Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr vhodného monitoru

Zdravím všechny! V současné práci digitalizuji archiválie. Výsledky prohlížím na 19" LCD monitoru EIZO FlexScan S1961, který mi vybral náš "ústavní" fotograf. Doma bych také rád prohlížel fotografie (své i pracovní). Koupil bych si tento monitor, ale je však vhodný i na hry? Případně by jste si koupili na mém místě dva různé monitory? Nemohu však do monitoru/monitorů investovat více jak 20000 Kč, protože již dám cca. 60000 Kč za nové PC. Chtěl jsem totiž, aby mi šlo spustit Crysis na very high. ;-) Díky za případné rady.

S1961 je jiste kvalitni monitor (S-PVA, 10bit), ale na hry to moc nebude. EIZO u nej deklaruje 20ms (a EIZO obvykle nekeca ;-)), coz odpovida u "jinych" displeju /rekneme/ 12ms. A to je na akcni hry malo (resp. moc). Muzes to vyzkouset, nicmene to bude urcite mazat (osobne mam 20" Flatron L2000C - S-IPS, 8ms /v realu to bude urcite vic!/a videt to je). Da se na to zvyknout, ale 2ms-ovy Samsung to neni (ale tam zas jdou barvy do *píp*)...

Díky za info. Když bych tedy šel do toho Samsungu, tak jaký by byl dle Tebe nejvhodnější? Můj prodejce VT má v nabídce 19" LCD s odezvou 2 ms tyto modely: 931BF, 931CW, 931BW, 932GW, 961BW, 961GW a 961BF. Který? Díky.

inac na crysis very high pokial budes pouzivat 19" monitor - komp za 60 000 je prehnane vela, ja som cely svoj komp poskladal asi za 30 000 a crysis mi ide na very high detaily takmer plynulo :) (bez patchu 1.2)

Pro všechny: Díky všem za tipy na typy! Musím to ještě promyslet, ale budu muset mít holt dva monitory. Vypadá to zatím tak, že na fotky nějaké EIZO a na hry nějaký Samsung. Nejvíce ze všeho doma však tvořím různé dokumenty, tak mi hlavně neříkejte, že si mám na to koupit ještě něco třetího! ;-)
# # #
Extra pro Michala2: Ta cena bude velká asi tím, že si PC nestavím sám, ale nechávám si ho stavět jistou společností. Jinak komponenty v sestavě jsou naplánovány tyto: CPU Intel Core 2 Quad Q9300 (2,5 GHz, 1333 MHz), paměť 4 GB DDRII 800 MHz (2×2048), HDD 300 GB VelociRaptor SATAII 1000 rpm 16 MB cache, SoundBlaster X-Fi XtremeMusic Audio, Asus EN9800GX2/G/2DI 1 GB DDR3 HDMI. Není to ještě závazně objednáno, tak si mohu ještě cokoliv změnit. Na CRYSIS Fóru mi bylo sděleno, že to je sice takhle dostačující na very high, ale AA bude nižší. Takže spíš bych něco přidal než ubral... ;-)

Uz sa to tu parkrat rozoberalo, ale neda mi to.
1. Naozaj potrebujes quad procesor? Planujes pouzivat aplikacie, ktore to vyuziju?
2. Budes mat spusteny na pc 64b OS aby si vyuzil 4GB RAM?
3. Naozaj ti treba 10000 otackovy hdd? Nebolo by lepsie zvolit napr 2 vacsie 7200 disky?
4. Myslis, ze najdrahsia grafika je aj najlepsia volba? Osobne by som sa tejto grafike vyhol

Pro všechny: Ve státní organizaci jde všechno pomalu, ale Internet jde rychle - proto reaguji až dnes. ;-) Díky všem za vaše rady ohledně monitoru. Budu přemýšlet, až se mi bude z hlavy kouřit. :-)
# # #
Extra pro fleqa: Článek jsem si přečetl a s mnoha názory souhlasím. Já však nepatřím mezi ty, kteří chtějí všechny novinky. Právě naopak. Své PC mám již 10 let! Jelikož však se na něm již toho moc nedá dělat, tak chci nové. Co se týká softwaru, tak jsem celkem zdatný uživatel (radím příbuzným, známým i neznámým), ale hardwaru moc nerozumím. Spolehnul jsem se v tomhle směru na pana prodejce VT. Řekl jsem mu, že chci, aby PC vydrželo co nejdéle, tak proto to asi takhle "přehnal". Pamatuji si však, když jsem chtěl u současného PC po 6 letech od koupě rozšířit paměť, tak to byl problém. Měl jsem totiž SDRAM a v obchodech byla již DDR. AutoCont to neměl v žádné pobočce v Praze a museli mi to objednat z jiného města. Bylo to štěstí, protože s 32 MB RAM bych byl v háji mnohem dříve. Grafická karta nebyla 3D a měla pouze 2 MB, takže jsem si zahrál jen Heretic II. Později jsem koupil od kamaráda Voodoo 2 a konečně jsem si mohl zahrát i demo Alien vs. Predátor. Chtěl jsem si nedávno pořídit síťovou kartu do ISA, protože oba PCI mám obasazené. Není šance. Dal jsem tenkrát za sestavu cca. 42000 Kč a teď je to takový lepší elektrický psací stroj. Aby se historie brzy neopakovala, tak to chci mít teď trochu nadupanější. Není to tedy proto, že chci být in a též jsem již dost "starý" na to, abych se s někým trumfoval. Jelikož se cca. 7 let věnuji oblasti digitalizace dokumentů, kde jsou dost drahá zařízení, tak proto mi ta cena za mé budoucí PC nepřišla až tak vysoká. Navíc jsem objevil na nabídce chybu: byly tam 3 HDD místo 1 HDD. Rozmýšlel jsem se totiž mezi 1 TB a 300 GB a on mi tam nechal oboje. Při zadání konfiguraci RAID mu navíc jeho "inteligentní" software změnil počet ks z 1 na 2 u toho 300 GB a nezajímalo ho, že je tam ještě jiný. Takže to bude stát o pár tisíc Kč méně.

