Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS QNAP TS-251B... nastavování

..tohle bude dlouhý příběh, dlouhé vlákno, jak se budu tímhle - pro mě naprosto novým - zařízením postupně prokousávat. Své dílčí dotazy budu oddělovat a číslovat. Pro přehlednost prosím diskutéry, aby pokud možno dodržovali strukturu, aby to bylo přehlené i pro případné další uživatelé, kteří se rozhodli správu dat povýšit na vyšší úroveň.

Dnes mi přišel tenhle kousek (vybráno na základě JaFiho článku): https://pc.poradna.net/articles/2701357-virtualizace-na-nas-serveru-qnap
Do něj jsem pořídil 2x Seagate IronWolf - 4TB

Vybaleno, smontováno, spuštěno, aktualizoval se firmware a pár aplikací. A tady jsem zatím skončil :-)

Dotazy budou následovat ve vlákně...

Seznam otázek + přímé linky:

1. Inicializace disků
2. Zapínání, vypínání
3. Vytvoření svazků
4. QNAP Finder Pro
5. Jak na NAS dostat soubory?
6. Zabezpečení proti nezvaným hostům zvenčí
7. Bootování NAS
8. Plán napájení
9. Rychlost kopírování dat
10. Wake-on-LAN
11. Přihlášení k NAS jako správce/admin
12. Zabezpečené přihlášení
13. Uživatelské skupiny a Uživatelé
14. Sdílení vyhrazené složky "světu"
15. Rozjetí deduplikace (forma zálohování dat)

15. Rozjetí deduplikace na QNAP

V souvislosti s touchwoodovým článkem o jiné formě zálohování dat, https://pc.poradna.net/articles/2930406-lehky-uvod-do-deduplikace-dat mě napadlo, že tohle by bylo dobré provozovat na NASce a obhospodařovat připojené počítače v LAN tak nějak globálně.

Jelikož - co se týče využívání možností NAS - se považuji jen za "lehce poučeného učně", netuším vůbec, jak případně na to. Zda případně existují nástroje zdrama, které by se nějak do QNAS doinstalovaly.

Cosi jsem teď rychle našel, https://www.qnap.com/solution/hbs3/en/, je tam i utilita na extrakci souborů ve Win, Mac, Linuxu. Případné rozchození bude tuším nad mé schopnosti (a "odvahu"), momentálně (kvartál DPH) na hraní ani nemám moc času…