Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Flashnutí MSI PH61A-P35 (B3) - nové CPU

Ahoj všichni,
již asi 4 hodiny se pokouším o flashnutí této desky: PH61A-P35 (B3). Potřebuji tam dostat BIOS ve verzi min. 2.0, protože 1.2 ani 1.7 nepodporuje intel i5 3470, který jsem pořídil místo stávajícího.

Podařilo se mi flashnout na verzi 1.7 pomocí standardního nástroje M-FLASH v BIOSu. Pokud ale stáhnu novější verzi BIOSu ze stránek MSI, v archivu se nenachází soubor, který by stačil nahrát na flashku a pak obyčejně otevřít v BIOSu, ale nachází se tam jen nějaký exáč, který cosi extrahuje na flashku, která ale potom nenabootuje.

Pokusil jsem se použít tedy alternativní způsob pomocí nástroje MSI HQ USB Bootable Tool and BIOS Helper. Jak jsem vyrozuměl, jedná se o polooficiální DOS aplikaci, která připraví flashku na flashování a nahraje jí správně soubory, aby bylo možné ji nabootovat. To opravdu funguje, ale jen pokud mám přímo flashovací soubor, který by měl jít otevřít v tom klasickém M-FLASH v biosu. (Pro příklad: když jsem updatoval z verze 1.2 na verzi 1.7, stačilo dát na flashku jeden soubor, který se jmenoval E7732IMS.170 - normálně ho "aplikace" M-FLASH vidí. Pokud tam dám ale E7732IMS.240 (stažený přímo na doporučení pro mou desku z fóra, který se velmi rozsáhle věnuje té DOS aplikaci) (soubor s verzí BIOSu 2.4), bios ho nevidí. Dos program ale opravdu funguje. Bohužel při pokusu flashnout BIOS dostanu chybu "ROM file ROMID is not compatible with existing BIOS ROMID)

Omlouvám se za takový dotaz. Je to velice vyčerpávající a pochopí to asi jen ten, kdo něco podobného někdy použil. (pokud vůbec) Nejsem žádný začátečník, z důvodu kompatibility jsem už mrak počítačů flashnul. Ostatním deskám většinou stačilo "čuchnout" souboru z flashky a za 5 vteřin bylo hotovo... Tohle je strašný! MSI nikdy více...

(napadlo mě zkusit použít USB 3.0/2.0), jinou flashku, formátovat na FAT/32 různejma programama, zkoušet všechny verze biosu (postupně, 2.0,2.1,2.4...) Prostě nic. Přes 1.7 se nedostanu a nevím proč.

Za jakoukoliv odpověď budu moc vděčný.

Ta chybová hláška praví, že nový BIOS není určen pro desku, do které se to snažíš narvat. I proto taky M-FLASH nic nevidí.
Otázkou zůstává, který z těch dvou BIOSů je/byl špatný (tipuji tu 2.40) a zda je reálně kompatibilní. Pro takové případy mají flashery přepínač (typicky /x), které obejdou kontrolu ROM_ID. Nemusím asi psát, že to je vysoce riskantní operace, která hrozí umrtvením desky....

edit: shodou okolností mám MSI Z68, tedy stejnou rodinu čipsetu, a update ze Sandy na Ivy verzi jsem dělal taky (kvůli UEFI grafikám, ačkoli mám stále SB CPU), problém s tím nebyl žádný - i když kvůli upgrade z IME7 na IME8 jsem si říkal, zda to vůbec nastartuje.. :-)

Díky za reakci.
Bohužel ale přesně nevím, co tedy mám dělat nebo co bys mi doporučil. To s tím /x jsem úplně nepochopil, ale četl jsem o tom. Ať to klidně uspím - už k tomu nemám žádnej vztah, ale vyzkoušel jsem snad úplně všechno. Oficiální cestou to prostě nejde. Ještě mě rozhodilo, že výrobce doporučuje updatovat na ME8 pouze s Ivy Bridgem, ale já tu aktualizaci dělám právě proto, ze tam Ivy Bridge nefunguje... je to opravdu DNO! Buďto jsem blbec já a něco dělám špatně nebo je to proste uplnej pajšl a bude lepší ji nahradit nějakou rozumnou značkou.

Ano. Systém se beze změny restartuje. Flashování neproběhne. Nabootovat to nejde, M-FLASH to nevidí (žádnou verzi ze stránek výrobce) Jde to spustit z DOSU, tam mi to ale napíše, že se tomu nedaří kamsi cosi zapisovat a při stisku libovolné klávesy to na 3 vteriny zdechne a nastartuje znovu (vyzkoušeny 3 DOS aplikace, všechny verze biosu) NIC. Koupil jsem kvůli tomu úplně novou flashku, zkoušel i další 3. Všechny možnosti. Už to řeším aktivně 3 dny.

Neprojde žádná verze. Zkoušel jsem všechny. Problém je, že já nemůžu ani nikde najít ten "surovej" soubor s BIOSEM. Update z verze 1.4 na 1.7 proběhla suprově přes M-FLASH, protože ze stránek výrobce jsem stáhnul zip se souborem, který stačil nahrát na Flashku. Verze biosu (2.x) ze stránek výrobce obsahuje pouze exáč. Ten jde otevřít v DOSU, ale napíše to viz příloha...

"surovej" soubor s BIOSEM

by měl být zabalen v tom exe.
Napadají mě dvě možnosti:
1. Spustit to z Win 7
2. Použít ze sekce Utility ten Live Update 6
Ovladače pro Win 10 mají, ale když chceš stáhnout něco z Utility, tak Win 10 na výběr nejsou. Proto ta úvaha o Win 7.

Fak ne... asi desetkrát ruzné cca nebo kolik jsem měl desek... pro mě to je trivialita. Kolik let byla stará Asus M5a99fx??

Pokud to nejde takhle, tak je ta stejná možnost z flešky, v podstatě stejná situace. A je jedno jakej souborový systém.
Pro tazatele flešku naformátuj na FAT 32 (teda) a na ní nakopíruj bios soubor, restartuj pc, jdi do biosu a tam dej flas biosu a hotovo. Co dál k tomu říct...

Tak se mi to podařilo!
Stáhnul jsem program rufus, spustil ho na stroji s Windows 7 a vytvořil bootovací FLASHku s DOSem (nějaká Kingstone 16GB s USB3.0).
Nahrál jsem do kořenového adresáře FLASHky stažený exáč (Bios v2.1) ze stránek MSI a ten pak z nabootovaného DOSu jednoduše spustil. Flashování proběhlo úplně bez problému a tohle píšu ze stroje s i5 3470. Vůbec tomu nerozumím, dělal jsem to úplně identicky i na svém počítači s W10! Bude to pro mě na pár dní veliká záhada. Buďto jsem něco musel přehlížet nebo si zaškrtnout v tom rufusu na svém počítači "cosi" co se nerovnalo defaultu a díky tomu jsem nebyl schopen pokračovat.

Každopádně všem zúčastněným moc děkuji za snahu! Už jsem chtěl objednávat jinou desku... :-) :beer: