Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aky novy HW na starsi OS

Pekny podvecer

Dosluzil mi stary PC, tak vyberam komponenty na novy.
Problem je ten, ze nechcem Windows 10 (prosim, nerieste preco).

Mam tri moznosti:
1. kupit stary i7-6700K 4/8 jadro za cenu i7-8700 6/12 jadro
(cakal som, ze CPU o dve generacie starsi bude mat inu cenu)
2. kupit https://www.cnews.cz/intel-podpora-windows7-procesory-coffee-lake-cipset-h310-r20
(chipset o nicom, vykradnute dosky) a hlavne bez podpory internej grafiky
3. kupit Intel i7-8700 (K) alebo AMD Ryzen R7 2700 a pokusit sa rozbehat Win7, pripadne Win8.1

Rozhodol som sa pre bod 3 a mam otazky:
Na akej platforme (Intel/AMD) skor rozbeham Win7/Win8.1?
A aky OS (Win7/Win8.1) by bol na to vhodnejsi?

Snad niekto poradi... vdaka.

Dakujem z odpoved, ale trocha sme sa neporozumeli. Ja nemam problem z instalaciou.

Ze instalacka Win7 podporuje len rezim USB-EHCI a novy chipset USB-XHCI, to neriesim.
(viem instalovat z PS/2 klavesnice a SATA DVD mechaniky, viem si aj pridat podporu USB-XHCI do instalacky)

Ja riesim, ako rozbehat OS (Win7/Win8.1) na novej doske, bez podpory vyrobcu (nie su ovladace).
Potrebujem aspon podporu chipsetu, teda radica SATA a USB) a integrovanej grafiky (u AMD nie).

Nasiel som (napr) "U Kaby Lake jsem rozjel grafiku ve Windows 7 s drivery od ASRocku" a to na doske Asusu.
To je to co hladam.

"je jednodušší stáhnout image w7 pro daný chipset"
Ked mi najdes odkaz na image pre Win7 s podporou chipsetu Intel Z370, alebo AMD X470, tak si prenajmem ladoborec Lenin a budem Ti zadara tahat ladovce z tulenami priamo pred nos.

Ako "Odemkněte si podporu pro Ryzen a Kaby Lake ve Windows 7"
https://diit.cz/clanek/windows-7-update-pro-ryzen-kaby-lake

To je dobra rada, ale riesi len zaplaty, nie zfunkcnenie OS.

P.S. neverim, ze nejaky uzivatel tento problem neriesil (a presne takeho hladam).

Medvitku aj tak Ti diky.

Mas opravdu realny duvod proc ne Windows 10?

Jestli je to s ohledem na nejaky software nebo pridavny hardware, tak bys mel take zjistit, jestli to tvuj predpokladany PC dokaze rozchodit, nejen OS muze byt problem.

Pokud je to jen nejaka imaginarni iracionalita, tak proste instalnes Windows 7 a bud je rozchodis nebo holt ne a budes to muset prekonat a das Windows 10.

Ohledne tech Windows 7 take nezapomen, ze tomu za 2 roky prestanou opravovat chyby, co budes delat potom, uvazoval jsi i o techto vecech?

Osobne se domnivam, ze Windows 7 rozbehas na vsem, spis muzes narazit na nejake problemy okolo, jako treba problem s aktualizaci a tak podobne. Jinak si myslim, ze moc lidi, kteri davaji na novy hardware Windows 7 moc neni, takze konkretnich rad k urcitemu hardwaru prilis nebude.

Dalsi moznost ke zvazeni, pokud mas z tech Windows 10 jen strach a neni tam nic konkretniho, je preci instalace linuxu, zaroven to bude mit opravy chyb, treba Ubuntu LTS apod.

