
OS na starý a pomalý notebook
Dobrý den,
jsem úplná amatérka-tak se předem omlouvám za neznalost. Prosím o radu-mám velmi starý a pomalý notebook, používám ho pouze na interně a momentálně v něm mám XP. Bohužel se mi to ale seká. Lze nainstalovat něco méně náročného na HDD? Třeba Xubuntu? Moc dekuji Jarka
Změna předmětu, původně: OS (host)
Změna kategorie, původně: Internet (host)
Jsem samoživitelka a bohužel koruny na nový momentálně nejsou. Počítač je opravdu moc starý Acer Aspire one, model ZG5. Potřebuji pouze na internet - dekuji
to je nesmysl. dnešní internetové stránky jsou mnohem náročnější než před 10 lety.
jde pouze o 1-jádrový extrémně slabý procesor, starý těch 10 let. jenže dnešní internetové stránky jsou mnohem náročnější na zabranou paměť, počet zpracovávaných úloh z jediného webu, nároky na zrůdně přebujelou grafiku z reklam - a to ten ubohý jednojádrový atom nedává.
ten acer aspire one byla troska a vyhozené peníze už před těmi 10 lety, dnes je to jen totální shit a ztráta času.
pokud na tom svinstvu trváš, aspoň z toho odinstaluj antivir, který ten krám prakticky zastavuje.
A pridej si adblock, at se to nezdrzuje nahravanim nesmyslne reklamy a animaci
Nevšímej si místních boháčů, co ti doporučují to vyhodit. Na Internet ti stačí jakýkoliv Linuix + grafické prostředí LXDE nabo XFCE a prohlížeč Konqueror. To by mělo chodit relativně svižně.
Odporucane Linux distro vyskusat mozes, kde je problem? (stiahnut na flashdisk live verziu a nabootovat)
// Aha problem je ten shitostroj, je to sice netbook, ale nazov klame, na internet je to dnes absolutne nevhodne ako uz naznacuje brtnik. V kosi na elektroodpad sa daju najst normalne 15" notebooky, ktore budu pouzitelnejsie. Fakt. Alebo klasicke PC, tie sa daju zohnat este lahsie.
Jen jsem jeste kouknul na svuj netbook, taky acer aspire one, asi jen o malo novejsi - uz ma 3. baterku a bude potrebovat 4. klavesnici, ale porad jsete docela dobre slouzi - mam na nem ale Linux Gentoo, takze system na miru a velmi light prostredi (fluxbox) - nejsem si jisty, zda bych doporucil zacatrecnikum, ale imho to znamena, ze nejaka lehci distribuce a dobre postelovany prohlizec by stacit mohly i na tom tvojem (aspon nejak)
Bohužel současné nároky byť i na internetové prohlížeče jsou vysoké. Asi s XP nebo Vistou se to bude sekat stále a novější OS to také nezachrání. Jedině zkusit zformátovat disk a udělat čistou instalaci XP.
hlavne pomuze osekani webu o kraviny - mam dva prohlizece, v jednom neni flash, skripty zakazany, obrazky zakazany, blokovany vsechny reklamni weby (a obrazky) co jsem potkal a jede pekne rychle i na tom nebooku. Ten druhy je pro tech par webu, ktere chci a bez takovychto veci nefunguji, tak ten jede vyrazne pomaleji. (I tak ma zakazane vsechny mozne reklamy a animace). Pokud bych tam mel defaultni instalaci prohlizece, tak pujde tak 10x pomalej, nebo jeste hur. Ale ten osekany bez obrazku atd jede krasne, i kdyz stranky vypadaji trochu jinak. Ale pokud jde o diskuze a informace, tak to vubec nevadi a ta rychlost za to stoji.