Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zaseky pc

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jak mám zjistit z jakého důvodu mi padají fps při hrání her. Vyčistil jsem pc od prachu, přeinstaloval jsem windows do továrního nastavení přitom jsem smazal všechny data co jsem měl na discích, ale stejně to nepomohlo. Mám windows 10 64 bit, nvidia geforce gtx 980, intel i7-6700 3.4 ghz, 16 giga ram ddr4 2133 mhz, ssd disk crucial

o instalaci nějakých ovladačů ani o jejich pořadí nepíšeš ani slovo.
proč jsi mazal data z disků není jasné, ty plotny o to nejsou lehčí a netočí se rychleji.
čistý systém může mít smysl, ale co z toho, když ti teď znovu tahá všechny aktualizace.
automaticky spouštěný bordel po spuštění: je normální mít pod kontrolou co se spouští, nebýt jen oběť kdejakého bloatware a neřešit to návratem do továrního nastavení s ničením dat, to dělají 10-leté děti.
nepíšeš co sis doinstaloval za další odpad typu antivir, skype a další síťové parazity.
pokud hra stahuje pořád nějaká data, tak je lepší když nejsi připojený přes wifi, ale přes lan.

Tak jediné co jsem instaloval po čerstvém nainstalovaném windowsu byly ovladače na grafiku a aktualizace windowsu. Po spuštění mám toto https://ctrlv.cz/WJst. Ccleaneru, cortex toho si nevšímejte jsem zkoušel jestli to nepomůže s těma dropama nepomohlo :P. Ten synapse používám kvůli myši a steelseries kvůli sluchátkám. Antivir nepoužívám žádný, windows defender taky vyplej, skype nepoužívám jenom ts3, steam a fortnite launcher jinak mi asi nic jiného v pozadí neběží. Maximálně na druhém monitoru nějaký stream, ale zkoušel jsem to v ovladačích grafiky vypnout ten monitor i stream a nepomohlo. Používám lan, nemám vůbec router čistě kabel. Připojení mám velice dobré. Co ještě potřebujete vědět : )

co je špatně:

jediné co jsem instaloval po čerstvém nainstalovaném windowsu byly ovladače na grafiku
Ccleaner
Driver booster 6

správně má být:
1) základní chipset driver, potom reset
2) grafika a ostatní ovladače ze stránek výrobce základní desky, u nich už na pořadí už nezáleží
ty dva lamoprogramy ti jak vidíš v ničem nepomohly = jsou zbytečné.
výpis "po spuštění" samozřejmě není komplet, chybí naplánované úlohy a služby cizích výrobců.

nic moc taky toto:

Používám lan, nemám vůbec router

fak nepoužíváš mobil na wifi?
windows jsou někdy děravé jak cedník. vystavovat je přímo na internet nepovažuju za dobrý nápad.

Dobře zkusím teda to co si popsal. A ne nemám wifi nepotřebuji to. Jsem pořád zavřenej doma a pracuju na pc. Díky moc pak napíšu jak jsem pochodil, takže cca o víkendu jak bude čas, tak zkusím další reinstall windows, nainstalovat ten chipset a potom tu základku.

No nevím jestli jsem něco udělal špatně, ale přeinstaloval jsem windows, nainstaloval jsem potom chipset drive na intel - Chipset INF Utility, potom jsem navštívil stránky výrobce základní desky Z170-P - https://www.asus.com/cz/Motherboards/Z170-P/HelpDesk_Download/ a stíhnul jsem všechno co tam je, ale půlka z toho mi nešla nainstaloval to je : VGA, BIOS a ještě jedna věc. Nějaké rady ? :P

bios se neinstaluje. když neměníš procesor, nezabýváš se jím. podpora cpu je vyjmenovaná u té desky.
koukám že místo firmware mají jen "me update tool" - no to je skvělé, podporu me v biosu zakazuju.
(asus to právě využívá k flashování biosu, samotný obsah rom je schovaný v instalačním balíku jako "fw\me.bin")

chipset: pod tímto názvem mají jen balík pro nežádoucí "intel me" místo "intel inf update".
rozbalil jsem schválně tu instalačku, podpora klasického chipsetu tam není.
tak to je asus dobrý odpad.

