Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový počítač s AMD (Ryzen?) 8/16, 32G RAM, SSD 128G+, HDD 1T+, GK 2560x1440

Chtěl bych si pod stromeček koupit nový počítač, tentokrát "stolní", nikoli notebook.

Přemýšlím, jestli spíš Ryzen 7 (L3 cache láká), nebo Ryzen Threadripper (novější technologie), nebo Intel? ale ten mi přijde výrazně dražší ...

-- co mám
Můj stávající "hlavní počítač" je 3 roky starý NB https://www.czc.cz/acer-aspire-e1-772g-54204g1tmnsk-stribrna/148710/produkt (Intel Core i5-4200M, NVIDIA GeForce 820M (2GB); 1TB HDD; RAM rozšířená na 16GB) a popravdě řečeno moje oblíbené hry stíhá a i jinak celkem vyhovuje, ale větší překlady na něm běží relativně dlouho a nepotřebuju hlavní výpočetní sílu přenosnou. Na přenosné záležitosti dobře slouží 6 let starý kapesní https://www.czc.cz/acer-aspire-one-d270-28ckk-cerna_3/103949/produkt (a počítám, že ještě dalších 6 let sloužit bude).

-- z čeho vycházím
Moje představa je, že SSD 128GB a víc by věci výrazně urychlilo stejně jako víc jader (a vláken), nemám problém jet několik hodin v kuse s loadem přez 20... (čti plně bych vytížil 20 jader, i víc, kdybych je měl). Zase dávat jen za CPU přez 20k mi přijde už trochu dost, když to nevyužiju naplno každý den (čímž neřikám, že bych je za něj nedal, kdyby to přinášelo významější výhodu oproti nižšímu modelu, jen že okolo této hranice už jsem na vážkách)

Pevný disk 1TB a víc, s tím, že bych na něm měl věci jako filmy (velké, rychlý přístup netřeba) a obrazy alternativních konfigurací systému (které bych dle potřeby přehrál na SSD a zase zpět - většinou mi na systém i s programy a daty stačí 64G, takže 8 systémů a 0.5TB bordelu je asi dost (teď mám 4 systémy a 0.3TB bordelu))
Pro budoucí rozšíření raději ješte jednu pozici pro HDD.

Monitor mám https://www.czc.cz/aoc-q2778vqe-led-monitor-27/186429/produkt tedy rozlišení 2560x1440 (QHD), 60Hz a naprosto vyhovuje i na hry,

grafiku mám NVIDIA GeForce 820M (2GB). (Tedy nebráním se výkonější, ale to není kritické místo systému - stačí když bude "rozumná", nemusí být "naprosto super" - hry se mi zatím necukají ani na max detaily, ale nějaká rezerva do budoucna asi neuškodí ). Rozhodně musí utáhnout ten monitor v plném rozlišení (což snad ale zvládne každá moderní GK - některé integrované u slabších počítačů to ale už nedávají).

Protože chci samostatnou GK, tak asi integrovaná v procesoru potřeba není (což kromě nižší ceny CPU by mělo přinést i úsporu křemíku a vyzářeného tepla - nebo se mýlím?)

Používám (výhradně) linux, takže potřebuju aby ta grafika v něm měla podporu.

Rozhodně aspoň 6x USB Type-A, raději víc (několik klávesnic, joystiků, Arduin a tak, většinou 2.0 bohatě stačí), na druhou stranu pro USB-C zatím nemám nic a v dohledné době neplánuju, takže mě nezajímá

-- použití
Kancl. práce, kompilace, internet,

nenáročné hry (Neojblíbenější je Oolite (http://oolite.org/ , minimální požadavky IMHO směšné: http://aegidian.org/bb/viewtopic.php?t=8737 pro plnou hratelnost můj NB asi stačí, ale asi by zvládla požrat i víc), jinak většinou DOSbox, něco málo pod wine ~winXP) takže nejnáročnější budou asi online MMORPG flashovky

Takže řekněme, že pokud zvládne dnešní slabší herní průměr, tak postačí s rezervou.

Naopak v čem dostává záhul je kompilace kompletního systému ze zdrojáků, kdy se hlavním omezením zdá čtení tisíců malých souborů a následně jejich zpracování v paměti v mnoha vláknech (při 16G RAM ji slupne celou, vláken by se uživily i klidne i vyšší desítky, ne-li víc) - na druhou stranu nutno uznat, že asi "sky is the limit" a stejnou práci zvládne (pravda tak za týden) i Rapsberry Pi s SD kartou místo disku a 0.5GB RAM. Takže SSD, 32GB RAM a 8 jader/16 vláken se mi zdá cenově přijatelným kompromisem (i když možná je ten zlom výkon/cena o něco výš/níž a dám si poradit)

Nevím, jaký chladič je potřeba, přetaktovávat nebudu, ale dal bych přednost dlouholetému provozu při nižších teplotách (výhledové spíš desítky let, než jen do konce záruky).

