Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poradte nejaký editor na programovanie

hladám editor na programovanie predovšetkým v C/C++, neskôr mozno v Java a Python. Na internete som pozeral vela TOP 5 videí aj clankov. Väcsinou všade sa opakujú tie isté:

-notepad++
-Clion
-Eclipse
-VisualStudio 2017
-VisualStudio Code (tu nechápem aký je rozdiel oproti normálnej celej verzií VisualStudio Community 2017)
-SublimeText
-ViM
-Atom

Chcem si zvolit iba jeden alebo dva, ktoré by som používal podstate už furt na programovanie v uvedených jazykoch. Ide mi predovšetkým o to aby zvolený editor mal kompilátor na uvedené jazyky a aby mal niečo ako "konzolu", kde sa dá ľahko program spustiť (aj preložiť - skompilovať). Proste klasický príkazový riadok. Dalej by mal mať jednoduchú obsluhu a pekné moderné rozhranie (prostredie). A nech je to freeware samozrejme. Ked používate iný editor, ktorý som sem nenapísal tak kludne poradte aj ten.

Viem, že možno je to zbytocná otázka ked sa dajú všetky stiahnuť a vyskúšal, ale ja by som chcel pocuť aké máte skúsenosti Vy s týmito programami. Lebo na nete sú na každý program aj kladné ale aj záporné ohlasy. A nechcel by som si zase zbytočne do počítača narvať "špínu"..

a) Pleteš si editor s IDE.
b) Do seznamu si přidej i PSPAD (stejně jako Notepad++ je to editor).
c) IDE je kombinace editoru a kompilátoru + pár dalších věcí (Eclipse, VS2017 apod.).
d) Každý používá to, co mu vyhovuje (záleží i na jazyku).

Každý používá to, co mu vyhovuje

Vám vyhovuje čo?

(záleží i na jazyku)

Co sa týka programovacieho jazyka tak kazdý dobrý IDE by mal obsahovat stiahnutelné knižnice pre daný jazyk, či? V nastaveniach projektu iba prepnem syntax a nainstalujem nejakú Java knižnicu a ide to, alebo sa mýlim?

Já jsem už 10 let v důchodu …

Pro "vážné" programování klidně VS 2017. Jaké jazyky umíš? Pokud se teprve učíš programovat, klidně Python a pro začátek jeho IDLE nebo Spider. Až do toho pronikneš, nebudeš se muset ptát. Každé dobré IDE má všechno :-)

Jaké jazyky umíš?

Noo...takže: C, Java, Python a HTML/CSS + PHP.

Teraz ruku na srdce: žiadne

-C/Java viem iba absolútne základy. Niečo začínajúc klasickým kodom "hello world", cez tvorbu jednoduchej kalkulačky, načítanie reťazca, premenných (int, float, char, short, long), práca zo struktúrami a pod.
-Python tu viem asi najviac - stredne pokročilý (teda aspon si myslím)
-HTML/CSS: tu som odborník. Ale to asi každý lebo to není tažké. Horšie je tu už u PHP, kde ovládam tiež iba základy.

Ale zatiaľ si z toho veľkú hlavu nerobím..lebo do dôchodku mám ešte asi 50 rokov. :-D

-Python tu viem asi najviac - stredne pokročilý (teda aspon si myslím)

- A doted si ten Python delal teda v cem ?
* Pro me uz i "zacatecnik" zna minamalne zakladni environment (IDE) pro své pracovni okoli.

PS : Urcite zkus ten Pycharm (necelych 200Mb, jednoduchy, prehledny) + Intellij - IDEA pro Java : https://www.jetbrains.com/idea/ (muzes v jednom IDE programovat/kompilovat oba jazyky, podporuje i BASH)

A doted si ten Python delal teda v cem ?

V nano, ale ten nano editor mal otrasné rozhranie...v podstate iba príkazový riadok. A to celé bolo súčasťou nejakého klienta, tuším sa to volalo Putty.
To že som napísal že viem z Python-u najviac ber z rezervou. Naposledy som v nom kodil pred nieco vyše pol rokom a šlo mi to. Je to asi najjednoduchší prog. jazyk aký existuje.

Eclipse je na to dobry (staci) , sam ho používám, ale byt tebou tak si jich par stahnu a vyzkousim, tak si udelas vlastni predstavu.
* Ale muzes pouzit na kazdy jazyk zvlast treba Pycharm pro Python a jiny pro Java.

Ps : Jestli zacinas, tak nevim jestli ma cenu instalovat nekolika Gb programy jako visual studio.

nekolika Gb programy jako visual studio.

Nechcem ich niekoľko ale iba jeden. A ked sa rozhodnem pre VS tak určite len základnú edíciu, iba nech to má editor s kompilátorom (alebo jak chcete IDE). A ano, som začiatočník. A tým chcete povedať čo? Ze mám používat MS Word? A aký je vlastne rozdiel medzi klasickým VS a VS Code?

aký je vlastne rozdiel medzi klasickým VS a VS Code

Obrovský. Kromě podobného názvu nemají prakticky nic společného. VS je klasický příklad IDE, kdežto VS Code je spíše pokročilý editor, byť některé prvky IDE mu taky nechybí. Už na první pohled je rozdíl ve velikosti (několik GB vs cca 45 MB).

A tým chcete povedať čo? Ze mám používat MS Word?

- Nic takového nevrdim, ale nema cenus stahovat 1Gb program na zacatek kde nevyuzijes ani 5% nabizejicich sluzeb, navic ti bude trvat dil se naucit urcity IDE ovladat, coz je jedna ze zakladnich prvnich kroku "Naucit se IDE ovladat" + (samozrejme i klavesové zkratky které ti usetri né jen cas).
- PyCharm ti musi na Python stacit a zdaleka neni jen pro novacky.
PyCharm 2018 nastahnuti : https://www.jetbrains.com/pycharm/
* Na zacatek uceni Pythonu staci jeho integrovany IDE ktery se nainstaluje zaroven s Pythonem.

pokud máš od počátku potíže s VS Code možná jednodušší pro tebe bude VS 2017 Community, to je přece jen robustnější prostředí. VS Code je takový ehm odlehčený, pokud budeš hodně kompilovat a debugovat, myslím si že je už pro tyto účely trošinku slabší v prsou ... :) já používám obojí, ale VS Code mi víc vyhovuje hlavně jako editor a debugger pro PS scripty. Pro Csharp je lepší "normální" VS 2017.

jinak ohledně rozhodování mezi IDE je důležité taky pro jakou cílovou platformu budeš programovat, pokud pro Linux, či PHP, bude asi lepší používat Eclipse apod. I když znám kamaráda co píše PHP ve VS 2017 a je spokojený :)