Ohledne tech Windows 7 take nezapomen, ze tomu za 2 roky prestanou opravovat chyby, co budes delat potom

Tak neaktualizuju W7 ca rok a šlape to jak má takže ono to zas tak hrozný nebude než W10 co aktualizujou každou chvilku a rozeserou pak hafo kompů.:-)

Znám dost lidí co jedou pořád na XP a nikde taky žádnej problém akorát přestalo fungovat pár programů,Linux rovná se zapomeň na většinu her.Kupoval jsem i7-6700K za 6.6 s prknem KL a na ten HW ještě ovladače jsou ty přestali bejt až na CL i to se dá ovšem pořešit.W10 nemá nic lepšího než W7 akorát ten naschvál MS DX12 nic víc,tím agresivním vnucovánm docílili jenom toho že ho "nikdo" nechce ani zadarmo.:-)

Jestli je to na hry, tak jednou stejne narazi na to, ze bude nejaka hra jen pro DirectX12 a pak si ji na Win7 nezahraje. Jestli to na hry neni, tak pokud tam neni specializovany software jen pro Windows, tak je lepsi volbou linux, ktery podporovany je. Win7 bych daval jen, pokud to vyzaduje nejaky soft nebo pridavny hardware a potom by stejne mel zjistit, zda mu ten soft nebo ten hardware poslape s tim "nepodporovanym" hardwarem stroje.

S tim XP je to dobry priklad, nekteri na tom jedou, ale pak jim pulka veci nefunguje. U Win7 to zanedlouho bude stejne.

Ja nerikam, at Win7 neinstaluje, ale pokud nema nejake skutecne potreby proc mit Win7, tak proste koupi PC, zkusi Win7, bud to rozbehne nebo ne. Kdyz ne, tak Win10 pobezi urcite. Proste nedelat z toho vedu.

To že nějaká hra nepojede pod DX11 tomu nevěřím že by si vývojáři odstřihli tak velkej zdroj peněz protože by jim ty hry polovina lidí nekoupila (na W7 se pořád nehrabe W10 kterej v počtu uživatelů) a navíc může bejt v tom případě náhrada Vulkán někdy v budoucnu,Otázka na co ten Pc chce používat taky to je jasný ,ale XP jsou starý 17 let a W7 ca 8 let takže to "zanedlouho" stejně to má ještě hodně daleko to už může bejt pak taky Lnux plnohodnotná konkurence a poslat celej MS s W10 do věčnejch lovišť.:-)

Uz jsem to tu nekde psal. DirectX12 exkluzivni hry:

Gears of War: Ultimate Edition
Gears of War 4
Forza Motorsport 6: Apex
Forza Motorsport 7
Forza Horizon 3
Halo 5: Forge
Halo Wars 2

Proste ty od Microsoftu nebo co vychazi pod nima. Ale co vis, nekdo si to muze chtit zahrat a muze byt prekvapen, ze ma mimo Win10 smulu.

---

Otazka ale zni jinak, je nejakej duvod mit na pocitaci, ktery oficialne podporuje pouze Windows 10 nejakej jinej Windows? A odpoved je jasna.

Edit: nema cenu to dal resit, tohle si musi vyridit tazatel. Ja mu jen poradil, aby zvazil linux, pokud nehraje hry a bude to mit bez problemu. Nebo muze napsat duvody, proc ne Win10, pokud existuje nejaky skutecny a treba mu tu muzeme poradit, jak to obejit, aby Windows 10 mohl pouzivat.

Tak odpověď na otázku mám legál W7 tak proč vyhazovat 3000Kč za další OS (nevím jestli maj teď ten upgrade pořád grátis) když pro současnej ještě podpora je min 2 roky.:-)

Jasný je to na tazateli ,ale jenom k těm hrám ještě o tom vím jenže to je ta jejich vypatlaná MS politika vnucování W10 po dobrým nebo po zlým a to neberu to že tam rozdíl může bejt minimální nebo paradoxně některý hry jedou i líp pod DX11 než 12,zase byl nějakej průzkum a do W10 se po dobrým moc lidem zřejmě nechce takže to asi není taková sláva když se někdo vrací raději i na W8.

ad Edit: Hry neřeším, s Linuxem ale chybu neudělá - pryč jsou doby, kdy byli "linušáci" tak trochu jiní, než ostatní děti ze školky. Dneska nepotřebuješ obsáhlé znalosti konzole, prostě nainstaluješ a jedeš (filosofií mi to připomíná tak trošku jabko - blbovzdorné a pevné /nepadavé/). Problém je furt s kompatibilitou s MS Office - složité tabulky z Excelu to fakt neumí (OO, LO). Ale kdo to v domácím pecku potřebuje (třeba já, ale potřebuju editovat velké kontingenční tabule)? Důchodcům instaluju Ubuntu a ti si chrochtají blahem, jaké "pěkné windows zadarmo" na pecku mají ]:).

