Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno servery

ahoj,

rad bych se poradil. v mensi firme uvazujeme o zmene hardware. soucasny stav je nasledujici:

ja pocitac, ktery zaroven slouzi jako server pro ucetni program, tiskarnu a pro dalsich 5 klientskych stanic. na tomto hlavnim pocitaci se zaroven pracuje jako na klientske stanici (coz by me zajimalo, zda je to normalni, nebo by server mel byt ciste nepracovni klient)

uvazujeme o zmene v tom duchu, udelat novy server, ktery by skutecne slouzil ciste jen jako server, na kterem by v podstate bezel jen ucetni program a nebo si server pronajmout nekde v datacentru. a otazky jsou:

da se rict, co je lepsi?
da se rict, co je levnejsi?
kdyz je server nekde daleko v datacentru, jak funguje sitova tiskarna?
jak se na takovem serveru pracuje? jak vidim plochu toho pocitace?
urcite me v diskusi napadnou dalsi otazky

pozadavek je, aby se do ucetniho programu dalo vstupovat po siti pomoci vpn odkudkoli a urceni uzivatele.

dekuji za vsechny nazory

Ma odpoved neni resni, od toho jsou tu jinaci kalibry. Jen jsem chtel podotknout, ze my na to zpravidla pouzivame tzv "Thinclient" (takova ta krabicka co se schova za monitor). Zminuju to jen v kontextu "co je levnejsi", TCO| LCC (Total cost of ownership)
* Ta krabicka je ustavicne pripojena na server (HSD/VDI), predstavte si neco jako CLOUD, hlavne IMHO v ucetni firme to nemusi byt spatna volba. Samotne pripojeni je ruzné, jako RDP (vzdalena plocha) , ICA , PCoIP.

Ty chceš vyhrazený server.
Na takovém serveru běží serverová část aplikace, která nemá uživatelské rozhraní (třeba jen aplikační nebo databázový server)
Ostatní počítače - jejich klientská část pak běží na jednotlivých počítačích - u vás teď i na tom serveru, na kterém se pracuje stejně jako na klientovi

Nový server ve firmě - jednorázová investice, rychlost je závislá na rychlosti lokální sítě

Nový server v datacentru - pronajímáš službu. Rychlost je závislá na rychlosti internetové přípojky vaší firmy.
Síťová tiskárna není připojena k serveru v datacentru, ale v lokální síti.
Plochu vidíš přes vzdálenou správu

Pro 5 stanic asi nemá smysl uvažovat o server v datacentru.

Viz JaFi, k VPN jen tolik, že toto by měl řešit router ve vaší firmě. Pokud to neumí, je vhodné jej nahradit takovým řešením, které to bude umět. Možností je mnoho, Od jednoduchého Mikrotiku, přes nějakou Zyxelí UAG, až k "profi" řešením typu Cisco apod.

dekuji, dokonce je uvaha, ze na server, kde je ucetnictvi firmy, by se pripojovali jen dva pocitace, ktere to potrebuji. ostatni by se nahradily notebooky, a pracovali by samostatne. nemusi se do ucetnictvi pripojovat. je pak tedy nesmysl pronajimat server v datacentru? slo mi o to, abych se pripojil do ucetnictvi treba i z domova. rozumim tomu, ze pak budu muset mit na svem serveru ve firme verejnou IP a bude muset neustale bezet. to me odrazovalo prave od toho abychom porizovali vlastni server a prislo mi lepsi zvolit datacentrum, kde budou mit vsechno radne zabezpecene

Do účetnictví z domova nebo odkudkoliv se může připojit stejně na server do firmy jako na server v datacentru.
Budeš muset řešit stejný problém - zabezpečený přístup na server nejlépe přes VPN.
Pokud si pronajmeš server v datacentru, tak datacentrum neřeší zabezpečení tvého serveru. Dodají ti virtuální počítač s nainstalovaným OS a IP adresou. A jak si jej zabezpečíš, tak to budeš mít.

Ono zalezi ako ten uctovny program pracuje. Vacsina programov, ktore poznam ponukaju "serverove" riesenia typu, ze zdielaju jednu zlozku, kde je databaza a pracuju s nou klienti cez smb.
Drahsie a ozajstene serverove rieseniapracuju na principe SQL servera a klientov.
To prve riesenie ma dost nevyhod, casto sa pri vacsej dba kazdy pohybv programe zdrzuje len preto, ze po sieti putuje cela db. 1Gb siet pri 2 klientoch a normalne velkej db by to vsak mala stihat v pohode.
Ak by nie mozes prejst na serverove nieSQL riesenie, cize Win server a klienti sa pripajaju cez RDP protokol. Toto riesenie je vsak financne narocnejsie, pretoze nakup licencii servera + terminalove licencie ta vyjde uz radovo v desattisicoch.

jeste jeden dotaz, abych v tom mel uplne jasno. resume tedy bude nepronajimat v datacentru, ale zakoupit vlastni. a ted otazka: budu tedy muset mit router, ktery to umoznuje a budu muset mit verejnou ip adresu? tu verejnou ip, to proste budu muste mit kazdopadne nebo jde nejak nastavit router, aniz bych musel mit verejnou ip?