Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpadek elektřiny na sekundu?

Dobrý den, včera při hraní WoWka jsem koukal na videa na YT, protože mám dva monitory, no z ničehonic vypadla u nás doma jedna fáze - zrovna na té fázi byl můj PC a příslušenství... No dobře, dejme tomu...
Jenže dneska mi vypadl počítač na vteřinu a pak zase běžel :-/ Není tu možnost že je ještě "zblblej" z toho výpadku? Nebo je zdroj moc zatížen? Mám 550W zdroj, grafiku GeForce MSI 1060 6GB, procák i7-7700K, 16 GB RAM a dva monitory - jeden v grafice a druhý v MB...
Nestalo se to také někomu? Může se něco v PC pokazit? A jak jste to vyřešili?

Děkuji

Vážně... ahá, tak proto jsem jednou už musel reinstalovat PC... když jsem tam měl vizuály a podobně... jinak když přijdu o OS, jde nějak zařídit abych nepřišel o zbytek souborů? Jinak reinstalace OS by mi moc nevadila... Na flashce instalačku mám a trvá to jen pár minut... Já si myslel že to může třeba rozbít nějaký HW, třeba HDD, nebo tak

Investuj do krabice so záložným zdrojom, nejaké lacné, slabé UPS, aby si stihol uloži/dokončiť prácu a vypnúť mašinu. Záložný zdroj má tiež v sebe stabilizátor napájania v prípadne krátkych sekov v sieti, tie sú pre grafiky, monitory najnebezpečnejšie.

Ako si zistil, že akurát sám od seba vypadol napájací zdroj PC a nie zase jedna napájacia fáza 230V/50Hz po dobu jedne sekundy?

Tragédie je, pokud po výpadku nenabootuješ.

Úpéesky doma používáme minimálně dvacet let. Po zkušenosti, kdy jsem ztratil při výpadku několik hodin práce, už tohle nemíním opakovat. OS (W95 OSR 2) to tehdy přežil.

Do UPS a jejich provozu jsem vrazil desetitisíce, nikdy jsem toho nelitoval.

Jak cena pouzivani UPS? Dyt to skoro nic nezere, kdyz to nejede na baterii respektive jen vyjimecne na par minut.

A u te sve Eaton Protection Station 800 FR, kterou mam snad 6 let, jsem jeste baterii nemenil. Ale uz jde kapacitne dolu, vydrzi to na tom tak 3-4 minuty maximalne.

Jak to je nevite nekdo? Nemela by se ta baterie po nejakem case vymenit bez ohledu na to, jestli je jeste funkcni? Nehrozi tam nejake poskozeni nebo ja nevim neco jako "vyteceni" (snad chapete, nemyslim klasicky vyteceni ale neco jako to)?

Dekuju.

To ze problem je zahrivani vim, parkrat jsem si sahl na UPS a nezahrivala se. V praci jsem jednou prisel k UPS APC a byla uplne zhava, tak jsem okamzite odpojil PC a pak samotnou UPS a zavolal technika, dekoval mi, ze jsem si toho vsiml a nasledne kontrolovali vsechny UPS v baraku.
Dovnitr jsem nekoukal, mrknu nekdy a na podzim asi kazdopadne provedu vymenu baterie, pro jistotu.

... prostě se vypl komp a zase nahodil... za tenhle půlrok takovýhle výpadku už bylo 8

A jak se chovají ostatní spotřebiče v domácnosti v té chvíli? Co sousedé? Také mají takové výpadky?
Třeba nevypadává elektřina v domě, ale jen blbne zdroj v PC, jak už psal ahasver.chamachir - ten zdroj je jaké značky? A jak starý?
Taky může zlobit napájecí kaskáda na desce - zkontroluj kondíky, zda nejsou nafouklé.

Ostatní spotřebiče na stejné fázi taky takhle vypadnou, třeba i moje nabíječka na telefon v zásuvce vedle... nebo mikrovlnka... Sousedé mají to samé, prostě 1/3 baráku nefunguje buď hodinu, nebo taky jen pár vteřin - hold život na vesnici... ale za poslední rok (od listopadu 2017, kdy byl výpadek na 3 dny kvůli vichřicím), prostě takhle blbne... nevím co s tím ČEZ dělá... ale už takhle jsem jednou přišel o disk, o všechny vizuály, které dělám, nebo schémata na plošné spoje... Určitě si ten záložní zdroj pořídím, než abych tu potom 96h+ strávil při instalaci a stahovaní všech programů a her znova a znova...

Jinak PSU je rok starý je to Seasonic SSR-550RM 550W...
Všechny kondenzátory na MB jsou v pořádku...

Já ti teda nevím - taky žiju na vesnici, ale výpadky máme zcela ojediněle a vždy něčím opodstatněné - třeba velkou námrazou nebo bouřkou. Ale tenhle stav, co popisuješ, není normální! Doporučuju po každém takovém výpadku okamžitě volat na poruchy a totéž by měly udělat i další domácnosti, kterých se to týká.

Je to mistni, ja verim tomu, ze to tam muze bejt "normalka", ale jinak teda u nas taky OK.
Nicmene kdyz obcas vidim na vesnici ty rozvody elektriny, hlavne ta posledni cast od stozaru k elektromeru, tak me jima hruza. Este ze si za timhle tata sel, vykopal si od stozaru k chalupe (elektromeru) diru a nechal si tam od elektrickych zavodu polozit novou kabelaz. Mam snad navzdy klid.

Tady u nás stačí malý deštík a průser je na světě... jak říkám od té vichřice z listopadu to tu bylo nejmíň 8x a vždy v rozpětí 1 sekunda -3 hodiny...
Poslední dobou pořád někam volám...kvůli routeru, kvůli datům v telefonu, elektřině... to není možný... vesnice je super že tu je klid, ale zase ve městě máš větší jistotu, že nevypadne jen tak proud...

http://ix.sk/TjczM

Objednaj a neváhaj, lebo prídeš o HW. Ideálny by bol záložák so stabilizátorom a čo najkratším prepnutím v milisec. v prípade vypnutia/seknutia siete 230V/50Hz.

Tiež by mal mať výstup mäkkú, modifikovanú, ideálne vyhladenú Sínusovú krivku (To už chceš moc, ceny nad 100€ https://online.asbis.sk/east-ups-1000va-ist-sinusov-v-stup-rj45-usb-data_d336634.html).

Záleží podľa kešeni, koľko máš v buxe šušňov na pustenie peria na lacné UPS-ko prípadne aj na NAS úložisko.

Kukni tento xindel, na doma ti hračka stačí, má modifikovaný výstup 230V z napájacej baterky: ORVALDI sinus 600 LCD