Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC sestava na internet pro seniora

Dobrý den všem,

chtěl bych poprosit o návrh PC sestavy na internet pro seniora (60+). Co se týče ceny, tak samozřejmě co nejlevnější ale ne na úkor kvality, rychlosti. Jde mi o stolní PC, bez periférií kromě monitoru a OS. Díky.

Jasny, je to o penezich a o tom jak dlouho s tim chces vystacit.

Klidne dej RyZen 3 2200G + 2x4GB RAM.

Pokud nevyuzijes HDD, tak klidne dej mensi 1TB.

Edit: Sestava, kterou dal POW taky muze byt, ale zase mene vykonu za nizsi cenu, to je na tobe. Ono jen takove fullHD video nebo do budoucna treba 4K nejaky vykon sezerou.

Samozřejmě, že to je o penězích. Tady ale nejde o mé peníze. Každopádně si myslím, že rozdíl ve výkonu těchto dvou CPU je minimální a cenový rozdíl velký. RAM pravděpodobně postačí 8GB. Dík za tvůj návrh.

rozdíl ve výkonu těchto dvou CPU je minimální a cenový rozdíl velký

Tak to v zadnem pripade!

Rozdil ve vykonu tech dvou CPU presne odpovida rozdilu v cene. Proto rikam, je to o penezich.

Urcite je to tak, ze momentalne staci i slabsi z tech dvou procesoru na beznou praci, internet a podobne uplne bez problemu. Co bude za 10 let, kdo vi. Pokud starsi lidi jako treba moji rodice uvazuji o pocitaci, ze by mel slapat minimalne 10 let, tak jim tam dam radeji vykonejsi komponenty a mam jistotu, ze to skutecne vydrzi. Jim nejak moc nezalezi na cene, pkud nebude vyslovene prehnana. Pokud samozrejme ten clovek nema penize a setri, tak pro nej bude vyhodnejsi tam dat ten levnejsi CPU, ikdyby to tak dlouho nevydrzelo.

Bude to stacit i za 10 let?

Nasim jsem poridil pred 12 lety Core2Quad. Tehdy to byl overkill, stacilo bohate levnejsi Core2Duo. Dnes uz jim HEVC fullHD obcasne trha, na Core2Duo uz by to neslo vubec. Presto je musim presvedcovat, ze uz by meli pomyslet na vymenu, proto seniorovi radeji pokud si to muze dovolit dam neco lepsiho, aby mu to vydrzelo.

Presne tenhle jsem daval zenskym do prace, jen rozsiril pamet na 8GB a sviha to na intranetu/internetu naprosto v pohode. Chteli neco maleho, a svizneho kvuli intranetovym app, osvedcilo se. Za mne - pokud skutecne jen internet, nejake youtube atd. - klidne tohle. Intel HD 620 v tom CPU zvlada i HEVC 4k/10b, takze i na prehravani videa vic nez dostatecne.

- pokud se nepletu, jde pridat i 2,5 disk, kdyby bylo potreba casem vic mista. Na system a brouzdani po netu ten 128GB SSD ale celkem staci.

že pouze "na internet pro důchodce" je použitelné skoro cokoliv

ne neni, protoze internety = zhusta i "hejbaci obrazky", a tyhle stare hebla sice funguji, ale bez hw. podpory aktualnich videokodeku jsou tak nejak dost bezzube. To uz radeji poskladat lowcost na nejakem GeminiLake "atomu" a bude to mnohem lepsi.

Notebook senior nechce, to jsem "nabízel" jako první variantu. Stolní PC je prostě daný, seniorovi plně vyhovuje, má na to svůj stůl, své místo a nechce to měnit. Superdělo určitě nehledám ale něco rychlejšího. Díky za snahu.

Vždycky obdivuji takto formulované dotazy: PC pro kamaráda, PC pro seniora, PC pro manželku... Pro sebe bych samozřejmě znal volbu toho "nejlepšího". Ale pro BFU?

Když vím, jaké jsou možnosti, zvolím variantu sám a neventiluji takový trapný dotaz na webu.

Obdivuj co chceš, nikdo tě nenutí tenhle trapný dotaz číst. Samozřejmě, že nějaký přehled mám, ale ne úplně komplexní, takže když mám možnost si nechat poradit, rád to udělám. Víc hlav, víc ví. Já bych zase na webu neventiloval takovou trapnou odpověď.

Nesmysl, vzdycky je dobre se poradit, kdyby nahodou nekdo znal lepsi variantu. Sam myslim znam komponenty PC velmi dobre a presto nemam problem dat dotaz do diskuze, jen kdyby nahodou a myslim, ze vetsina lidi tady s tim taky nema problem. Naopak myslim, ze tu lidi ocenuji, kdyz da dotaz nekdo kdo uz treba sam neco nastudoval a chce se ujistit, ze to tak je.

RMX cituji: "vzdycky je dobre se poradit, kdyby nahodou nekdo znal lepsi variantu."
Tisíc rádců ti poradí tisíc návrhů sestav. Takže jsi tam, kde jsi začal...
Jen poznámka: při návrhu se řídím tím, co dotyčný uživatel bude používat. Obvykle to je surfování, prohlížení obrázků nebo videí na trubce, vyjímečně napsání mailu.
Na takové funkce stačí v podstatě cokoliv, co používá IntelCore2 s 2GB RAM. Možná, že i Atom to zvládne. Tady se dělá z h...a bič. A jen proto, aby řeč nestála.