Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak formatovat disk s neaktivním OS

Dobrý den, mám starší SSD 128Gb na kterém zůstal Windows 10. Tento disk jsem zformátoval přes dokovací stanici AXAGON ADSA-ST, ale pořad mi na disku zůstává „Oddíl pro obnovu“450MB, i když jsem na disku vytvořil nový svazek (G:) Jak mám docílit stavu, aby byl tento disk detekován jako nový.

Děkuji

přes dokovací stanici ve správě disků (diskmgmt.msc) si zobrazit všechny oddíly a odebrat co tam nepatří.
šikovnějším nástrojem je minitool partition wizard.

a jestli už ten externí dock na disk není k dispozici a je potřeba opravu provést na stejném pc, potom nastartovat pc z nějakého boot partition manageru:
boot cd minitool partition wizard, acronis disk director, gparted live boot, parted magic llc, ...

nebo jde nabootovat z instalačky windows, nepokračovat v ní, shift+f10 otevřít příkazový řádek, tam využít diskpart.exe:

diskpart
list disk
select disk X (číslo podle list-disk)
clean

zbytek nechat na budoucí instalaci windows, má v sobě primitivní formátovadlo. samozřejmě lze pokračovat:

create partition primary
format fs=ntfs

Musíš si uvědomit, že ve skutečnosti neformátuješ disk, ale oddíl (cizím slovem partition), který je na disku vytvořen. Pokud je na disku oddílů víc, můžeš je formátovat jeden po druhém, ale na rozdělení disku na jednotlivé oddíly to nemá vliv. Pokud chceš odstranit nějaký oddíl, tak buď použiješ prostředky Windows (Správa disků), nebo nějaký prostředek třetí strany, např. již zmíněný Partition Wizard od firmy Minitool. V obou případech musíš odstranit nežádoucí oddíl a potom buď zbývající oddíl rozšířit na uvolněné místo, což je vhodné (leč riskantní), pokud je nutno zachovat data na rozšiřovaném oddílu, nebo prostě lze odstranit všechny oddíly a vytvořit nový přes celý volný prostor. Tento oddíl je nutno naformátovat.
Měl bych jednu poznámku: Jakkoliv jsou programy třetích stran (např. Partition Wizard) uživatelsky přívětivější, než prostředky Microsoftu, tak, pokud má být nově vzniklý oddíl bootovací, je nutno oddíl formátovat prostředky Microsoftu, tj. buď ve Správě disku, nebo v instalátoru Windows. Jinak se z tohoto oddílu Windows nenabootují. Zkoušel jsem formátování jak Partition Wizardem (různých verzí), tak Acronis Disk Director (též několik verzí), ale nikdy instalace Windows nedopadla dobře. Je zajímavé, že totéž pravidlo platí i pro USB box Zalman VE350, který bez formátování ve Windows není schopen emulovat .iso. Boxu VE300 to nevadilo.
P.S. Doufám že tentokrát Brtník pohlédne na můj příspěvek milostivým okem...

:beer:

ad bootování:
kvůli obnově celého systémového oddílu nepoužívám samostatný zaváděcí 100mb oddílek, ale jen \boot adresář na c: (praktickým důvodem je obnova rozdrbaného systému ze zálohy nebo klonování celé instalace na jiný pc)
tento image pak směle klonuju i na další pc.
dual boot cd acronis připraví disk: disk director zruší staré oddíly, rozdělí nové, skrz true image pak naklonuju c: - ověřeno asi na stovce pc s win7.
samozřejmě na hdd předrozdělený disk directorem můžu ty win7 normálně nainstalovat. v tom byly xp háklivější, jejich hlavní starostí bylo kontrolovat číslo souborového systému, na tom mohl instalátor selhat.
(pak ještě drobnosti kolem klonování, ale to už sem nepatří)

psal jsi o acronis disk director, že ti to s ním neklape.
1) já na jím rozděleném disku pokračuju klonováním w7, jen vzácně instalací. na problémy si nevzpomínám.
2) tím bootovacím cd acronisu dělím i disky pro xp, pro přechodu na verzi add12 většina problémů zmizela. zůstaly jen ty dané "klonovacím" sw drivesnapshot, který vyžaduje stejnou geometrii disku, jsou řešitelné.

problémy uživatelů s ve350 registruju a radost z nich memám. až mi můj ve300 chcípne, budu smutný. v evropě se to prakticky nedá sehnat, učtenku z ebay mi firma neproplatí, cena roste nade všechny meze a ještě je kompatibilita ve hvězdách.
teď na něm mám jako první právě multiboot iso acronis ti 2015 + universal restore + dd12, bez toho bych nemohl žít.

Brtníku, dobrá zpráva ohledně VE350 je ta, že to doopravdy rozchodit lze, musí se ale dodržet tento postup (nevím, který krok je rozhodující, tak to píšu podle doporučení, které mi zabralo):
1) Přepsat disk nulami (asi stačí začátek, libovolný nástroj)
2) Ve Windows (!) vytvořit oddíl
3) Ve Windows (!) pomalu formátovat
4) Ve Windows (!) vytvořit adresář _ISO a zkopírovat tam nějaké .iso
5) Radostně zatleskat rukama, protože je vše hotovo
Mně to zabralo a osobně se domnívám (po zkušenostech, které jsem již popisoval), že rozhodující je ten krok 3) - formátování ve Windows a že nemusí být ani pomalé, ale nemám chuť to zkoušet a riskovat nutnost kopírování velkého množství dat.
Samozřejmě, že ve všech těchto krocích je vlastní mechanika disku v boxu a ten je připojen k USB (to nepíšu, Brtníku, pro tebe, ale pro někoho nezkušeného, který by měl cukání vytahovat disk z boxu a připojovat ho přímo na SATA - jsou tací)

já si to se zájmem čtu, protože jednou mi to třeba upadne na zem, nebo to ztratím, nebo mi to někdo ohne - a budu shánět nový.
protože to používám v práci, není takový problém v tom vystřídat více disků, než se nějaký chytí.
ale jestli to bývá tak vzpurné a je nutný výhradně windowsí rozdělovač disků, znamenám si do oblíbených.