

Snad jsem trochu pomohl při výběru :) Osobně bych za Android ale vynechal levnější Samsungy, LG a tyhle věci... Do 10 tisíc se spíš mrkni na Honor, Huawei, Xiaomi, nad 10 tisíc pak Honor, Samsung, tam prostě nezakopneš a kvalitu si vybereš na 100%.