Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OS na starý a pomalý notebook

Dobrý den,
jsem úplná amatérka-tak se předem omlouvám za neznalost. Prosím o radu-mám velmi starý a pomalý notebook, používám ho pouze na interně a momentálně v něm mám XP. Bohužel se mi to ale seká. Lze nainstalovat něco méně náročného na HDD? Třeba Xubuntu? Moc dekuji Jarka

Změna předmětu, původně: OS (host)
Změna kategorie, původně: Internet (host)

to je nesmysl. dnešní internetové stránky jsou mnohem náročnější než před 10 lety.

jde pouze o 1-jádrový extrémně slabý procesor, starý těch 10 let. jenže dnešní internetové stránky jsou mnohem náročnější na zabranou paměť, počet zpracovávaných úloh z jediného webu, nároky na zrůdně přebujelou grafiku z reklam - a to ten ubohý jednojádrový atom nedává.
ten acer aspire one byla troska a vyhozené peníze už před těmi 10 lety, dnes je to jen totální shit a ztráta času.

pokud na tom svinstvu trváš, aspoň z toho odinstaluj antivir, který ten krám prakticky zastavuje.

Odporucane Linux distro vyskusat mozes, kde je problem? (stiahnut na flashdisk live verziu a nabootovat)

// Aha problem je ten shitostroj, je to sice netbook, ale nazov klame, na internet je to dnes absolutne nevhodne ako uz naznacuje brtnik. V kosi na elektroodpad sa daju najst normalne 15" notebooky, ktore budu pouzitelnejsie. Fakt. Alebo klasicke PC, tie sa daju zohnat este lahsie.

Jen jsem jeste kouknul na svuj netbook, taky acer aspire one, asi jen o malo novejsi - uz ma 3. baterku a bude potrebovat 4. klavesnici, ale porad jsete docela dobre slouzi - mam na nem ale Linux Gentoo, takze system na miru a velmi light prostredi (fluxbox) - nejsem si jisty, zda bych doporucil zacatrecnikum, ale imho to znamena, ze nejaka lehci distribuce a dobre postelovany prohlizec by stacit mohly i na tom tvojem (aspon nejak)

hlavne pomuze osekani webu o kraviny - mam dva prohlizece, v jednom neni flash, skripty zakazany, obrazky zakazany, blokovany vsechny reklamni weby (a obrazky) co jsem potkal a jede pekne rychle i na tom nebooku. Ten druhy je pro tech par webu, ktere chci a bez takovychto veci nefunguji, tak ten jede vyrazne pomaleji. (I tak ma zakazane vsechny mozne reklamy a animace). Pokud bych tam mel defaultni instalaci prohlizece, tak pujde tak 10x pomalej, nebo jeste hur. Ale ten osekany bez obrazku atd jede krasne, i kdyz stranky vypadaji trochu jinak. Ale pokud jde o diskuze a informace, tak to vubec nevadi a ta rychlost za to stoji.