Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aky novy HW na starsi OS

Pekny podvecer

Dosluzil mi stary PC, tak vyberam komponenty na novy.
Problem je ten, ze nechcem Windows 10 (prosim, nerieste preco).

Mam tri moznosti:
1. kupit stary i7-6700K 4/8 jadro za cenu i7-8700 6/12 jadro
(cakal som, ze CPU o dve generacie starsi bude mat inu cenu)
2. kupit https://www.cnews.cz/intel-podpora-windows7-procesory-coffee-lake-cipset-h310-r20
(chipset o nicom, vykradnute dosky) a hlavne bez podpory internej grafiky
3. kupit Intel i7-8700 (K) alebo AMD Ryzen R7 2700 a pokusit sa rozbehat Win7, pripadne Win8.1

Rozhodol som sa pre bod 3 a mam otazky:
Na akej platforme (Intel/AMD) skor rozbeham Win7/Win8.1?
A aky OS (Win7/Win8.1) by bol na to vhodnejsi?

Snad niekto poradi... vdaka.

Dakujem vsetkym, ktori prispeli.
Ja samozrejme patram po webe, nasiel som nieco v roznych jazykoch (prave to lustim).

Poznamka: hry nehram (DX12 nepotrebujem), preco nie Win10, prosim nerieste. Ale pripustam Win 8.1, ked to bude schodnejsie ako Win 7.
Napred (moja prva otazka) Na akej platforme (Intel/AMD) skor rozbeham Win7/Win8.1?

Na to som odpoved nenasiel (kto to skusal na Intely, ten neskusal AMD a opacne).
Podla jedneho clanku (v spanielcine) vraj Ryzen nema problemy, ale podla ineho vraj Ryzen pod Win7 sa hreje.

Prekvapeny som, ze sa da este kupit Skylake, ale cena skor zarmutila. Dnesne ceny CPU Intel na CZC:
Intel Core i7-6700 - 8 157 Kč
Intel Core i7-6700K - 9 137 Kč
Intel Core i7-7700 - 8 157 Kč
Intel Core i7-7700K - 9 137 Kč
Intel Core i7-8700 - 8 157 Kč

Takze kupovat i7-6700 (4/8) za cenu i7-8700 (6/12) sa mi nechce.

Idem patrat dalej a za kazdy dalsi prispevok vopred dakujem.

Ceny za Skylake jsou normalni cenikove ceny tak jak byly od zacatku. Je to proste pro lidi, ktery treba maji desku a nechteji menit a vymeni jen treba jejich i3 za i7 a polepsi si. Je to tak draho nevyjde, kdyz diky tomu nemusi menit desku. Do noveho pocitace je Skylake nesmysl.

Oba procesory jak Coffee Lake, tak RyZen 2000 jsou x86-64 procesory, tudiz je zrejme, ze musi jit rozbehnout pod Windows 7 x64, protoze to je take standardni x86-64 platforma. Co nepujde? Nepujde vsechno co je novejsi jak Windows 7 a neni standardizovano, teda nepujdou ruzne usporne stavy procesoru, nemusi jit ruzne pridavne veci jako je audio, sitova karta, nepujde integrovana grafika. Budes teda hledat desku, ktera nema nejake exoticke veci, ale treba si najdes audio cip na desce treba nejaky konkretni Realtek a podivas se, jestli ten cip beha pod Windows 7 atd. To muzes udelat sam, to se ti na to nemusime koukat. Ono ve vysledku zjistis, ze skoro vsechno pujde. U Intelu co vim, tak nejdou nektere setrici funkce procesoru, takze to bude holt mit vyssi spotrebu a nejde integrovana grafika, ale treba jeste na nejake reseni grafiky narazis. Kdyz ne, tak poridis nejakou levnou NVidii, ta bude slapat urcite. Jak je to u RyZenu take presne nevim, ale cetl jsem to same, ze je tam tech problematickych veci vic.
A trochu problem bude asi s instalaci (bootem), ale to by snad mel resit nejaky legacy mod v UEFI BIOSu a to u obou platforem.

---
Pod carou: Jaky je rozdil mezi Win 8.1 a Win10? Myslel jsem, ze Win10 jsou v podstate Win 8.2. (Kdyby MS nezvolil nove marketingove jmeno, tak by tomu tak bylo.) Neni snad vec, ktera beha na Win 8.1 a nebeha na Win 10.