Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem menší FPS než kdysi

Zdravím,

měl bych takový, poměrně neurčitý, dotaz. Počítač používám převážně na hraní her a zaznamenal jsem, že mívám mnohem méně FPS, než tomu bývalo například před rokem v těch samých titulech, které se nikterak nezměnily a já ani nedělal žádné změny v PC.

Například:
(1) Přesně před rokem jsem hrál hru Rust, ve které jsem měl stabilních 70+ fps, ať se dělo cokoliv. Dával jsem to vždy za příklad, že můj počítač není zase takový šunt, když zrovna takovou náročnější hru zvládá hezky... Včera, téměř po roce, jsem hru opět zapnul a jsem rád, když se tu a tam při pohledu do nebe nebo do země, dostanu přes 60fps. Hra se nijak graficky, enginem apod. nezměnila a já ani nijak nezasahoval do HW a SW mého počítače.
(2) Jako další příklad bych uvedl hru Just Survive (dříve H1Z1), ve které jsem kdysi míval také stabilních 80+ fps a nedávno, když jsem hru opět zapl, mám vždy okolo 40 fps. Znovu bych rád podotkl, že hra se v ničem nezměnila.

Rád bych tedy znal Vaše názory co a jak by mohlo být špatně, popřípadě co zlepšit. Vím, že počítač je už poměrně starý, ale z videí na YT, kdy lidé hrají na téměř stejných sestavách, mají povětšinou o takových 20-30fps více než já, s tou samou sestavou.

Všechny ovladače jsou nejaktuálnější dostupné.

Když během hraní zapnu správce úloh, cpu a gpu jsou zatíženy cca ze 70% a RAM povětšinou kolem 7 ze 7,7 GB.

Komponenty:
cpu: AMD FX 8350
gpu: AMD Radeon RX470
ram: 8 GB
všechny hry hraji z externího disku
Win 10

Díky moc za Vaše rady a prosím o nějaké lidské odpovědi (nejsem zrovna IT specialista).

Změna kategorie, původně: PC sestavy (host)

říkal jsem si, že právě ten externí disk může být problémem, ale co jsem tak vypozoroval, vždy to mělo dopad jenom na dobu načítání, ne na fps. Viz třeba ten Rust (kdysi). Jasně, to beru, jenže obě zmiňované hry neprošly kdo ví jakým updatem, do obou bylo přidáno pouze pár věcí, jinak graficky a enginem beze změny.

- Primo problém to byt nemusi, také bezne spustim hry z externiho disku (na USB 3.0 rozhrani) a to i treba na XBOXu.
- Spis pujde o nejaké necistoty které se casem usadi (zapraskané registry, ovladace ..), Microsoft UPdaty, mozna nejaka skodna (Virus, Malware) nebo naopak samotny Anvtivirus, hodne spustenych procesu v pozadi etc ...

PC jsem tak 3 měsíce zpátky přeinstalovával a snažím se v tom držet pořádek a pokud možno, žádný bordel... kdysi (ten rok zpátky) byl "zevnitř" teda mnohem více zasviněný, teď mám jen pár základních programů a hry. Tak 1-2 týdně nechávám projet PC ccleanerem (registry apod.) a většinou se najde jen pár chybiček... ale kdo ví, jestli to není jenom takové placebo. S těmi win updaty, prodělal jsem jich až nepřirozeně moc, když jsem přeinstalovával PC (třeba takových 7 v jednom dni, trvalo to snad celý den)

Tak 1-2 týdně nechávám projet PC ccleanerem (registry apod.)

- Divej, urcite mi reknes opak, ale CCleaner kdyz se budu drzet jen zde na poradna.net v prvni trojce SW ktery delaji v PC vic skody jak uzitku je prave "CCleaner". Nezna Windows lip jak vydavatel, hlavne to cisteni registracnich klicu " à la CCleaner" se obevuji presne problémy jako ty tvoje, pad vykonu, anomalie, rozhazené cesty k souborum (nemoznost spusteni), pad rychlosti USB portu etc ..
[Co ted ?] ~ Jestli jsi pred cistenym CC udelal zalohu (kterou ti CC pred spustenim doporuci) tak ji obnov a CC odinstaluj.
* CCleaner nemusi byt spatny na vycisteni kose nebo WEB prohlizece a podobne, ale urcite né systému.