Pozri to, co si napisal je sice fajn, ale tvoj problem moralnej zastaralosti pc to neriesi. Myslis, ze za 5 rokov tu budu ddr2? Ked uz su tu par mesiacov ddr3? Zase budes riesit rovnaky problem ako si riesil predtym.
PC, ci chces alebo nie sa ma menit kazde 2-3 roky. Dovodov je niekolko.
1. Neustaly vyvoj a zmeny vyvolavaju casto situacie ked ti napr koncom 3 rocnej zaruky odide doska a uznaju ti reklamaciu, ale rovnaku dosku uz nedostanes dokonca ani rovnaky chipset, pretoze sa proste uz par mesiacov nedodava. Predajca ti ponukne bud inu dosku alebo vratenie penazi. Iny chipset ti je naprd lebo ti to min rozbije system alebo horsie nebude ti pasovat procesor, pamat, grafika alebo hocico ine. Drzat proste viacrocne pc doma, kde nie je moznost upgradu a opravy je proste blbost, na ktoru prides az ked sa ti nieco pokazi.
2. Ztrata hodnoty. Ked si kupis akekolvek nove pc teraz za 2-3 roky (skor za 2 teda) bude jeho hodnota na bude, kedy este ma nejaky zmysel ho predavat. Neskor tak maximalne darovat.
3. Kazde zariadenie ma urcenu strednu dobu poruchovosti a so stupajucim vekom sa tato doba blizi coraz viac a viac. Opat drzanim stareho pc zvysujes pravdepodobnost nejakho kolapsu.
4. Uz sa mi dalej nechce rozpisovat je to pomaly na cely clanok;o)

Inak ako som povedal ja byt tebou beriem 2 jadrovy procesor (osobne by som bral radsej amd kvoli pomeru cena/vykon), tu grafiku vymenim za atinu (pozri si nejake recenzie na nove atiny) a disk neriesim 10000 otackovy (nema zmysel).
Peniaze, ktore mi zostanu vrazim do zalozneho zdroja, do redundantneho disku (chces prist o 1TB dat naraz?), do kvalitneho, znackoveho a ticheho zdroja a vacsieho monitora (22 je minimum ale ak pracujes s dokumentami siahni skor po 24). Inak rataj s vecami, ze ak chces stisit pc budes musiet urcite menit tovarensky chladic na grafike a mozno aj na procesore. A este si tam myslim nepisal aku aparaturu chces napojit na tu zvukovku.
A hlavne za 2-3 roky toto pc predam a kupujem znovu nove.

jak tak pozeram, tak ta zostava mi na 60 000 neprijde, samozrejme zalezi na tom co su to za znacky (napriklad je rozdiel medzi no-name ddr2 a corsair dominator) ale inac je to pekna zostava, to hej, len akurat nevyuzijes ten quadcore na crysis a u grafiky by som popremyslal nad gtx280 a u zvukovky nad x-fi fatality titanium, pretoze xtrmemusic tusim nema 64xram, takze oproti onborad zvukovke to velky rozdiel nebude

ale v skutocnosti len ticho zavidim :D mat tak 80 000 na pocitac....