sata: rapid management sám intel doporučuje pro ssd, budiž. asi to není nic bez čeho by nešlo žít.

utilities: jen nějaké monstrózní "řízení spotřeby", ale nic užitečného.

vga se týká integrované grafiky v procesoru. možná máš cpu bez ní a jen externí pcie grafiku.
audio, lan jsou jasné.

toto je asi nejhorší podpora výrobce desky, co jsem kdy viděl. v takovém případě zlaté amd, které grafiku s chipsetem integruje do společného balíku ovladačů a nemusíš procházet různé verze os a ještě hledat, co strčili mezi 32/64 bit. ale ani u inteláckých chipsetů jsem ještě nepotkal tak špatný support.
se obávám, že čas shánění a instalace správných ovladačů je dražší, než ta základní deska.
za mě naprostý shit.

já si to myslel taky.
ostatně když jsem tu měl desku assrock (jejich low-end testovací divize), s ovladači nebyl žádný problém.
ale to co vidím konkrétně u desky z170-p, to je shit.
musel bych to mít před sebou a vidět jak se chová instalačka, ale to co dávají v supportu ke stažení, to je výsměch.

já si tímto asus škrtám, nikdy nehodlám něco takového riskovat.

Každopádně se to seká pořád, takže buď musím někde pohledat nějaké real ovladače na ten intel a základku nebo prostě bude problém někde v hw sere mě to nenávídím když hraju kompetetivní hry a při důležítém momentu kdy mám týpka sundat tak se mo to seknu a vůbec ho netrefím. Ale děla mi to jenom u fortnite zajímavé

ssd disk crucial

• A jak jsi instalaci na ted disk [SSD] provedl (zvoli jsi alespon format "GPT", nastaven jako AHCI ) ?
Jestli je GPT nebo né, najdes ve spravci disku, pomoci Diskpartu, nebo prikazem PShellu :

Get-Disk | select Number, FriendlyName, PartitionStyle

[83964-ps-partition-png]

# Disk 0 , koresponduje tvému disku SSD disku [C:\].

• Jak jsi nasledovne [SSD] nastavil, nebo jsi to nechal jen tak ?
Dezaktivoval jsi alepon "Planovanou_defragmataci" ?
Do nastaveni defragmatace (optimizace disku) se muzes dostat pomoci prikazového radku WIN +R a spust/zadej:

dfrgui

#Pak uz jen u SSD_Crucial dezaktivuj (odznac) v upresneni nataveni > spusteni defragmatace * planovana optimizace, defragmatace.

• Aktivoval jsi [TRIM] pro tvuj crucial ? Spust consoli consoli CMD a vloz :

Fsutil behavior query DisableDeleteNotify

[83962-trim-jpg]
# 1 a nula zname jestli je nebo neni aktivovany, jestli neni aktivovany = 1 tak ho aktivuj = 0 :

Fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0

[83963-trim2-png]
[Muze se hodit] ~ Kontrolu zdravi tvého [SSD] muzes zjistit pomoci Storage Executive : http://www.crucial.com/usa/en/support-storage-executive

když to dělá tak často, teoreticky mít zároveň puštěný ms process explorer a dívat se, jestli těch co 20s něco nadměrně žere výkon procesoru.
hry vůbec nehraju, netuším jak fungují, takže jestli se používá full-screen režim, je to stejně k ničemu.

dalším zajímavým sledovátkem může být ms tcpview: jestli při tom lagu pravidelně neleze nějaký proces na síť = vir nebo spyware nebo aktivátor nebo jiný parazit -> zabít.