Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDMI a 144Hz monitor

Zdravim,

chci si pořídit 144Hz monitor, ale náhodou jsem někde zahlídnul, že prý je k tomu potřeba DVI? Což mi přijde jako nesmysl, standartně všude funguje HDMI. Pokud kupuju monitor, tak předpokládám, že k němu bude přiložen adekvátní HDMI kabel, který mi umožní těch 144Hz dostat, ne?

Konkrétně se jedná o tento monitor: https://www.alza.cz/31-5-msi-optix-ag32cq-d5358394.htm?

Processor: Intel Core i7-7600K
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Mainboard: MSI Z270 Gaming M3
Graphic Card: MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6G

Než to půjdu koupit, potřebuju se ujistit, že se nemýlim :)

Co mas stale s tim HDMI ? Pouzivat HDMI na 1440p@144Hz je holy nesmysl. Zakup [DisplayPort] na obou stranach
* Jestli kupujes takovy monitor, pocitam s tim ze ma advekatni grafickou kartu (aha uz vidim GTX@1060), kde zpravidla DP ma kazda.

PS : Jinak tento monitor bych spis doporucil k AMD VEGA nebo jako minimum RX@580, kde by bylo hrani pohodlnejsi pri nisich frames (u GTX@1060 s vysledky pres 100Frames/s nepocitej + stahlé vyhlazovani) pouzit FreeSync ktery monitor podporuje .
* :!: FreeSync neni kompatibilni s Nvidia.

Uzivatele (kompatibilnich) grafickych karter AMD mohou pouzivat "FreeSync", uzivatelé NVIDA maji podobnou verzi "G-Sync".
* Jde o jejich vlastni zpusob synchronizace obrazu s grafickou kartou, ktera ma nahradit znamejsi softwerovy V-Sync ( vertikalni sycnhronizaci).

Jestli se bez toho obejdes a monitor bude fungovat i tak ? Ano. Ale jak skoda koupit neco co nemuzes vyuzit, kdyz muzes zakoupit monitor s G-Sync.
*IHMO prave (nechci rict nevykonych ale) u grafickych karet jako GTX@1060, nebo RX@480, 5x etc je tato HW synchronizace i v nekterych pripadech prinosna kde u kolisani frames zustava visualne obraz stale stabilni, kdyz treba hraju v 4K a hru mam zamklou na 30FPS obraz vypada trhany ale s 30FPS + FreeSync je obraz plynulejsi, u nekterych RPG her co hraju to de poznat docela hodne, nic z ceho bys spadl naprdel, ale zlepseni plynulosti konstatovat muzem..

Hledám 2K monitor (jsem zvyklej na 2K a na Full HD už bych asi zpátky nemohl), do teď jsem měl 60Hz, ale nechal jsem se přesvědčit, že se 144Hz budu mít větší požitek ze hry (možná i lepší výsledky :)). No nechce se mi za to dávat zas nějakou raketu, a MSI je dobrá značka, ta cena mi přišla ještě dobrá. Monitor mi pojede, to chápu, ale jestli kvůli FreeSyncu přijdu o nějakou plynulost a refresh rate, tak to se mi to zas kupovat nechce :D. Chtěl jsem prostě posunout hraní na novej level, do teď mívám všude přes 200 FPS a kdybych hrál na 144Hz, tak by to bylo ještě asi lepší.

Tak pouzijes normalni V-Sync. Je to to samy, jako by jsi koupil tu samou verzi monitoru ale bez funkce FreeSync. Nic co by ti branilo si kvalitne zahrat, nebo ze by jsi mel horsi barvy, nic takového.
*Ale v kazdém pripade pres DisplayPort, staci obycejny za 300Kc.

Oni DP kabel naštěstí přidávaj do balení.
Snažil jsem se to pochopit z tohodle watch, ale pořád mi nějak uniká ta hlavní pointa. Asi nikdy nepochopim vztah mezi FPS, Hz, input lagem atd. :D

Takže když bych hrál s tim MSI monitorem na GTX 1060, i kdyby to byl V-Sync a ne Free-sync, tak budu schopnej hrát ty samý hry jako do teď na cca 200FPS a na 144Hz? Pozná moje oko nějakej rozdíl nebo to budou jen vyhozený prachy? :D

Takže když bych hrál s tim MSI monitorem na GTX 1060, i kdyby to byl V-Sync a ne Free-sync, tak budu schopnej hrát ty samý hry jako do teď na cca 200FPS a na 144Hz?

Jo. I kdyz 200FPS pochybuju, jestli mas ted FHD@1080p tak nebudes mit ty samé FPS na 1440p.
*Cim je rozliseni vysi, tim graficka karta musi vic pocitat (ma vetsi zaber jestli preferujes).

Jo, doclela jo, teda jak se to veme.
60 a 144 FPS asi né, nic ohromujiciho, ale v plynulosti rozdil vidim, neni to takové jak 30 vs 60, ale kdyz hraju treba zavodni hry a prepnu ze 144Hz na 60 rozdil vidim a aby né, hlava si na tech 144Hz za nejakou dobu zvykne a prechod na 60Hz rozezna (muze byt invidualni).
Na plose asi jenom kvuli tomu, ze mys a okna v pohybu za sebou nenechavaji duchy, vim, je to absurdni.
* To samé kdyz pouzivam treba bryle pro virtualni realitu , kde i prestup z 45/60 na 90Hz jde v pohybu citit i kdyz ten rozdil neni tak podstatny jak 60 a 144 i z tech 90Hz nemam tak rychle unavené oci (opet : muze byt invidualni) a pohyb (ve VR) je prirozenejsi. Vsak v IT se pohybujes k materialu pristup mas, az budes mit pod rukou 144Hz monitor zkus na nem 30minut zahrat nakou hru (aspn jedno kolo autem) a pak to kolo jed znovu na 60Hz monitoru a uvidis sam..