pro mifa: Já také nejsem přeborník na foto/video, mám střední sociálně právní školu. K práci se scannery a v současné době s digitální zrcadlovkou jsem přišel jako slepej k houslím. :)) Jinak tedy co se týká úhlopříčky monitorů, tak všude (v soukromých společnostech i státních organizacích) jsem měl k dispozici CRT monitory a později LCD monitory menší než 19". Já se však nebráním pořízení většího monitoru domů. Díky za tip, těch 20" si myslím bude stačit, 24" se mi zdá již moc.
# # #
pro fleqa: Chápu to, ale já si nemohu kupovat každé 2-3 roky nové PC. Ty peníze teď mám jenom proto, protože mi skončilo stavební spoření (a na byt to není). Proč myslíš, že jsem čekal 10 let? Teprve od roku 2004 má můj plat 5 číslic. Ani nyní to však na nějaké půjčky není. Přispět mi také nikdo nemůže - rodiče jsou v důchodu, manželku nemám, kamarádi jsou také švorcáci jako já. Za těch 10 let jsem o žádná data nepřišel, tak to risknu i dalších 10 let. Přesto díky za rady. Ještě se nad tím zamyslím, ale monitor bych viděl na 20", 24" se mi zdá již moc. Mimochodem v sestavě je již započtené UPS APC 800 VA, jen jsem to neuvedl v domnění, že zajímavé je pouze to uvnitř PC. ;-)
# # #
pro Michala2: U paměti mi nenapsali značku, ale hádám, že to bude Kingstone jako minule. Ještě nad tím vším popřemýšlím, takže to bude stát asi méně. Jinak ty peníze teď mám jenom proto, protože mi skončilo stavební spoření (a na byt to není). Takže závidět nemusíš. :-)

Presne ako Jospehino ani ja nechapem tvoju logiku.
Ak nemas peniaze zlavil by som vyrazne z narokov a Crysis si slusne zahras aj na pc za 20k.
Ak nemas peniaze preco potom 10000 otackovy disk?
Ak nemas peniaze preco potom najdrahsi procesor?
Nie je lepsie kupit stroj za 20k za 1 rok ho predat za 10k a dolozit si dalsich 10 na lepsie pc? Stale si v zaruke a stale mas novsie a novsie pc. Kdezto ked si kupis pc za 60k za 5 rokov mas smejd, ktory nepredas.
Povodne som myslel, ze nemas problem s peniazmi a ze si pc kupujes preto, ze na to mas. Ak na to nemas tak hernu masinu by som zlozil z niecoho uplne ineho a zvysne peniaze daj na rok do banky. Za rok mozes pc menit a takto budes drzat krok so svojimi 60k este min 6-8 rokov pri pravidelnych obmenach.
Podla mna ti staci pc s nejakym dvojajdrom od AMD, 2-3GB RAM, grafika atina nejaka 4 alebo 3tisickova rada, disk 320-400GB, a lcd nejaka slusna 22. Kludne aj TN. Ja mam pred sebou teraz 2ms Samsung, klasicke TN a vleke rozdiely proti profi monitorom nebadam. Btw pri hrach sa nerozmazava;o).

s tym upgradovanim kazde 2 roky - toto caka len naruzivych hracov, beznemu uzivatelovi jeden pocitac kludne vydrzi aj 5-6 rokov (priblizne)
ale ta zostava by sa vazne dala zlozit aj za ovela menej, asi by bolo lepsie nakupit jednotlive komponenty a pozvat si niekoho znameho nech ti to zlozi a usetris

Pro všechny: Děkuji za vaše podnětné rady, budu mít o čem přemýšlet. Je zajímavé, že jsem původně chtěl zjistit pouze informace o nějakém LCD monitoru, který by zobrazil pěkně jak JPG z digitálního fotoaparátu, tak 3D hru a dostali jsme se až k tomu, že bych si měl koupit úplně jinou PC sestavu. :))
# # #
Pro josephina & flega: Já chápu, že mou logiku nechápete. :-) Já totiž patřím k té hrstce lidí, která prostě své věci jen tak neprodává či nevyhazuje (můj nejlepší kamarád se teprve před pár lety rozhodl zlikvidovat svůj Comodore 64). Chci si nyní pořídit PC, které mi bude dlouho sloužit, protože se mi nechce každou chvíli něco shánět. A až doslouží, tak se již asi na počítače vykašlu (již teď špatně vidím) a budu se věnovat něčemu užitečnějšímu. Za těch 10 let budu mít určitě jiné starosti. Kdyžtak se vám zase ozvu. ;-)
# # #
Pro toho, kdo to může uzamknout: Myslím, že je to již vyřešené, tak to uzamkněte. Díky.

Ty jsi jak můj otec, když si kupoval nádobí Zepter za 23 000 kč- taky to měl vyargumentovaný podobně - trvalá kvalita, výdrž, úspora energie. Za rok se stejné prodávalo za 2500 kč a on stejně nevydržel vařit doporučeným způsobem..
Kamarád mýho syna si koupil v lednu GK za 8000 kč, za 3 měsíce stála polovic. Ceny procesorů jdou dolů podobně a procesor s o 3 procenta vyšším výkonem stojí o 1000 kč víc. Syn si před 2 a půl rokem koupil DFI Infinity za skoro 3000 kč, když odešla do křemíkovýho nebe, museli jsme shánět na aukci, protože se už prakticky nová deska se socketem 939 nedá sehnat. Být tebou, snažil bych se o co nejlepší poměr cena/výkon. Na MB ,case, zdroji a RAM není celkem kde ušetřit, ale GK, CPU a HDD by měly být vybrány optimálně, abys za nevýrazně vyšší výkon neplatil zbytečně tisíce navíc.