Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vliv ot./min na hlučnost HDD

Ahoj, chci se zeptat, jestli mají nějaký vliv otáčky na hlučnost hard disku.
Popř. bych rád uvítal tip na nejméně hlučnou řadu disků od Western digital. Chci ve stolním PC vytvořit RAID z několika disků a prioritu mám především v hlučnosti, kterou stavím i před rychlost zápisu. Vůbec ale nevím, jak mám při výběru postupovat, jelikož údaj hlučnosti se u disků nikde neuvádí.
Děkuji za odpověď.

Dnes sa to na domácom PC takto nerobí pomocou RAID.

Jeden aktívny a primárny SSD určený na systém.
(OS ako taký nie je nutné extra zvlášť ochraňovať zálohami, pred pádom, stratou údajov, lebo napríklad W10 preinštalovať z ISO je otázkou niekoľkých minút + posledná záplata).

Ostatné ložiská hdd budú určené na SW, zálohy (prírastkové, rozdielové) apod. ak nechceš kupovať NAS.

Ložiská hdd v PC, ich hluk smerom von do exteriéru z uzatvorenej skrini takmer nepočuť ak sú uchytené na odpruženej konzole. Hučia jedine rýchle 15ot. plotne. Jedine vetráky robia hluk ak nemáš komplet pasívne chladenie HW.

Pracuji s velkými soubory, ke kterým potřebuji mít okamžitý přístup. Rychlost internetu nemám dostatečnou, abych data uchovával někde na vzdáleném místě a zachoval výhodu rychlého přístupu k nim. Proč by měl být tedy problém vytvořit v PC RAID?

Nejde o problém vytvořit RAID. Jde o to,že v bedně ti bude hučet několik HDD a hučet budou i ventilátory,poněvadž budou ty disky dost topit. Jedině ti pomůže trochu zainvestovat a vytvořit RAID z SSD disků,přece jen jejich ceny už klesají.

RAID řadič v PC mám a v současné době přes něj mám vytvořené 18 TB pole v RAID 5 (4x 6 TB Seagate Barracuda). 18 TB mi však přestalo dostačovat, takže jsem se rozhodl zvětšit kapacitu a nakoupit nové disky s kapacitou 10 TB. Proč si myslíš, že je lepší použít více disků s nižší kapacitou?

Ano, jakykoliv problem radic posila mailem. Zatim z 50+ disku 8-10-12TB od HGST mam po cca. 2 letech jediny 8TB vykopnuty ven z pole - zajimave ze je plne funkcni a dle SMART bez chyb. Takze celkove - spokojenost, spolehlovost rozumna, a zabere to min mista/sezere min elektriky nez kdybych to skládal z max. 4TB. O cene jako celku nemluve.

a nenapadlo tě, že právě tyhle "softchyby", kdy se disk tváří jako že je OK, ale v poli nefunguje, jsou to nejhorší? Tam jde totiž o spolehlivost uložení informace, tedy faktor, že disk po přepsání zase relativně (na oko) spolehlivě funguje. Problém je v tom, že taková chyba může nastat prakticky kdykoli, tedy i při rebuildu. A už u polí s 2TB disky jsem viděl unrecoverable chyby, tj. řadič pole zrebuilduje, ale "vyrobí" na něm chyby, což u single-redundant polí typu RAID5 nastává kupodivu docela často.

Ono jde taky o to, co na tom skladuješ. Pokud se jedná např. o video, tak to většinou bral čert (chyba se neprojeví buď vůbec, nebo marginálně), ale v případě opravdu cenných dat, kde záleží doslova na každém bajtu, to je risk.

No, podstatne je ze to radic zareportuje, spolehlivost je proste plne srovnatelna s temi 1-2TB co jsem mel v poli predtim, spis lepsi (u tech jsem vymenil prumerne tak jeden disk co pul roku). Aspon co se tyce HGST heliovych disku. Dat je na tom spousta, problemy nejsou. V drtive vetsine video (tv archivy), ale i databaze, instalace, statistiky a cert nevi co jeste - doted nebyl zadny problem.

No, já bych řekl, že daleko podstatnější je integrita dat a spolehlivost pole. Tvé zkušenosti nesdílím, a to jak v případě běžných SATA disků, tak enterprise SAS.
Héliové disky jsou případ sám pro sebe, těm nevěřím už z principu (leda by byly určeny jen na provoz v rámci platné záruky)

Prepinam na "OT", coz uz jsem mel hned na zacatku.

Zaruka je 5 let :) To by mohlo cca. odpovidat bezne obnove techniky. Nema cenu zustavat na necem generacne starem, teda vetsinou. 8TB slouzi uz pomaly 2 roky, 12TB od leta - co bude az budou po zaruce - fakt nevim. Ale urcite neco vetsiho, s lepsim pomerem Kc/TB, mensi spotrebou... Vic nez víru v nejake slibovane HAMR disky ale davam sanci SSD, ze cena klesne tak aby se vyplatili i na takovehle archivy. Kde ani nebude vadit ze budou chipy QLC a snesou jen par prepisu. Pro me potreby - vetsina dat se zapise jednou jedinkrat a zustanou tam. Teda - snad. ;-)