-- cena

Není extra podstatná. V podstatě vycházím z CPU + RAM, s tím, že je potřeba i nějaká grafika, základovka, zdroj ... prostě to obalit něčím přiměřeným. Nemusím šetřit za každou cenu (plánuju to na dlouhá léta, do doby, kdy to bude morálně zastaralé a totálně neprodejné a neplánuju to upgrajdovat, leda snad jednorázově přidáním jednoho dalšího HDD, pokud by docházelo místo - data mám zálohována jinde a jinak) ale zase nechci utrácet zbytečně. Řekněme, že rámcově něco mezi 10-30k? Plus mínus. Samozřejmě bez OS a periferií, ty mám (myš za 79, joystick za 5.000 a tak ... prostě co mi sedne do ruky)

-- co bych si přál

Tichý počítač, pokud možno spíš malý, krabici spíš nenápadnou (ideálně černá kostka se spoustou průduchů pro větrání s velkými pomalými a tichými větráky, nezajímají mě průhledné bočnice, LCD diskotéka a vzhled futuristické MZácké vesmírné lodi). Beztak bude většinu času mimo dohled :)

Předem díky za rady, s aktuálním stavem jsem ztratil kontakt už před mnoha lety.

TRipper neni novejsi technologie nez RyZen, TRipper je desktop procesor odvozeny ze serveroveho Epycu, kdezto RyZen je domaci (herni) desktop. Vsechno to je na stejne technologii. Zalezi jen kolik potrebujes multithread vykonu. Ja bych si poridil vzhledem ke svym potrebam maximalne RyZen 5, ty muzes mit potreby jine a treba vyuzijes i ten mnohojadrovy TRipper, je to jen o cene.

Nekopiroval bych image systemu sem a tam z a na SSD, ma totiz omezeny pocet zapisu, radeji bych koupil vetsi SSD, pokud vyslovene nesetris kazdou korunu.

Že SSD má omezený počet zápisů vím (ono i ten HDD, jen ten limit je tam značně výš).

Na SSD se mi vejdou dva systémy, které budu nejčastěji intenzivně používat, samozřejmě se podívám, pokud větší SSD nebude neúměrně dražší, tak koupím větší (ale máš pravdu, asi chci spíš SSD 256GB a na něm 3 velké a 2 malé systémy a ten HDD bude spíš skladiště toho, co nepotřebuju aktuálně, ale bude se mi hodit zase za rok, no a samozřejmě skladiště pomalých dat typu filmy, dokumentace a tak, co se moc nemění a ani pár sekund navíc při otevírání by nehralo žádnou roli ).

Stejně tak méně používané/vytížené systémy můžu klidně spouštět z HDD (např. tam určitě budu mít nějaký obecný, kde si klidně filmy pustím taky, to žádný výkon nepotřebuje a bez připojení k netu to bude bezpečné i v 10 let staré verzi, ostatně pro staré gamesy asi nechám jeden systém odladěný jen pro jejich potřeby a nebudu řešit, jestli nějaká aktualizace mi nerozhodí něco ve hře z roku 1980).

Ten SSD budu používat jednak pro velké a častá překlady (protože rychlost), jednak pro některé pracovní situace, jinak většina konfigurací spíš bude "odpočívat", s tím, že je jednou přeložím rychle na SSD a pokud nebudu dělat velké změny, tak klidně můžou být i na tom HDD a na SSD mít jen bootloader, který se po startu stejně odpojí.

Ale prostě mám období, kdy intenzivně na něčem pracuju (třeba půl roku) a sem-tam si odskočím jinam - pak se mi vyplatí mít aktuální systém superrychlý a alternativní pomalé. Za půl roku to třeba přehodím, stačí pak upravit po jednom řádku ve dvou souborech a systém může být na jiném disku.

---

Tady mi jde o ten multithread výkon, herní výkon mi utáhne cokoli, to je jen doplněk (a případně 2GB na hry pod jiným uživatelem/5GB pokud by měly být jako samostatný systém, pokud bych je chtěl na tom SSD).