Ano, proto to jsem psal, pokud nehraje nebo nepouziva specialni software. Jeste treti moznost, ze ma nejaky pridavny hardware, ktery nejde rozjet jinak nez pod Windows 7. Vetsinou vsechno co ma bezny uzivatel, tak pod linuxem rozjede, ale treba vi tazatel, ze ma neco, co nerozbehne.

Jelikoz uz se nevyjadril, tak opravdu nevim, jestli se jedna jen o tu davovou paranoju, ze sledovaci Win10 ne, nebo zda ma jine duvody a treba ani linux nebude resenim, nevim.

Dakujem vsetkym, ktori prispeli.
Ja samozrejme patram po webe, nasiel som nieco v roznych jazykoch (prave to lustim).

Poznamka: hry nehram (DX12 nepotrebujem), preco nie Win10, prosim nerieste. Ale pripustam Win 8.1, ked to bude schodnejsie ako Win 7.
Napred (moja prva otazka) Na akej platforme (Intel/AMD) skor rozbeham Win7/Win8.1?

Na to som odpoved nenasiel (kto to skusal na Intely, ten neskusal AMD a opacne).
Podla jedneho clanku (v spanielcine) vraj Ryzen nema problemy, ale podla ineho vraj Ryzen pod Win7 sa hreje.

Prekvapeny som, ze sa da este kupit Skylake, ale cena skor zarmutila. Dnesne ceny CPU Intel na CZC:
Intel Core i7-6700 - 8 157 Kč
Intel Core i7-6700K - 9 137 Kč
Intel Core i7-7700 - 8 157 Kč
Intel Core i7-7700K - 9 137 Kč
Intel Core i7-8700 - 8 157 Kč

Takze kupovat i7-6700 (4/8) za cenu i7-8700 (6/12) sa mi nechce.

Idem patrat dalej a za kazdy dalsi prispevok vopred dakujem.

Ono ale i7 7700k + deska Kaby Lake tam W7 pojede normálně,tu MB mám akorát s tím i7 6700k co jsem koupil levně a žádnej problém,ten 6700k se dá sehnat levně ale pokud bereš ofic obchody tak ho rovnou vypusť a ber buďto KL nebo CL když bys bral Intel teda u CL už by problém mohl bejt s W7 u AMD to u novejch MB snad taky už nejde s W7 jen tak.:-)

Ceny za Skylake jsou normalni cenikove ceny tak jak byly od zacatku. Je to proste pro lidi, ktery treba maji desku a nechteji menit a vymeni jen treba jejich i3 za i7 a polepsi si. Je to tak draho nevyjde, kdyz diky tomu nemusi menit desku. Do noveho pocitace je Skylake nesmysl.

Oba procesory jak Coffee Lake, tak RyZen 2000 jsou x86-64 procesory, tudiz je zrejme, ze musi jit rozbehnout pod Windows 7 x64, protoze to je take standardni x86-64 platforma. Co nepujde? Nepujde vsechno co je novejsi jak Windows 7 a neni standardizovano, teda nepujdou ruzne usporne stavy procesoru, nemusi jit ruzne pridavne veci jako je audio, sitova karta, nepujde integrovana grafika. Budes teda hledat desku, ktera nema nejake exoticke veci, ale treba si najdes audio cip na desce treba nejaky konkretni Realtek a podivas se, jestli ten cip beha pod Windows 7 atd. To muzes udelat sam, to se ti na to nemusime koukat. Ono ve vysledku zjistis, ze skoro vsechno pujde. U Intelu co vim, tak nejdou nektere setrici funkce procesoru, takze to bude holt mit vyssi spotrebu a nejde integrovana grafika, ale treba jeste na nejake reseni grafiky narazis. Kdyz ne, tak poridis nejakou levnou NVidii, ta bude slapat urcite. Jak je to u RyZenu take presne nevim, ale cetl jsem to same, ze je tam tech problematickych veci vic.
A trochu problem bude asi s instalaci (bootem), ale to by snad mel resit nejaky legacy mod v UEFI BIOSu a to u obou platforem.

---
Pod carou: Jaky je rozdil mezi Win 8.1 a Win10? Myslel jsem, ze Win10 jsou v podstate Win 8.2. (Kdyby MS nezvolil nove marketingove jmeno, tak by tomu tak bylo.) Neni snad vec, ktera beha na Win 8.1 a nebeha na Win 10.