- Jo, muze v tom hrat zasadni roli.
* Chapu ze to zaskocii a clovek si rekne " proc ten SW teda delaji ?", ale vec je proste takova. Registry se manipuluji pod lupou s maximalni opatrnosti + pred manipulaci s reg klici (keys) provedeni jejich zalohy, né zazracnym tlacitkem ;-)

+ 1 za cistou instalaci (bylo by to nejrychlejsi reseni, navíc PC ma zrejme na HRY uloznené na externim HDD, zadné ulozena prace, ), ale u OS bych spise nechal Windows 10 k ohledu OctoCore CPU které "muze" u her [DX12] podat lepsi vykon.

Jak presne si tie win preinstaloval? Dal si uplne nanovo instalaciu bez zachovavania cohokolvek? Ak nie tak to skus uplne nacisto.

Po instalacii win nainstaluj ovladace (web vyrobcu zakl.dosky a grafiky atd) a restart a nechaj windows update prejst kompletne a restart atd, az kym sa to cele neukludni (on moze win na pozadi robit este plno veci nejaky cas po instalacii, sleduj si to v ctrl-alt-del spravca procesov apod)

Skus v ovladacoch grafiky sa pohrat s vsync, vypnut, ci to nie je kvoli tomu. Odpojil by som nepouzivany HW, pripadne zakazal v spravci zariadeni ovladace HW ktory si predtym nemal, kazdy ovladac nejakeho HW moze pripadne spomalovat nieco ak nieco neustale kdesi blokuje a caka na nieco ine. Nastavenia hier by som tiez skontroloval. Je divne ked nie je vytazene ani CPU ani grafika na 100%, ci to blokuje niektora zbernica alebo co. Ten externy disk ak je USB skusil by som to dat na interny a exyterny odpojit uplne preistotu. Ovladace chipsetu nainstalit spravne. Do biosu defaults, skus ci neni novsi bios na webe vyrobcu dosky.
Musis experimentovat aby si prisiel co to brzdi, je to divne ak nie je nic na 100% a je to brzdene tak to na nieco caka, najprv asi vsync by som skusil vypnut ale moze to cakat na nejake ine veci (USB gamepady alebo na ovladac zvukovky alebo na cokolvek ine.
Over si aj ze ide vsetko na max frekvencii ak je to vytazene, napr. v CPU-Z a GPU-Z apod.
V energii skus aj vyvazeny profil a aj max vykon, ale nemal by byt tam rozdiel.

Dobre. Ale ked si predtym mal Win7 tak tam daj zas Win7 a potom spravne ovladace pre Win7 pre tvoj HW (zakl.dosku, grafiku, zvukovku, LAN atd).
Davat novy Win na starsi HW moze robit problemy ptz za prve vyrobca dosky netestoval firmware dosky s tymi novymi Win (hlavne ide o ACPI) a za druhe nikto netestoval ovladace s tym hardwarom, ptz ti to tam drbne len nejake genericke alebo nie presne pre ten HW ale pre podobny. Mozu nastavat potom rozne problemy napr. irq stormy alebo spomalenia pri komunikacii s nejakym HW niekde v ovladacoch a podobne.
Keby si chcel silou mocou ten W10 tak by som radil skusat rozne ine ovladace a najprv updatnut BIOS dosky a dat load defaults a save&exit, ale nevidim dovod cpat tam W10 ak tam W7 isli dobre. Nic tym neziskas. Ked tym nieco ziskas, tak to budu len problemy.
(... plati pre starsi HW. U najnovsieho HW by som naopak daval len nove Win a neskusal tam cpat starsie win. Zo stejneho dovodu.)