Čili cílím na výkonný multithread kompilátor, gamesky jsou jen collateral, ty výkon moc nepotřebujou.

kdyz to vezmu z czc, jak maji linky s doporucenima (takze by to snad melo dohromady fungovat - berme to jako odhad)
CPU https://www.czc.cz/amd-ryzen-threadripper-1900x/221634/produkt AMD Ryzen Threadripper 1900X 8 jader/16 vlaken, 8.5k
MB https://www.czc.cz/asrock-x399-taichi-amd-x399/220756/produkt ASRock X399 Taichi - AMD X399 (czc ma mezi doporucenyma) 9k
RAM https://www.czc.cz/hyperx-predator-32gb-4x8gb-ddr4-3600/216238/produkt HyperX Predator 32GB (4x8GB) DDR4 3600 (zase z doporucenych) 9.3k

= 26.8k (plus teda zdroj, bedna, disky a grafarna) - nic nedosazitelneho

Kdyz to vezmu podle ceny (zas jen doporucene), tak muzu dolu az na
CPU https://www.czc.cz/amd-ryzen-3-1200/219330/produkt AMD Ryzen 3 1200 4jadra/4vlakna 2k
MB https://www.czc.cz/asrock-ab350m-pro4-amd-b350/208614/produkt ASRock AB350M Pro4 - AMD B350 1.8k
RAM https://www.czc.cz/patriot-signature-line-8gb-ddr4-2666-heatshield/233553/produkt Patriot Signature Line 8GB DDR4 2666 Heatshield 1.9k x4= 7.6k

= 11.4k (plus teda zdroj, bedna, disky a grafarna) - polovicni cena, ctvrtina vlaken, neparovana (nequadrovana) RAM

bedna ~ 1k, GK ~ 5.5k, zdroj ~2k, HDD ~1.7k SSD ~2.5k ~= 12.7k

Takze razantnim snizenim naroku na vykon se dostanu tak na 24/38 ~= 2/3 ceny = asi nema smysl ustoupit na 1/4 pozadavku a zaplatit 2/3 za vyrazne slabsi stroj...

(Ono to defacto o "neco" pomaleji (asi tak o tyden proti par hodinam) upocita i Rapsberry za 800 + SD karta za dalsich 800, ale propad vykonu priserny.)

Varianta s Ryzenem 7 2700, jak pise dole M-Pol je taky zajimava, ale ten rozdil v cene zase neni tak vysoky, tak o tom jeste popremyslim...

Když si uvědomím, že ten procesor běží na nějakých 1.45V a dá se nabušit až na 1.48V (nebo tak nějak jsem to někde četl, ale jde o řádově takovéto hodnoty) a má TDP 180W, tak mi vychází proud řádově kolem 120A.

A pak si vzpomenu, jak jsem svařoval takhle tlustý železný jekly a to železo tam opravdu teklo a na svářečcce nastavených 90A (a bylo to víc než dost) ... hmm ... zajímavé úvahy ... :)

Asi mas pravdu - ctyrkanalova pamet je hlavni vyhoda TR, ale kdyz uvazim, kolik procent casu ji vyuziju naplno, tak to za ten rozdil v cene fakt nestoji. Dalsi vyhoda je, ze TR 1900x je nejnizsi model oproti R7 2700, ktery je nejvyssi, takze by byl mozny upgrade, ale po pravde receno s nim stejne nepocitam.

Jeste me napada, zda nepockat na Zen2, ktery by mel mit opravene Spectre a podobne legrace? Pravda je, ze k poradnemu vyuziti toho pocitace se stejne dostanu nejdriv koncem ledna/zacatkem unora, pokud vsechno dobre dopadne (a nebo mozna i pozdeji), takze by se mohlo vyplatit chvili pockat ... (teda, ono kdykoli clovek chvili pocka, tak prijd neco noveho, takze by mohl cekat furt, ale tady bych ten smysl videl)

Stejne jako M-Polovi ani mne neprijde ten 1900X nejak vyhodny, kdyz uz tak 1920X, ktery ma o tretinu jader vic a tudiz poradny nasup multithreadoveho vykonu. Ale to jsme si nevsiml, ze je mATX podminkou, to fakt asi ne, chtelo by to vetsi skrin s dobrym airflow.

Zen2 ma zatim podle zverejnenych planu ale prijit na jare serverovy Epyc. Deskotopove procesory az pozdeji, osobne ocekavam az pristi podzim, ale treba to bude o neco driv.

mATX rozhodne podminkou neni, maximalne tak nice-to-have. Psal jsem, ze bych dal prednost mensimu pocitaci, ale byla to az jedna z poslednich pripominek, stejne jako to, ze to nemusi byt diskoteka. Pokud velka diskoteka vyjde lip, tak holt budu mit velkou diskoteku pod stolem, kde na ni stejne nebude videt ...